„Elveszítettünk” hat érmet menet közben: a 2017-es budapesti világbajnokság úszóversenyeit a magyar csapat két arannyal, négy ezüsttel és két bronzzal zárta – az ideit, a szombaton véget érő vb-t pedig két elsőséggel.
Igaz, Milák Kristóf két győzelme mellett még másik 17 döntősünk volt, s hogy ez mit is jelent a valóságban, szakmailag hogyan is kell ezt megítélni, arról NS-szakértőnket, Verrasztó Zoltánt kérdeztük.
„Ez a szám azt takarja, hogy a viszonylag népes válogatottból sokan sikeresen eljutottak a döntőbe, ám azt azért nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ezúttal nem a szokásos mezőnyt láthattuk a Duna Arénában, kicsit furcsa volt ez a világbajnokság – nyilatkozta a korábbi világbajnok úszó. – Ennek több oka van, az egyik a múltra vezethető vissza, hiszen az, hogy a tokiói olimpiát egy évvel elhalasztották, sokak életét és pályafutását átrendezte. Emellett sokáig bizonytalan volt, lesz-e a világbajnokság, kitört a háború, így az orosz és fehérorosz úszók nem is indulhattak a vébén, ráadásul nemsokára Nemzetközösségi Játékokat rendeznek, és több országnak az a kiemelt esemény. Ettől független egyáltalán nem lebecsülendő a döntős szereplés egy világbajnokságon, és örüljünk is ennek a magas számnak.”
Azt már Sós Csaba szövetségi kapitány is hangoztatta a világbajnokság idején, hogy valamit változtatni kell – és persze van, ami változik magától: az öregedés az élet természetes velejárója, és a magyar úszósportban is zajlik a generációváltás.
„Ez kétségkívül igaz, de én azért nem rúgnám ki páros lábbal az idősebb úszókat sem – jegyezte meg Verrasztó Zoltán. –Nézzük csak meg az amerikai csapatot, ott is van harmincéves mellúszó a férfiak között. Nálunk hány harmincas férfiúszó van?”
A korábbi kiválóság kérdésére a válasz az, hogy kevés, leginkább egy: mégpedig Verrasztó Zoltán fia, Dávid, aki kihagyta ezt a vb-t, mert az augusztusi római kontinensviadalra készül.
A „változtatni kell” mottóval egyetért szakértőnk is, s bátran is fogalmaz: „Fantasztikus programokat indított el a Magyar Úszószövetség, nagyon sok mindenre figyel, de azt nem tartom normálisnak, hogy a válogatott csúcsát képező néhány úszó kivételével a többiek nagyjából azokat a lehetőségeket kapják meg, mint harminc évvel ezelőtt...”
A két magyar arany kapcsán természetesen Verrasztó Zoltán is megemeli a kalapját, és azt mondja, az, ahogyan Milák Kristóf ússza a kétszáz pillangót, és az, amilyen időeredményeket ér el ezen távon, mindenkit arra késztet, hogy szaladjon – hátrafelé.
„Egyelőre senkinek sincs köze a kétszáz pillangóhoz Kristófon kívül – jelentette ki Verrasztó Zoltán. –A száz más kérdés, hiszen a döntőben ketten is úsztak ötvenegy másodpercen belül, és nem azok, akiknek korábbról már volt ilyen eredményük. Szerintem nem kell azzal foglalkozni, hogy az amerikai Caeleb Dressel visszalépett a versenytől, hiszen egy világbajnokságon csak a győzelem számít. Ha pedig valaki esélyes, és így képes nyerni, az minden elismerést megérdemel.”
A FINA 5.72 millió dollárt oszt szét a budapesti vizes világbajnokság helyezettjei között – a világcsúcsokat pedig külön 50 ezer dollárral jutalmazza. A medencés úszás aranyérmesei a nemzetközi szövetségtől 20 ezer dollárt kapnak, így Milák Kristófnak 40 ezer jár a 100 és a 200 m pillangó megnyeréséért, a két gyorsváltó ötödik helyéért pedig további kétszer 1250 dollár. A 200 pillangó óriási világcsúcsáért a FINA 50 ezret fizet, így összesen 92 500 dollár, több mint 35 millió forint jut a világbajnokság magyar hősének. A magyar állam 2020 decemberében döntött legutóbb a világversenyes eredményekért járó jutalmakról, ennek értelmében a vizes vb-n egy aranyérem 12.5 millió forintot ér – Milák tehát mindent összevetve több mint 60 millió forinttal lesz gazdagabb. |
Szakértőnk jó ötletnek tartja, hogy Szabó Szebasztián figyelmének egy részét az ötven gyorsra (is) fordítja innentől, hiszen zentai illetőségű Európa-bajnokunknak kiváló a rajtja, remek a víz alatti delfinezése, nagyon gyors, és „Eszébe sem jut levegőt venni az ötven méter során. Drukkolok Szebinek, hogy minél gyorsabb legyen ötven gyorson, bár továbbra is fenntartom a korábbi megállapításomat, jelesül, hogy a közép-európai génállomány nem a sprintereknek kedvez.”
Másik világbajnoki negyedik helyünkről Verrasztó Zoltán már kifejtette véleményét lapunk hasábjain, ezúttal inkább Hosszú Katinka mentalitásáról értekezett. „Kőkeményen odatette magát Katka, hozzáállása, küzdőszelleme a fiatalokat mindenképpen inspirálja.”
Hosszú Katinka és a női 400 vegyes kapcsán persze érdemes kitérni arra az egyértelmű tendenciára, hogy olybá tűnik, mint ezen a távon Európa lemaradt volna a világ élmezőnyétől.
„Én azért óvatos lennék, és nem beszélnék trendekről, hiszen a már említett Nemzetközösségi Játékok mellett augusztusban Európa-bajnokságot is rendeznek, s akadnak, akiknek ez a két verseny áll a fókuszban – van, aki emiatt el sem indult ezen a vébén, s van, aki elindult, de nem csúcsformában versenyzett.”
Apropó, csúcsforma: szakértőnk a szövetségi kapitány véleményét osztja, Sós Csaba ugyanis úgy véli, hogy bár lehet egy évben többször is jól úszni, ám igazi csúcsformát csak egy versenyre lehet időzíteni.
Éppen ezért kérdéses, hogy a római Eb-n milyen időeredmények születnek, ráadásul a kontinensviadalt nyitott uszodában rendezik.
„A római valóban nyitott uszoda, jó kis régi medence, ráadásul Rómában augusztusban ritkán van tíz fok... – utalt a nagy melegre Verrasztó Zoltán. –De nincs ezzel semmi baj, elég gyors az a medence, jókat lehet ott úszni. Remélem, a váltóink ott is kitesznek magukért, a vébé kapcsán ezekről a versenyszámokról még nem beszéltünk, pedig nagyon is van bennük perspektíva. A férfi négyszer kétszázas gyorsváltóban mindenképpen, de a lányok ugyanezen számában is. A férfi négyszer százas gyorsváltó csoda kérdése: vagy van, vagy nincs.”