A hónap utánpótlásedzője díj odaítélésekor figyelembe veszik az adott időszak világversenyein, nemzetközi eseményein, legjelentősebb hazai viadalain, bajnokságain elért eredményeket, de a díjra történő jelölésnél ugyancsak döntő szempont volt a kiválasztott szakmai múltja, megfelelő edzői végzettsége, példaértékű nevelőmunkája. A díjazottakról a három alapító szervezet képviselőiből álló kuratórium hamarosan dönt; a győztes 200 ezer forintos pénzdíjazásban részesül.
Íme, július hónap jelöltjei!
JUHÁSZ ZSOLT az U15-ös fiú vízilabda-válogatott szövetségi edzője, a Szegedi Vízipóló Suli ifjúsági fiúcsapatának edzője, a Szegedi Vízilabda Egylet, valamint a Szegedi Vízipóló Suli általános és szakmai igazgatója. A most 38 éves szakember a játékos-pályafutását Szentesen kezdte, majd pólózott a Szegedben, az OSC-ben és a Budapesti Honvédban is. A Szegeddel 2008-ban LEN-kupát nyert, emellett háromszoros Magyar-kupa, valamint Universiade-győztes. Aktív pályafutását 2020-ban a Honvédban fejezte be, majd dr. Molnár Tamás, a Szegedi VE háromszoros olimpiai bajnok ügyvezető igazgatójának felkérésére a Tisza-parti klubnál vállalt csapatmenedzseri munkakört, és a fiú serdülőcsapat edzője lett. A 2020/21-es évadban a korosztálynál fiatalabb játékosokkal szereplő Szegedi Vízipóló Suli a hatodik helyet szerezte meg a serdülőbajnokságban, majd a következő évadban már az első helyen végzett. Juhász Zsolt gárdája ezzel sporttörténelmi tettet hajtott végre Szegeden, hiszen a város az első bajnoki címét ünnepelhette férfi vízilabdában. A szakember arra az egyik legbüszkébb, hogy amióta a szegedi klubban dolgozik, 37 utánpótláskorú játékos mutatkozott be az ob I-ben, és a jelenlegi 14 fős felnőttkeretnek öt ifjúsági korú pólós a tagja. Az általa egyesületi szinten edzett fiatalok közül Lakatos Soma U20-as, Leinweber Olivér és Pörge Zsombor U18-as világbajnok, Gedra Botond pedig U15-ös Európa-bajnok. Az U15-ös fiú vízilabda-válogatott szövetségi edzői posztját 2021 novembere óta tölti be, miután Cseh Sándor, az MVLSZ férfi utánpótlásának szakmai igazgatója felkérte a szerepkörre.
Ami a júliusi eredményeket illeti, az U15-ös fiú vízilabda-válogatott a korosztály podgoricai Európa-bajnokságán a csoportban három vereséggel kezdett. Juhász Zsolt együttese kikapott a montenegróiaktól, a spanyoloktól és az olaszoktól is.
Juhász így nyilatkozott:
Pintér Noah, az Eb-győztes U15-ös nemzeti együttes csapatkapitánya ezt mondta tréneréről:
„Zsolt bá’ különleges edző, akivel mindenki élvezi a közös a munkát. Nemcsak szakmailag, hanem emberileg is felnézünk rá, és a motiválás terén nem ismerek nála jobbat. Amikor már szinte senki, ő akkor is bízott és hitt bennünk, tartotta a játékosokban lelket. Nélküle biztosan nem sikerült volna Európa-bajnoki címet szereznünk. Örülök, hogy ismerem, hálás vagyok, hogy ezt a csodát együtt értük el és éltük át.”
