A hónap utánpótlásedzője díj odaítélésekor figyelembe veszik az adott időszak világversenyein, nemzetközi eseményein, legjelentősebb hazai viadalain, bajnokságain elért eredményeket, de a díjra történő jelölésnél ugyancsak döntő szempont volt a kiválasztott szakmai múltja, megfelelő edzői végzettsége, példaértékű nevelőmunkája. A díjazottakról a három alapító szervezet képviselőiből álló kuratórium hamarosan dönt; a győztes 200 ezer forintos pénzdíjazásban részesül.
A díj harmadik évadának (ez most szeptembertől a jövő esztendő augusztusáig tart) első kiírásában vízilabda-, kenu- és úszóedző került a jelöltek közé. Íme, szeptember hónap kiválasztottjai!
BENCZUR MÁRTON, az U20-as női vízilabda-válogatott szövetségi edzője, az UVSE női csapatának vezetőedzője 1987-ben kezdett pólózni a Tungsram SC-ben, majd játszott az UTE-ben, az FTC-ben, az OSC-ben. Sportolói pályafutását az UTE sportági utódjaként 2008-ban alakult UVSE-ben fejezte be. Játékosként elért nemzetközi sikerei közül kiemelkedik az 1997-ben Kemény Ferenc irányításával nyert U17-es Európa-bajnoki cím, valamint az UTE-val 1999-ben megszerzett LEN-kupa-győzelem. Edzőként 2001 szeptemberében kezdett dolgozni az UTE-ban Kis József felkérésére. A klubban hosszú éveken keresztül a férfiutánpótlásban tevékenykedett, ez idő alatt tíz korosztályos bajnoki címet ünnepelt csapataival. Ezt követően Áts Bertalan invitálására szakágat váltott, és a 2017/18-as évadtól vezetőedzője az UVSE női felnőttegyüttesének. A most 43 éves szakember irányítása alatt az UVSE négy bajnoki címet nyert, arany- és ezüstérmet szerzett a LEN-kupában, valamint bronzot a Bajnokok Ligájában. Benczur Márton az utánpótlás-válogatottoknál előbb a 2001-ben született fiúkkal dolgozott, majd a 2003-2004-es lányok szövetségi trénere lett. A lányok korosztályos nemzeti csapatával Sibenikben U17-es Eb-bronzot (2021), Belgrádban U18-as vb-bronzot (2022), Netanyában U19-es Eb-ezüstöt (2022), majd Coimbrában U20-as vb-aranyat (2023) nyert. Jelentősebb sikerei közé tartozik továbbá, hogy a 2019-ben Nápolyban Universiade-győztes női válogatottnál Mihók Attila másodedzőjeként dolgozott.
Ami a szeptemberi eredményeket illeti, a Benczur Márton által vezetett U20-as női válogatott a portugáliai Coimbrában rendezett világbajnokságot az olaszok ellen ötméteresekkel elszenvedett vereséggel kezdte, majd miután legyőzte az izraelieket és az amerikaiakat, csoportelsőként jutott a negyeddöntőbe. A meccsről meccsre jobb formába lendülő lányok útja az új-zélandiakon, majd az olaszokon keresztül vezetett a döntőbe, amelyben
Benczur Márton:
A vezetőedzőnek és a stábnak stabil pontnak kell lennie a csapattagok életében. Nagyon tisztelem a játékosaimat, ugyanakkor kemény is vagyok velük. Ők viszont tudják, hogy ha valamiért kiabálok, azt sosem személyes okokból teszem, és mindig mindenben számíthatnak rám.”
Edzőjéről így vélekedik a világbajnok U20-as női válogatott csapatkapitánya, Szegedi Panni:
„Hálával tartozom Marcinak, hogy már egészen fiatal koromban megadta nekem a lehetőséget az UVSE felnőttcsapatában, és olyan klasszisoktól tanulhattam, mint az olimpiai bajnok Maggie Steffens, a világbajnok Vivian Sevenich, valamint a magyar válogatott legjobbjai közül Keszthelyi Rita vagy Szücs Gabriella. Nekem nagyon fontos, hogy érezzem az edző bizalmát, és azt, hogy számít rám a jövőben is. Marcitól mindent megkapok, ami a fejlődésemet segíti, és bármilyen problémával fordulhatok hozzá. Elképesztő, egyben nagyon motiváló látni azt a szenvedélyt és alázatot, amellyel a munkáját végzi. A korosztályos válogatottunkat egy Eb-hetedik hely után vette át, végül pedig U20-as világbajnokok lettünk együtt. Ha egy szóban akarom megfogalmazni, hogy leginkább mit adott nekünk, akkor azt mondanám: hitet.”
BOLDIZSÁR GÁSPÁR, a Szeged Vízisport Egyesület 56 éves kenuedzője a szakág kétszeres felnőttvilágbajnok, többszörös vb-dobogós versenyzője volt; elmondása szerint rengeteg dolgot tanult élsportolói időszaka alatt, amit aztán a fiatalokkal való foglalkozás során is fel tud használni. Edzői pályafutása kezdetétől, 2004 óta a szegedi klubot segíti, kisebb kihagyással folyamatosan foglalkozik az utánpótlás nevelésével. Tanítványai számos ifjúsági és U23-as világbajnoki címet és érmet szereztek, az Olimpiai Reménységek Versenyén is rendre bizonyítanak az általa edzett fiatalok, miközben korábban a felnőttmezőnyben is ért el sikereket, trénere volt például a pályafutása végén járó, korábban olimpiai bajnoki címet szerző Vajda Attilának is.
