Tényleg a hajrájához érkezett a vizes világbajnokság szervezése: az utolsó simításokat végzik a szakemberek a Duna Arénában is – erre már csak hétfő reggelig van lehetőségük, hiszen onnantól már érkeznek edzésre az induló csapatok.
A szervezőbizottság pénteken az újságírókat látta vendégül a létesítményben, és Szántó Dávid operatív igazgató kalauzolásával a néhány nap múlva már élesben a helyszínen dolgozó kollégák végigmehettek az úgynevezett sportolói útvonalon.
Az első körben a csapatok pihenőhelyeit láthatták az érdeklődők – itt természetesen a magyar csapat kapta a kiemelt helyet, ám az amerikaiak, és például az olaszok is a melegítőmedencéhez közel táborozhatnak.
A kialakult rend, s az, hogy már előre meghatározzák, hogy mely országok hol tartózkodhatnak a versenynapokon, részben magyar találmány: korábban tulajdonképpen ráfutásos alapon működött a rendszer, mára viszont sokkal szervezettebben, és persze kulturáltabban történik mindez.
„Százkilencvenegy ország sportolói érkeznek a vizes világbajnokságra, természetesen a legtöbben az úszóviadalon indulnak – osztotta meg az információt a sajtóval Szántó Dávid. – Az öt évvel ezelőtti világbajnokságon az ideiglenes lelátóknak köszönhetően tizenkétezer néző szurkolhatott a helyszínen, ezúttal ötezer fog, a költséghatékonyság jegyében ugyanis nem állítottuk fel ezeket a tribünöket. Emiatt viszont rengeteg helyet is veszítettünk a létesítményben, így azon kívül egy kis konténervárost építettünk fel: a kétszázharminc konténerben a nemzetközi szövetség munkatársai, a szervezőbizottság tagjai, és más, a világbajnokság lebonyolításában segédkező szakemberek dolgoznak majd.”
A melegítőmedencétől azon az útvonalon járhattak pénteken a médiamunkások, ahol majd az úszók fognak, így megfigyelhették, hol búcsúzik el egymástól edző és tanítványa, mekkora helyiségben várakozhatnak első körben az úszók (ez az úgynevezett call room), s hol töltik az utolsó perceket a futam előtt – itt, vagyis a last call roomban egy világbajnoki bronzérmes, Németh Nándor fogadta a sajtó képviselőit, s mesélt kicsit arról is, milyenek is ezek a bizonyos utolsó percek:
„Én nem vagyok az a kifejezetten izgulós alkat, az izgalom legalábbis nem lehúz, hanem csak többleterőt ad nekem. Sokan zenét hallgatnak, mások ugrálnak még kicsit, bár ez utóbbi inkább a call roomra jellemző. Én itt, a last call roomban már sohasem hallgatok zenét, igyekszem a feladatra összpontosítani, általában fejben le is úszom a távot – és általában ilyenkor én nyerek…”
Innentől Szántó Dávidtól Németh Nándor vette át a kalauz szerepét, ugyanis akadt néhány vállalkozó szellemű médiamunkás, akiknek Plagányi Zsolt tanítványa egy gyorstalpaló keretében elmagyarázta, hogyan is kell jól rajtolni, majd versenyzett is velük 50 méteren keresztül.
A dobogósok az érmeket két emelettel feljebb Wladár Sándortól, a Magyar Úszószövetség elnökétől vehették át – az emelvény ugyan még hiányzott, de a világbajnokság érmesei is ugyanitt léphetnek majd fel a dobogóra az úszóviadalok idején.
A túra végállomása a sajtóközpont és a vegyes zóna volt, illetve a bátrabbak a 10 méteres toronyba is felmerészkedtek.
A vizes világbajnokság június 18-án rajtol.
A vizes világbajnokság adatbankja ITT található!