A legfiatalabb debütáns a labdarúgó Eb-selejtezők során a lieschtensteini támadó, Noah Frick volt, aki tavasszal 17 évesen és öt hónaposan pályára lépett (a 86. percben, csereként), mégpedig tavasszal, a görögök elleni selejtezőn, majd októberben 34 perc jutott neki az olaszok ellen. Frick az FC Vaduz futballistája, a nyáron a Mol Fehérvár elleni El-selejtezőn öt percet kapott. Rajta kívül még egy 18 év alatti újonc mutatkozott be hazája válogatottjában, a bolgár csatár, Martin Mincsev, aki 17 éves és 11 hónapos volt, amikor márciusban nyolc percet kapott Montenegró ellen. Azt követően júliusban még játszott a csehek ellen, szintén egy félidőt, de azóta nem került be a keretbe a Cserno More labdarúgója, így az is kérdéses, a mieink elleni márciusi meccsre meghívót kap-e.Noah Frick volt, aki tavasszal 17 évesen és öt hónaposan pályára lépett (a 86. percben, csereként), mégpedig tavasszal, a görögök elleni selejtezőn, majd októberben 34 perc jutott neki az olaszok ellen. Frick az FC Vaduz futballistája, a nyáron a Mol Fehérvár elleni El-selejtezőn öt percet kapott. Rajta kívül még egy 18 év alatti újonc mutatkozott be hazája válogatottjában, a bolgár csatár, Martin Mincsev, aki 17 éves és 11 hónapos volt, amikor márciusban nyolc percet kapott Montenegró ellen. Azt követően júliusban még játszott a csehek ellen, szintén egy félidőt, de azóta nem került be a keretbe a Cserno More labdarúgója, így az is kérdéses, a mieink elleni márciusi meccsre meghívót kap-e.
A harmadik legfiatalabb újonc a belga Yari Verschaeren (Anderlecht) volt, aki szeptemberben Skóciában debütált csereként, 18 évesen, 1 hónaposan, aztán a második mérkőzésén, októberben San Marino ellen ismét csereként beállva megszerezte az első gólját is, amivel ő lett a selejtezősorozat legfiatalabb gólszerzője. Azóta még egy mérkőzésen játszott, novemberben Ciprus ellen. Posztjából adódóan akár az új Kevin De Bruyne is lehet belőle, aki 2010-ben – a később a magyar válogatottat is irányító – Georges Leekensnél mutatkozott be a belga nemzeti csapatban, 19 évesen, tehát ebben a tekintetben Verschaeren máris megelőzte őt egy évvel, és a Manchester City klasszisának az első válogatott góljára is többet kellett várnia – a hatodik meccsén talált be, több mint két évvel a bemutatkozását követően. (De Bruyne esetében érdekes adalék, hogy előbb volt felnőttválogatott, mint U21-es, viszont az első és a második felnőttmeccse között több mint egy év tel el.)
A 2000. október 25-én született Szoboszlai Dominik márciusban 18 évesen, négy hónaposan és 24 naposan mutatkozott be nemzeti csapatunkban a szlovákok elleni, 2–0-ra elveszített Eb-selejtezőn, akkor még csereként, ezzel a sorozat nyolcadik legifjabb újonca lett. Ráadásul az elmúlt, több mint 12 év legifjabb magyar válogatottja lett, legutóbb Vass Ádám játszott nála is fiatalabban címeres mezben (18 éves és 2 hónapos volt 2006 novemberében, amikor debütált). Szoboszlai az első meccse óta további hét alkalommal szerepelt idén Marco Rossi együttesében, és azokon már kivétel nélkül kezdő volt. Csak egy találkozóról hiányzott, Horvátország ellen sérülés miatt nem szerepelt. A szlovákok elleni, 2–1-re elveszített szeptemberi visszavágón gyönyörű szabadrúgásból megszerezte első gólját is a válogatottban. Ezzel pedig a harmadik legfiatalabb gólszerző lett az Eb-selejtezők során.
