A hónap utánpótlásedzője díj odaítélésekor figyelembe veszik az adott időszak világversenyein, nemzetközi eseményein, legjelentősebb hazai viadalain, bajnokságain elért eredményeket, de a díjra történő jelölésnél ugyancsak döntő szempont volt a kiválasztott szakmai múltja, megfelelő edzői végzettsége, példaértékű nevelőmunkája. A díjazottakról a három alapító szervezet képviselőiből álló kuratórium hamarosan dönt; a győztes 200 ezer forintos pénzdíjazásban részesül.
Íme, május hónap jelöltjei!
ÁCS JÓZSEF az ifjúsági fiú ökölvívó-válogatott 40 esztendős vezetőedzője, a Madárfészek Ökölvívó Akadémia edzője. Tizenkét éven át bokszolt, ez idő alatt felnőtt országos bajnoki címet is nyert, folyamatosan helyet kapott a válogatottban. Az edzői végzettség megszerzése után, 2012-ben az UTE-ban kezdett fiatalokkal foglalkozni. Két évvel később került át a Madárfészek Ökölvívó Akadémiára, amelynek azóta is trénere. A junior fiúválogatottnál 2018-ban állt munkába vezetőedzőként, két évig irányította a korosztályt, majd 2022-ben az ifjúsági fiúválogatott élére került, és ezt a feladatot látja el jelenleg is. Az akadémián folyamatosan válogatottversenyzőkkel dolgozhat, a tanítványai közül többen is bekerültek a felnőtt nemzeti együttesbe, világversenyeken is szerepelhettek. Közülük Szatmári Petra felnőtt Eb-ezüstérmes lett, Kiss Levente pedig minden korosztályban szerzett érmet világversenyen. A juniorválogatott Ács vezetésével a 2018-as és a 2019-es Eb-ről is érmekkel tért haza, míg a tavaly novemberi ifjúsági világbajnokságon Gémes Levente bejutott a döntőbe, és ezüstéremmel zárt. A válogatottakkal elért sikerek kapcsán a szakember szerényen fogalmaz: „A legnagyobb érdem a klubedzőké, én csak besegítettem nekik kicsit.”
Ami a májusi eredményeket illeti: a hónap elején zárult, jereváni ifjúsági Európa-bajnokságon az esemény történetének legjobb magyar szereplését produkálták fiataljaink.
Ács József így foglalja össze szakmai hitvallását:
Az ifjúsági Európa-bajnokságon bronzérmet szerző Zsigó Csaba így beszélt a válogatott tréneréről:
„Józsi bácsit tökéletes edzőnek tartom. Jó feladatokat talál ki, érti a dolgát, így a versenyeken is kihozza belőlünk a legjobb formát. Edzésen kívül a barátomnak mondhatom, ért a fiatalok nyelvén, jól kijövünk vele. Mindent úgy csinál, ahogyan kell, nagyon jó vele a közös munka. A viccei rendre feldobják a hangulatot a tréningek közben, és ezzel eléri, hogy még keményebben dolgozzunk.”
MOLNÁR DEZSŐ a Tisza Evezős Egylet vezetőedzője és ügyvezetője, a Szolnoki Sportcentrum evezős szakosztályának vezetője, egyben vezetőedzője, a magyar evezős válogatott szövetségi edzője. A most 56 éves szakember 1991-ben fejezte be versenyzői pályafutását, három esztendővel később kezdte el az edzősködést a Tisza Evezős Egyletben. Két évvel ez után lett vezetőedző az egyesületben. 2003-ban ért el először jelentős nemzetközi eredményt a tanítványaival, akik az ifjúsági világbajnokságon nyertek bronzérmet, majd többször Nemzetek Kupája-győztes neveltje is volt az U23-asok között. A legidősebb korosztályban több versenyzője Európa-bajnok lett, köztük Szabó Márton négypárban és a Furkó Kálmán, Szabó Bence páros; ez utóbbi duó világbajnoki bronzérmet is szerzett. A felnőttek között szintén eredményesek voltak a tanítványai, Simon Béla Széll Domonkos oldalán a kormányos nélküli kettesek között 13. lett a 2012-es, londoni olimpián, majd Simon 2016-ban Rióban Juhász Adriánnal a 9. helyen végzett. Ugyanebben az évben a páros Eb-t nyert. A már említett Furkó, Szabó duó a tavalyi felnőtt-vb-n ezüstérmet szerzett, előtte pedig kétszer is Európa-bajnoki címet ünnepelhetett. Molnár a múlt év októberéig a felnőtt- és az U23-as válogatott szövetségi kapitánya volt.
Régen szerepelt ennyire eredményesen a magyar ifjúsági evezős válogatott a korosztály Európa-bajnokságán, mint most májusban:
melynek tagjai közül Kalmár és Pálmai szolnoki versenyző, ám a múlt év tavasza óta mind a négyen a Tisza-parti városban készülnek Molnár irányításával.
