Amikor az 1992-es barcelonai olimpián Kovács Antal megszerezte a magyar cselgáncssport máig egyetlen aranyérmét, akkor a dzsúdós Dzsael Arad Izrael első medáliáját nyerte a nyári játékok históriájában. Arad ott volt Lausanne-ban, az ifjúsági téli olimpián is, és a még mindig csak 16 éves Szőllős Noának szurkolt azért, hogy véghezvigye ugyanazt a bravúrt, amit ő is elért.Kovács Antal megszerezte a magyar cselgáncssport máig egyetlen aranyérmét, akkor a dzsúdós Dzsael Arad Izrael első medáliáját nyerte a nyári játékok históriájában. Arad ott volt Lausanne-ban, az ifjúsági téli olimpián is, és a még mindig csak 16 éves Szőllős Noának szurkolt azért, hogy véghezvigye ugyanazt a bravúrt, amit ő is elért.
„A cél az volt, hogy tizenöt között végezzen, az álom pedig az, hogy a legjobb tízben. Ehhez képest két éremmel térhettünk haza, és ez minden képzeletünket felülmúlta. Mérhetetlenül büszke vagyok rá!” – fogalmaz Szőllős Péter, Noa édesapja, a családi egyesület, a Nivelco SE elnöke.
„Csak a legvadabb álmaimban ábrándoztam arról, hogy sikerülhet. Legfőképpen amiatt, mert a versenyszámok közül általában a szlalom megy a leggyengébben, és az abban nyújtott teljesítményemnek köszönhetően lettem második. Kevésen múlt, hogy szuperóriás-műlesiklásban nem lett enyém az arany; kilenc századdal maradtam el a győztes svájci Amelie Klopfensteintől. A rajtot követően voltak apróbb hibáim, haazokat nem követem el, akkor bajnok lehettem volna. Óriás-műlesiklásban és műlesiklásban egyaránt kicsúsztam, emiatt fáj kicsit a fejem” – emlékezik vissza a történtekre Noa.
Két évvel ezelőtt döntöttek úgy Szőllősék, hogy a gyerekeknek (Noának, a 2016-os ifjúsági téli olimpián szlalomban hetedik, tizennyolcszoros magyar bajnok Barnabásnakés a szintén tizennyolcszoros magyar bajnok Benjaminnak) izraeli színekben kell szerepelniük, ugyanis tarthatatlanná vált a kapcsolatuk a magyar szövetséggel.
A szervezet – sportorvosi engedéllyel való visszaélés miatt – két évre eltiltotta mind a három reménységet, akik így nem vehettek részt sem hazai, sem pedig nemzetközi versenyen. Az eredményei alapján mindkét fiúnak helye lett volna a 2018-as pjongcsangi téli olimpián,de nem sikerülhetett, hiszen nem tudtak nemzetközi viadalon elindulni. A szövetség fellebbviteli bizottsága később kilenc hónapra módosította a fiúk eltiltását, Noáét pedig törölte. A Nivelco SE-t eközben egy évre kizárta a szövetségből, Szőllős Pétert pedig két évadra eltiltotta a szervezet versenyrendszerében való szakmai tevékenységtől.
Néhány hónappal az eset után a Magyar Sí Szövetség teljes vezetősége lecserélődött: az elnök a 2014-es szocsi téli olimpián lesiklásban hetedik Miklós Edit lett, a főtitkári feladatokat pedig Szentgyörgyi Zoltán vette át (a fegyelmi bizottság tagjai is mások lettek –A szerk.).
„A kemény munkában hiszünk, mindent megteszünk annak érdekében, hogy a sportolóinkat maximálisan segítsük. Sajnálom, hogy annak idején nem sikerült békés úton megoldani az akkori szövetségi vezetés és a Szőllős család közötti konfliktust, és az állampolgárság-váltásig fajult a helyzet. Az is sajnálatos, hogy hatalmas indulatokat, vádaskodást és személyeskedést váltott ki az ügy. Csodálatos érzés lehetett Noának két érmet nyernie Svájcban, sportolóként én is átélhettem ugyanazt a világkupa-viadalokon. Gratulálok, a legjobbakat kívánom neki, testvéreinek és a magyar válogatott versenyzőinek is” – kommentálta a történteket Miklós Edit.
De mi a helyzet Noával? Hogyan élte meg, hogy nem magyarként csúszott a Les Diablerets-i pályákon?
„Amióta az eszemet tudom, édesapám magyar-izraeli kettős állampolgár, tehát jelenleg is otthon érzem magam. Sokat köszönhetünk Izraelnek, rengeteget segít nekünk a szövetség, mindenben támogat, kiáll mellettünk. Büszke vagyok rá, hogy nekik nyerhettem az olimpiai érmeket!”
További korosztályos hírekSÍSPORTOKBANa sportági aloldalunkon.