A múlt év januárja óta – öt másik nevelőműhely mellett – államilag kiemelt akadémiaként működik a Győri ETO kézilabdaklubjának utánpótlása. Az addig is kiváló nívót azóta új szintre emelték, a korábbiaknál is professzionálisabb feltételek mellett készülhetnek az ifjúsági, a serdülő és az U15-ös korosztályú lányok.
Az Audi Arénában tett látogatásunkkor azt kérdeztük Kun Attila utánpótlás-szakmai igazgatóhelyettestől, hogy melyek azok a területek, amelyeken a legtöbbet sikerült előrelépni ebben az időszakban.
„Egyértelműen minőségben tudunk többet adni a csapatoknak gyakorlatilag az összes területen: a stáb összetételében, a mérkőzések közben, a szálláshelyeken és persze felszerelésekben is, amit, mint kiemelt akadémia, kaptunk az államtól. A filozófiánk tulajdonképpen, hogy nem az a fontos, amit az utánpótlás-bajnokságok tabellája mutat. Számunkra az elsődleges, hogy itt Győrben komplex, képzett játékosokat neveljünk a magyar utánpótlásnak, a későbbiekben pedig a felnőttválogatottnak.”
Győrben nagy hangsúlyt fektetnek az erőnléti munkára, a gyógytornára, valamint a rehabilitációra, vagyis minden téren próbálják a maximumot nyújtani az ígéretes kézilabdázók, akikből valószínűleg kevesen jutnak majd el a BL-címvédő felnőttcsapatig, a magyar kézilabdának mégis nagy értékeivé válhatnak.
„Nagyon pozitív visszaigazolásokat kapunk, kijelenthető, hogy kedvelik a győri nevelésű játékosokat az NB I-es klubok, a jelenleg az MTK-ban szereplő Pál Tamara például tőlünk került ki, és vezeti az élvonal góllövőlistáját. Figyeljük az egykori játékosainkat, Tamara mellett Lakatos Ritát, Farkas Johannát, s nem titkolt szándékunk, hogy amint beleerősödnek ebbe a mezőnybe, visszaigazoljuk őket Győrbe.”
Az ETO-akadémián nevelkedő fiataloknak óriási motivációt jelent a példaképek sorából álló felnőttcsapat. A következő évadban már Vácon szereplő, 19 éves Világos Diána testközelből tapasztalhatta meg, milyen is a BL-győztes „nagyokkal” együtt dolgozni.
„Minden fiatal győri kézilabdázónak az az álma, hogy egyszer a felnőttcsapatban játszhasson, hiszen az ott szereplők a világ legjobbjai. Szerencsére edzhettem és mérkőzésen is szerepelhettem már velük, ami egy olyan élmény, amit tőlem már senki nem vehet el. Az egyik legnagyobb gyerekkori célom vált ezzel valóra.”
A klub és egyben az akadémia elnöke, Bartha Csaba elégedett azzal, amit az utánpótlásban lát, azonban azt vallja, mindig a fejlődési lehetőségeket kell keresni.
„A sport egy rendkívül fiatal és gyorsan változó tudományterület, ezért aki itt egy kicsit is hátradől, azt pillanatok alatt megelőzik. Ezért azt a szemléletet követem és a szakmai munkában is azt kérem mindenkitől, hogy innovatív gondolkodással, előremutató tevékenységet próbáljunk végezni, amely a kor színvonalának megfelelő, de kicsit már túl is mutat rajta. A legfontosabb, hogy a tehetséggondozás ne csak egy fogalom legyen. Rengeteg olyan tehetségünk van, aki fényes jövő előtt állhat, ezért a csapatban való gondolkodás mellett az egyénekre is kiemelt figyelmet kell fordítani. És természetesen élsportról beszélünk, ezért az utánpótlásban is a legjobbak közé szeretnénk tartozni.”
További korosztályos híreinkKÉZILABDÁBANa sportági aloldalunkon.