Szeptember első felében Lengyelországban rendezték meg az U15-ös, az U16-os és az U17-es korosztály részvételével az Olimpiai Reménységek Versenyét, amelyre a világ minden tájáról érkeztek fiatal kajakosok és kenusok. A magyar csapat – hasonlóan az elmúlt évek utánpótlásversenyeihez – utcahosszal nyerte meg a viadal pontversenyét, 50 érmet szerezve.
Boldizsár Gáspár:
Mindig arra biztatom a fiatalokat is, hogy ha már nem versenyeznek, akkor is mozogjanak, a sport élethosszig tartó tevékenység legyen a számukra.”
Gyányi Milán így nyilatkozott az edzőjéről, akivel már a harmadik éve dolgozik együtt:
„Mindig mindenben lehet rá számítani. Segítőkész, bármit meg tudok vele beszélni. Együtt él a kenusporttal, szinte mindig ott van a vízitelepen. Nagy hangsúlyt fektet a technikára, amit folyamatosan javít, állandóan figyel ránk. Mennek a viccelődések is, ám a munka közben kellőképpen szigorú. Kiváló edzőnek tartom.”
KUTASI GERGELY, az FTC 32 éves úszóedzője 2013-ban fejezte be versenyzői pályafutását, s kezdett edzősködni. Azt megelőzően a Széles Sándor, Kovácshegyi Ferenc, Virth Balázs nevével fémjelzett csoportban úszott, többek között Gyurta Dániel és Gyurta Gergő mellett. A medencés úszáson kívül 2009-től próbálkozott meg a nyílt vízi szakággal. Utóbbiban Európa-bajnokságon csapatban ötödik volt, illetve 10 kilométeren, a sanghaji világbajnokságon – megfogalmazása szerint – „valahol a harmincadik hely környékén” végzett. Fiatal edzőként az első jelentős eredményét Kiss Nikolettával érte el, aki 2014-ben korosztályos világbajnok lett 7,5 kilométeren, illetve váltóban, rá bő két évre pedig ezüstérmet nyert az ifi vb-n, szintén nyílt vízen. A nevesebb tanítványai között említi Mihályvári-Farkas Viktóriát: ő kétszeres felnőtt Európa-bajnok, aki Eb-ezüstöt is szerzett, tavalyelőtt pedig hatodikként végzett az olimpián. A Gálicz fivérek közül Péter 25 kilométeren bronzérmes volt a magyarországi vb-n, László, illetve Mészáros Dániel ifi vb-n lett ezüstérmes tavaly. Ugyancsak 2022-ben szerzett igazán hírnevet magának és mesterének az ifjúsági világbajnoki címet kiérdemlő Fábián Bettina: egyéniben és a vegyes váltó tagjaként is első lett. Ugyanebben az esztendőben a medencés Európa-bajnokságon 400 méter gyorson negyedikként csapott célba, előtte egy évvel ebben a számban ezüstöt akasztottak a nyakába az ifi Eb-n, amelyen arany is jutott neki a 4×200 méteres női gyorsváltóval. Az ifjúságiak nyílt vízi kontinensbajnokságán előbb tavalyelőtt, majd a múlt évben is aranyérmet érdemelt ki az U19-es csapattal. És a sikerek 2023-ban is folytatódtak, a 2024-es fő cél pedig a párizsi olimpiai részvétel kiharcolása 10 kilométeren.
Az idei Európa-kupa-sorozatban Fábián Bettina sorra gyűjtötte be a mutatós helyezéseket, és szeptemberi remeklése nyomán – a teljes felnőtt mezőnyt maga mögé utasítva – megnyerte az összetettet, pedig egy állomást (betegség miatt) még ki is kellett hagynia. A hónap elején Velesben győzött, a szeptember közepi, barcelonai viadalon pedig – amely a 2023-as Ek-széria záróeseménye volt – szenzációs produkcióval második lett, ami annyi pontot hozott neki, hogy az összetett rangsor első helyére ugrott. Így
Kutasi Gergely:
Lassan három évtizede kötődöm ehhez a sportághoz, edzőként is már tíz éve dolgozom. Ami Bettinát illeti, úgy gondolom, folyamatosan fejlődik. A tavalyi ifjúsági vébéarannyal áttörtünk egy gátat, hiszen előtte azért vacilláltunk: a nyílt víz legyen-e a fő csapásirány vagy négyszáz gyors? Azzal a világbajnoki győzelemmel eldőlt, merre indulunk tovább. Azóta úgy készülünk, hogy a lehető legjobbá váljon tíz kilométeren. Megbeszéltük, hogy mostantól nagyon sokat kell versenyeznie, hiszen ő nem tudásban kevesebb, mint a többiek, hanem egyszerűen tapasztalatban. Látom rajta a fejlődést, lassanként kikristályosodik előtte a követendő út, hogy még jobb lehessen. Remélem, ez a jövő évben még inkább megmutatkozik majd.”
A nyílt vízen többszörös ifjúsági világ-és Európa-bajnok, a 19. születésnapját decemberben ünneplő Fábián Bettinát kérdeztük mesteréről:
„Nagyon jó szakember, szeretek és könnyű is vele dolgozni. Empatikus, segítőkész minden téren, és a közös munkánk sikerének visszajelzése a sok jó eredmény, amit együtt értünk el. Két éve az edzőm az FTC-ben, kiváló az együttműködésünk, könnyű vele végig vinni a hosszú szezonokat, amilyen ez az év is, és amelytől még további sikereket várok. Az ifi Eb után még egy nagy versenyem lesz: az izraeli, világbajnoki kvalifikációs világkupa-viadal.”