„Új tapasztalat számomra is Juszrával együtt dolgozni. Semmi sem olyan vele, mint egy átlagos sportolóval. Néhány nappal ezelőtt az egyik önkéntes sírva fakadt, amikor meglátta őt. Máshogy kezelik az emberek, jó értelemben. Erős karakter, erős személyiség.”
„Új tapasztalat számomra is Juszrával együtt dolgozni. Semmi sem olyan vele, mint egy átlagos sportolóval. Néhány nappal ezelőtt az egyik önkéntes sírva fakadt, amikor meglátta őt. Máshogy kezelik az emberek, jó értelemben. Erős karakter, erős személyiség.”
Nem mindennapi történet a budapesti vizes világbajnokságon versenyző Juszra Mardinié. Kezdjük is mindjárt a legelején, a szíriai fővárosban. „Damaszkuszban éltem, az édesapám volt az edzőm, hatévesen kezdtem az úszást – mondta az NSO kérdésére Juszra Mardini, akivel a Duna Aréna VIP-vendégeknek elkülönített teraszán beszélgettünk. – Mindennap két edzésem volt, onnantól kezdve alig volt szabad időm, nem nagyon jutott idő a barátaimra sem. Aztán két évvel ezelőtt el kellett hagynom a hazámat.”
Mardini egy hajón menekült Európába, és kalandos úton ugyan, de eljutott a magyar fővárosba. Az utazással kapcsolatban sokat nem árult el (bár az AFP-nek korábban elmondta, hogy úszva segítette az embereket a hajóra, amelyet aztán tolt is a vízben), mivel hamarosan könyv és film is készül eddigi életéről.
Akkor úgy éreztem, hogy végre megérkeztem Budapestre. Aztán egy hétre itt ragadtam. Utáltam ezt az országot, utáltam a Keleti pályaudvart, az egészet – mondta szinte rezzenéstelen arccal a 19 éves úszónő. – Sok minden történt, az egész olyan, mint egy hollywoodi sztori. Sokkoló volt, sosem gondoltam volna, hogy egy nap a földön fogok aludni, vagy hogy valakire szükségem lesz, hogy egy másik országba vigyen. Féltem. Megértem, hogy az embereknek nehéz elfogadni a menekülteket. Nemcsak Magyarországon, az egész világon. Ugyanakkor ez a tény nagyon szomorú, azon dolgozom, hogy változtassak rajta.
Bár Budapestet azóta megkedvelte, hiszen a világbajnokságon nagyon jól érzi magát, a Keleti pályaudvartól még mindig kirázza a hideg.
Ma jártam épp arra, kicsit sokkoló volt. Két évvel ezelőtt a földön aludtam, néha egy hotelben. Nehéz volt az az időszak – folytatta a visszaemlékezést Mardini. – Aztán amikor meghallottam, hogy Budapesten lesz a világbajnokság, arra gondoltam, hogy »ne, nem akarok odamenni«. De ez most életem egyik legboldogabb hete. Legyőztem a félelmet. Boldog vagyok, hogy itt vagyok.
A Keleti pályaudvarnál valóságos tömeg alakult ki a menekültekből, Juszra Mardini és társai alig várták, hogy minél előbb továbbmehessenek.
„A McDonald’s és a Burger King között éltem, valamelyik gyorsétteremben ettem mindennap – így a szíriai hölgy, aki a készülő film miatt a Budapesten töltött egy hétről kevés információt osztott meg. – Figyeltem, hogy mi történik, és vártam. Az állomást lezárták, nem voltak hírek. Próbáltunk elszökni kétszer-háromszor. Aztán végül buszokkal mentünk Németországba. Veszélyes volt, az emberek tüntettek, ott volt a rendőrség. Nagyon nehéz volt. Mindenki láthatta, mi történik ott.”
Fővárosból fővárosba, azaz Budapestről Berlinbe vezetett az útja. Németországban hamar beilleszkedett, és 2016-ban az olimpián is részt vett a menekültcsapat tagjaként.
„Egyre nehezebbek a mindennapjaim, mivel edzésekre járok, nyelvet tanulok és beszédeket tartok. Jelenleg is németül tanulok, és úszok. Panaszkodni azonban eszem ágában sincs, nagyon élvezem, amit csinálok – mosolygott Mardini, aki terveit is megosztotta velünk. – Továbbra is tartok motivációs beszédeket. Meglátjuk, a könyv és a film megjelenése után mi lesz a következő lépés. Az úszást szeretném folytatni, bármi is történjen.”
De vajon a hányattatások, a rossz élmények, az újrakezdések negatívan érintik versenyzés közben?
Soha! Ez teher a vállamon, de nem nehéz teher. Hozzászoktam már. Nemcsak a hazámat képviselem, hanem azokat az embereket is, akik harcolnak a jogaikért, és szeretnének tenni valamit. Büszkén képviselem a menekülteket, és remélem, hogy ők is büszkék rám. Amikor a rajtkövön állsz, csak a vizet látod, nem is gondolsz másra. Az édesapám megtanított erre – magyarázta Juszra Mardini, aki elárulta: szívesen úszna szíriai színekben, ha úgy alakulna a későbbiekben. – Ha lenne lehetőségem, természetesen így tennék. A hazám, nem is kérdés. Persze azt sohasem felejtem el, hogy Németország befogadott és támogatott.
Természetesen a magyar úszókról is kérdeztük a fiatal úszónőt, aki egyet emelt ki közülük, a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinkát, akire példaképként tekint. Hozzátette, nézte a magyar női vízilabda-válogatott meccseit, szimpatikusak neki a játékosok, szurkol nekik.
„A 2012-es rövid pályás világbajnokságon csináltam egy közös képet Hosszú Katinkával. Nagyon kedves volt velem – mondta Mardini, aki megnevezte példaképeit is. – A férfiak között eddig Michael Phelps volt, de most már Adam Peaty is, mivel több világcsúcsot megdöntött. A lányok között Sarah Sjöström és Hosszú Katinka, természetesen.”
Juszra Mardini Budapesten 100 m pillangón és 200 m gyorson állt rajthoz, előbbiben 41. lett összesítésben, utóbbiban 47.