SIRKÓNÉ KOCSIS MÁRTA, a Tatabányai Vízmű SE 55 esztendős úszóedzője 11 évig úszott, s a kiugró eredmények nélküli versenyzői pályafutása közben, 1994-től edzője mellett kezdett el oktatni Tatabányán. A TF sportszervezői szakán túl elvégezte az úszásoktatóit is, és az egyesületnél a nagyobbak versenyzői csoportjával indult a szakmai munkája. Utána kiscsoportokkal is dolgozott a békakorosztálytól kezdve, s a klubnak folyamatosan volt válogatott versenyzője. A nevesebbek között említette Orbán Ábelt, az országos csúcstartó Dibusz Kittit és Kugli Dorkát, a legeredményesebb tanítványa azonban az a Jackl Vivien, akit egy évtizeddel ezelőtt, négy és fél esztendősen tanított meg úszni, s jó ideje a magyar úszósport legnagyobb ígéretei közé tartozik. Vele 2013 óta máig együtt dolgozik, s az októberben is még csak 15. születésnapját ünneplő lány szüleinek annak idején Kocsis Márta maga javasolta, hogy próbálkozzanak meg a versenyúszással. Úgy vélte, nagyon ügyes a gyerek, aki igen hamar megtanult úszni, nagyszerű a vízfekvése, kivételesen jól terhelhető, s az állóképessége is kiváló. Vivien 2018 óta ússza gyakorlatilag folyamatosan az országos csúcsokat, szinte számolatlanul nyerte és nyeri a magyar bajnoki címeket; 200 vegyesen, 200 pillangón és legerősebb számában, 400 vegyesen korosztályos csúcstartó. Nevét ország(-világ) a leginkább akkor ismerhette meg, amikor 2021-ben, 13 évesen megdöntötte Egerszegi Krisztina 34 (!) esztendőn át fennállt korosztályos rekordját a 400-as távon. A nemzetközi sikereknek sincs híján, tavaly bronzérmes volt az ifi Eb-n, az idén viszont már az aranyat akasztották a nyakába a korosztályos kontinensviadalon a hosszabbik vegyes műfajban. Közös céljuk az olimpiai részvétel, ezt már jövőre Párizsban, de legkésőbb a 2028-as Los Angeles-i játékokon elérhetik.
A július elején Belgrádban rendezett ifjúsági Európa-bajnokságon Jackl Vivien 4:40.66 perces idővel nemcsak egyéni csúcsot elérve nyert nagy fölénnyel 400 m vegyesen, s döntötte meg két korosztályban is az országos rekordot, hanem egyúttal két másodpercnyire megközelítette az olimpiai A szintet, tovább erősítve a párizsi ötkarikás részvétel esélyét. Ugyanitt óriási egyéni csúccsal lett ötödik 200 m pillangón.
Sirkóné Kocsis Márta így fogalmazott a jelölését követően:
Az ifjúsági Európa-bajnok és EYOF-győztes Jackl Vivient kérdeztük mesteréről:
„Nagyon jó edző, kevesen vagyunk a csoportban, úgyhogy az edzések nagyjából rám vannak írva, így tudok egyedül is készülni. Minden versenyre eljön velem, elég szigorú, de hát neki az a dolga, hogy szigorú legyen. Ez az egész év nehéz volt, de különösen a július volt nagyon sűrű. Megérte azonban a fáradozás, mindent megnyertem, amit lehetett, örülök is neki nagyon. A nagy cél mindenképpen az olimpia.”
SZILÁGYI ZOLTÁN a junior leány kézilabda-válogatott 50 éves szövetségi edzője, a felnőtt női NB I-ben szereplő DVSC-Schaeffler csapatának vezetőedzője több mint húsz éve, 2001-ben kezdett edzősködni Dabason, eleinte kezdő csoportú gyerekekkel foglalkozott, akiket végül egészen a felnőtt korosztályig elkísért. A dabasi férfi NB I/B-s kézilabdacsapat irányítását 2007-ben vette át, nyolc és fél éven át volt az együttes vezetőedzője. Vácra 2016-ban került, ahol öt éven át dolgozott az élvonalbeli női csapattal. Ezt követően Debrecenbe költözött; a női élvonalban szereplő DVSC-nél a harmadik évadát kezdi az ősszel. A hajdúságiakkal a 2022/23-as bajnokságban és Magyar-kupában egyaránt bronzérmet szerzett, az eggyel korábbi kiírásban szintén odaért a csapatával a bajnoki dobogó alsó fokára. A Debrecennel és a Váccal is megjárta az Európa-ligát. A junior leány kézilabda-válogatottat 2022 szeptembere óta irányítja szövetségi edzőként.
A Szilágyi Zoltán irányította fiatalok a döntőben a félidei háromgólos hátrányból felállva 35–26-ra verték a dánokat. Az Eb legjobb játékosának az irányítót Simon Petrát választották, a torna csapatába pedig a kapus Zaj Klára is bekerült.
Szilágyi Zoltán a szakmájával kapcsolatban a következőket mondta:
Az U19-es Európa-bajnoki aranyéremben elévülhetetlen érdemeket szerző, a döntőben nyolc gólt szerző Csíkos Luca így beszélt a válogatott tréneréről:
„Szeptember óta készülök együtt Zolival, még NEKA-játékosként találkoztam vele először. Rengeteg új impulzus ért, más taktikai feladatokkal ismerkedtem meg. Szeretek vele együtt dolgozni; jó hangulatúak az edzések, miközben a kellő szigor is megvan. A pályán kívül is tudunk vele beszélgetni, ami sokat segít a csapatkohézió kialakulásában.”