Molnár Dezső ezt mondta a nevelőedzői szakmáról:
„Csapatmunkát végzünk Szolnokon, ezért aztán Puruczki Ferenc kollégámat is ki kell emelni a sikerek kapcsán. Ő ráadásul a helyszínen segítette a versenyzőinket az ifi Eb-n, míg én a felnőttek kontinensviadalán voltam a sportolóinkkal.
Az ifjúsági Európa-bajnokságon ezüstérmes Pádár Luca nagy szeretettel beszélt az edzőjéről:
„A kezdetektől együtt dolgozunk. Mindig is szerettem vele dolgozni, hiszen nagyon pontos, a maximumra törekszik, arra, hogy kihozzuk magunkból a száz százalékot. Nagyon kedves, segítőkész, törődő edző, nem tesz kivételt a fiatalok között; mindenki eredményét értékeli. A tréningekről önszántából sosem hiányzik, a problémáimat pedig meg tudom vele beszélni. Nélküle ezt az eredményt biztosan nem tudtam volna elérni.”
NYÉKI BALÁZS az FTC serdülő fiú vízilabdacsapatának 42 éves edzője, az FTC utánpótlás szakmai igazgatója, az FTC férficsapatának és a felnőtt férfiválogatottnak egyaránt másodedzője. Ifjúsági Európa-bajnok, magyar bajnok, Magyar-kupa- és Szuperkupagyőztes, hazai gólkirály, KEK-győztes, Euro-kupa-győztes pólós volt. Játékosként főbb sikereit nevelőegyesületében, a Ferencvárosban érte el, amelyben 23 éves koráig játszott és amelybe – többek között olaszországi légióskodás után – 2014-ben visszatért, majd 2017-ig volt tagja a csapatnak. Ezt követően az FTC felnőttegyüttesének másodedzője, és az FTC Budapest-bajnokságban szereplő korosztályos gárdájának edzője lett. Ez utóbbi megbízatásával kapcsolatban úgy fogalmaz: „Alulról kezdtem.” Edzői pályájára már a játékosévei alatt ösztönösen és tudatosan is készült, ahogyan mondja: „Gyerekként is mindig valahol edző szerettem volna lenni.” 2019-ben már az FTC serdülőivel nyert bajnokságot, majd a Covid miatt félbeszakított évadot követően, 2021-ben 23 év után szerzett ifjúsági bajnoki aranyat az általa irányított zöld-fehér együttes. Érdekesség, hogy az ezt megelőző bajnoki sikerből annak idején még játékosként vette ki a részét. Közben 2019-ben az akkori szövetségi kapitány, Märcz Tamás kérésére került a férfiválogatott stábtagjai közé, jelenleg Varga Zsolt másodedzője a nemzeti csapatnál. 2021 nyarától a Ferencváros utánpótlás szakmai igazgatójának pozícióját is betölti. Tavaly a podgoricai U19-es Európa-bajnokságon bronzéremig jutó fiúválogatottat vezette szövetségi edzőként. Az idén az FTC-vel megnyerte a legrangosabb hazai utánpótlástornát, a Komjádi-kupát. Nyéki a 2023/24-es évadtól kezdve a Ferencváros férficsapatának a vezetőedzője lesz, így az eddigi szerepköreinek nem mindegyikét tudja majd betölteni a jövőben.
Az ificsapatnak Szűcs Levente az edzője, ám a Nyékivel készülő serdülők közül – miközben hatan felnőttbajnokok lettek – tízen voltak ott az idősebb korosztály döntőjében (meg természetesen ő maga is, hiszen az edzői stáb szintén csapatmunkában dolgozik), és tulajdonképpen egyetlen olyan játékos szerepelt csak az FTC-ben, aki jövőre már nem utánpótláskorú. A zöld-fehérek az aranyért az UVSE-t győzték le 13–12-re. A Ferencváros 2019-ig három bajnoki címet nyert a fiútutánpótlásban, ezt követően Nyéki Balázs vezetésével még négyet.
Íme, Nyéki Balázs véleménye az fiatalok felkészítéséről:
Edzőjéről így vélekedik a serdülők 16 esztendős csapatkapitánya, a korosztályos világ- és Európa-bajnok Simon Sebestyén:
„Én minden díjat odaadnék Nyéki Balázsnak. Mindig odafigyelt ránk és mindig azt nézte, hogy nekünk mi a legjobb. Csapatként és külön-külön is foglalkozott velünk, a lelkünket is ápolta. Az edzéseken és a meccseken egyaránt érezte, tudta, hogy mire van szükségünk. Ha tüzelni kellett, akkor tüzelt, ha túlpörögtünk, akkor nyugtatott. Ha oldani kellett a feszültséget, akkor poénkodott. Szakmailag rendkívül felkészült, akire nemcsak a játékosként elért eredményei miatt néztünk fel, hanem azért is, mert miközben a felnőttcsapat és a felnőttválogatott mellett dolgozott, elvállalt minket is.”
(Kiemelt képünkön balról: Nyéki Balázs, Molnár Dezső, Ács József)