Tizenhat évesen a müncheni olimpia dobogóján állhatott, egy esztendővel később, az 1973-as belgrádi vb-n a világ tetejére ért 400 m vegyesen. Azaz, ha valaki, Hargitay András tudja, mi kell ahhoz, hogy már utánpótláskorban szenzációs sikereket érjen el az úszó. Pláne, hogy 2014-ben az utánpótlás-válogatott élére nevezték ki, majd 2016 áprilisától nem egészen egy évig a felnőttválogatottat is irányította. Őt kérdeztük a Milák Kristóf, Késely Ajna fémjelezte aranygeneráció szárnyalásáról, no meg a magyar úszóutánpótlás sikereiről is.Hargitay András tudja, mi kell ahhoz, hogy már utánpótláskorban szenzációs sikereket érjen el az úszó. Pláne, hogy 2014-ben az utánpótlás-válogatott élére nevezték ki, majd 2016 áprilisától nem egészen egy évig a felnőttválogatottat is irányította. Őt kérdeztük a Milák Kristóf, Késely Ajna fémjelezte aranygeneráció szárnyalásáról, no meg a magyar úszóutánpótlás sikereiről is.
Hargitay szerint a sportág, illetve a magyar sport utánpótlása 1963-ban került új szintre, amikor Kocsis Mihály vezetésével megalakult a Központi Sportiskola. Egy olyan több sportágra alapuló intézmény, amely hosszú évtizedekre megalapozta a hazai sport sikerességét, a megannyi olimpiai érmet.
„Tehetségek minden országban születnek, nem arról van szó, hogy Magyarországon sokkal ígéretesebb gyerekek érkeznének az uszodákba. Viszont olyan edzők dolgoznak olyan klubokban, ahol megéri tehetségesnek lenni. A magyar edzői gárda mindig nagyon erős volt, és ezt nem csak itthon bizonyította, hiszen például Hunyadfi István és Nagy József a tengerentúlon is olimpiai bajnokokat tudott nevelni.”
A magyar úszósport másik nagyon fontos pillérének a 2013-ban indult Jövő Bajnokai-programot tartja, amely többek között olyan sportolókat adott az országnak, mint Milák Kristóf, Rasovszky Kristóf vagy Késely Ajna.
„Akkorheves vitákat váltott ki, sokan kételkedtek benne, de ezek a fiatalok és az általuk elért eredmények bizonyítják, hogy jó úton jártunk azokkal együtt, akik ezt a programot megálmodták. Először csak Budapesten, aztán pedig országosan is. S ami még fontos, a Jövő Bajnokai, ahogyan a nevében is benne van, garancia lehet a további nagy eredményekre is. A sikerek azonban egyetlen dologra kell, hogy ösztönözzenek bennünket: hogy még keményebben, még jobban kell dolgoznunk.”
Ami a jelen körülményeit illeti a magyar utánpótlásban, természetesen nem könnyű összevetni azokat a harminc-negyven évvel ezelőtti állapotokkal. Hargitay szerint egy biztos: a jelenlegi helyzetre nem lehet panasz.
„Nehéz összevetni ezeket a korszakokat, voltak pozitív és kevésbé pozitív időszakok. Most úgy látom, mind anyagilag, mind technikailag jobbak a lehetőségek, mint korábban. Ebben benne van az a veszély, hogy esetleg elkényelmesedhet a versenyző, mert nem kell annyira küzdeni, nem kell például egy pályán hárman is úszni, mint évtizedekkel ezelőtt. A nehézséget pedig az jelentheti, hogy most rengeteg a verseny: akkoriban volt az ifjúsági Európa-bajnokság és az ifjúsági Barátság-kupa, ezzel szemben most az edzők azon gondolkozhatnak, hogy melyik versenyre készítik fel igazán a sportolókat.”
A magyar úszósport jelenkori sikeressége mindenesetre vitathatatlan. De mit üzen az olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok sportoló a mostani fiataloknak?
„A közvélemény, a magyar emberek imádják a sportot, közülük többen erőn felül is áldoznak rá. Ezt a sportolók olimpiai, világbajnoki érmekkel hálálták meg, amelyeknek eddig egy ország tudott együtt örülni, nagyon remélem, hogy a jövőben is így lesz. Amit a fiataloknak semmiképpen sem szabad szem elől téveszteni, az a munka megbecsülése. Hiszen anélkül csak ideig-óráig lehet sikeres az ember, az adja meg az igazi értékét a sikereknek. A mai világban sok a változás, de aki keményen dolgozik, arra továbbra is felnéznek. Vagyis a munka tisztelete még megvan, és remélem, nagyon sokáig meg is marad.”
További korosztályos hírekÚSZÁSBANa sportági aloldalunkon.