A 20 év alatti játékosok közül egyébként hatan voltak eredményesek. Verschaerent a szintén 18 esztendős holland Myron Boadu követte, majd Szoboszlai (a szlovákok elleni góljakor még 18 éves volt), aztán az olasz Moise Kean (19), az angol Jadon Sancho (19), és a luxemburgi Barreiro Matins (19). Az AZ Alkmaarban játszó Boadu szereplésének érdekessége, hogy eddig csak egy meccsen lépett pályára a holland válogatottban, de rögtön kapuba is talált az észtek ellen. Kean és Sancho két-két gólt is lőtt. További érdekesség, hogy a tavasszal még a Juventusban, azóta már az Evertonban futballozó Kean összesen két Eb-selejtezőn játszott, Finnország és Liechtenstein ellen márciusban, és mindkettőn gólt szerzett, míg Sancho Koszovó ellen duplázott.
Olyan utánpótláskorú játékosból nem sok van, aki csapatának mind a tíz Eb-selejtezőjén játszott, de az egyformán 20 éves macedón Eljif Elmasz (Napoli) és az új Ibrahimovicnak tartott svéd Alexander Isak (Dortmundból kölcsönben Real Soiedad) ebbe a sorba tartozik. Ők a góllövéssel sem álltak hadilábon, előbbi négy, utóbbi három alkalommal talált az ellenfelek kapujába. Elmasz a négy góljával egyúttal a legeredményesebb utánpótláskorú játékos is lett.
Pályára léptek és gólt szereztek a selejtezőkben továbbá olyan, már klasszisnak számító, de hivatalosan még utánpótláskorú játékosok, mint az öt meccsen háromszor eredményes, francia Kilyan Mbappé (20), a kétgólos olasz Nicoló Zaniolo (20), a holland Matthijs De Ligt (20). Gólt ugyan nem szerzett, de játszott négy meccsen a portugál Joao Félix és két találkozón a norvég Erling Haaland is. A jövő nagy ígéretei közül megmutatta magát, éppen a mieink csoportjában három gólt szerzett, Budapesten is eredményes, 20 éves, szlovák Robert Bozenik (6 meccs, 3 gól) , a szintén 20 éves norvég Martin Ödegard (8/1), az angol Mason Mount (6/1), a holland Donyell Malen (4/1) vagy a 21 éves, U21-es Európa-bajnok, spanyol Dani Olmo (1/1).
EB-SELEJTEZŐS LEGEK
AZ EB-SELEJTEZŐK 10 LEGFIATALABB JÁTÉKOSA A BEMUTATKOZÁSUK SORRENDJÉBEN
1. Noah Frick (Liechtenstein, 17 év, 5 hónap)
2. Martin Mincsev (Bulgária, 17 évesen debütált, most 18 éves)
3. Yari Verschaeren (Belgium, 18 év, 1 hónap)
…
8. Szoboszlai Dominik (Magyarország, 18 év, 4 hónap)
AZ EB-SELEJTEZŐK LEGIFJABB GÓLSZERZŐI
1. Yari Verschaeren (Belgium, 18 év, 2 hónap)
2. Myron Boadu (Hollandia, 18 év, 10 hónap)
3. Szoboszlai Dominik (Magyarország, 18 év, 11 hónap)
AZ EB-SELEJTEZŐK LEGEREDMÉNYESEBB UTÁNPÓTLÁSKORÚ GÓLSZERZŐI
1. Eljif Elmasz, 4 gól/10 meccs (Macedónia, 20 éves)
2. Baktijar Zajnudinov 4 gól/3 meccs (Kazahsztán, 21 éves)
3. Kilyan Mbappé 3 gól/5 meccs (Franciaország, 20 éves)
További korosztályos hírek LABDARÚGÁSBAN a sportági aloldalunkon.