Van, ami nem változik.. Így fest az élvonalbeli női vízilabda-bajnokság aktuális idénye előtt rendre felvetődő kérdéssor: le lehet-e taszítani a trónról az UVSE-t, kik lehetnek a kihívók, és bele tud-e szólni valaki a nagycsapatok tusakodásába?
Nézzük sorjában! Az UVSE sorozatban a hetedik bajnoki címét szeretné megszerezni, ezzel beállítaná a Szentes 1994 és 2000 között felállított csúcsát. A kék-sárgáknak már önmagában ez is motivációt jelent, meg persze az is, hogy mindenki az ő skalpjukat akarja megszerezni. A kihívó ugyanaz a három csapat, mint az elmúlt években: a Dunaújváros, az FTC és a BVSC – és ez a négyes továbbra is „másik ligában” szerepel, mint a bajnokság másik hat résztvevője. Ezzel nem azt mondjuk, hogy a frontvonalak teljesen megmerevedtek, ellenkezőleg, a négy nagycsapat minden eddiginél közelebb került egymáshoz.
A címvédő UVSE elveszítette két olimpiai bronzérmes játékosát: a kapus Gangl Edina szerette volna magát kipróbálni légiósként, az új-zélandi származású centernek, Parkes Rebeccának meg hiányzott a tengerpart, így aztán mindketten Görögország felé vették az irányt. A fiatalok közül is távoztak „két és felen”, Baksa Vanda ugyanis csak az idény felétől megy Amerikába továbbtanulni. Ganglt sikerült méltó módon pótolni, érkezett ugyanis a válogatott első számú kapusa, Magyari Alda, ezzel ráadásul a rivális Dunaújváros is gyengült. Centerben a sokoldalú Rybanska Natasa kap nagyobb szerepet, akit eddig elsősorban bekként foglalkoztattak a kék-sárgák. A fiatalokat még fiatalabbakkal pótolja a klub, de hát Benczur Márton kezdőcsapata többek között Keszthelyi-Nagy Ritával, Szücs Gabriellával és Ábel-Antal Dórával így is roppant erős, a fiatal játékosok meg már a nemzetközi porondon is megmutatták, mi rejlik bennük.
Dunaújvárosban két kapust, köztük Magyari Aldát kellett pótolni, ami sikerült, érkezett ugyanis a tehetséges Maczkó Lilla Szentesről, no meg a holland Sarah Buis. Mihók Attila legutóbb ezüstérmes csapatának magja együtt maradt, de így is volt két távozó (Huszti Vanda, Brezovszki Gerda) és egy visszavonuló játékos (Ziegler Diána), a recept pedig ugyanaz, mint a Hajós uszodában: jöjjenek a fiatalok! Így az erős, Garda Krisztina, Gurisatti Gréta, Szilágyi Dorottya fémjelezte kezdősor mögött Dunaújvárosban is fiatalok pólóznak majd. Kis túlzással azon is múlhat a bajnoki cím, hogy melyik klub utánpótlásából jönnek ki fiatalon is komplexebb játékosok.
Csakhogy ott van még az előző idényben bronzérmes Ferencváros, amelyet egyrészt a kispadra vezetőedzőként hét év után visszaülő Gerendás György irányít, másrészt jól is erősített: a szentesi nevelésű Dömsödi Dalma élcsapatban is meghatározó játékos lehet, a 21 éves holland Maud Koopman pedig hazája korosztályos válogatottjával mindent megnyert, és az olimpiai felkészülést is végigdolgozta a nyáron, még ha a keretbe nem is került be. A BVSC-t sosem szabad leírni. Petrovics Mátyás együttesében a szokásosnál nagyobb volt ugyan a mozgás, de az öt távozót (köztük a visszavonuló Takács Orsolyát) sikerült ugyanannyi érkezővel pótolni. A nyári átigazolások alapján a négy nagy közül ezúttal egyik sem emelkedik igazán a többiek fölé, így izgalmas csatákat vetít előre valamennyi egymás elleni mérkőzésük.
...felfedezettje lehet KAKAS Krisztina (BVSC) A 19 éves kapus már a 2016–2017-es idényben bemutatkozott az élvonalban, ám kiemelkedő szerep még nem hárult rá. Az UVSE-ben Gangl Edina mögött játszott, és Magyari Alda érkezése után csak úgy tudott előrelépni, ha eligazol. Petrovics Mátyás csapatában minden esélyt megkap a bizonyításra, ugyanis az együttes korábbi első számú hálóőre, Doroszlai Vanda család- alapítása miatt valószínűleg ő lesz a kezdőkapus. A beilleszkedés némi időt felemészt, mivel a játékos nemrég tért haza a junior-világbajnokságról, amelyen kiváló teljesítménnyel bronzéremhez segítette a válogatottat. ...visszatérője lehet GERENDÁS György (FTC) Az 1976-os olimpiai bajnok csapat tagja hét év után tér vissza a kispadra. Edzői pályafutását 1990-ben Nápolyban kezdte, majd 1992-től tizenkét éven át a BVSC, ezt követően tíz éven keresztül az Eger együttesét irányította, összesen hat bajnoki címet és öt Magyar Kupát nyert. Dolgozott a válogatott mellett is, az elmúlt hét évben pedig az FTC női csapatának szakmai igazgatójaként tevékenykedett. Karizmatikus személyisége tovább emelheti a női bajnokság renoméját, ugyanakkor korábban csak férfiegyütteseket irányított, ezért kíváncsian várjuk, mire jut a Ferencvárossal. ...igazolása lehet MAGYARI Alda (UVSE) Azoknak, akik a nyáron követték a tokiói olimpia mérkőzéseit, nem kell megmagyarázni, miért rá esett a választás. A kapus már az előző idényben – különösen a tavasszal, amikor a legnagyobb nyomás nehezedett a vállára – kiemelkedően teljesített, és stabilitást adott a trónkövetelő Dunaújvárosnak, ami két ezüstéremre – Euroliga, bajnokság – volt elég. Ezután bekerült az olimpiára utazó keretbe, és kisebb meglepetésre – Gangl Edinát háttérbe szorítva – első számú kapusként kezdte el az ötkarikás játékokat, s mindössze két negyedet kihagyva végigvédte a tornát. Most éppen Gangl helyére érkezik az UVSE-hez, és Benczur Márton csapata jó eséllyel ismét hosszú évekre megtalálta stabil kapusát. |
1. UVSE 2. Dunaújváros 3. FTC 4. BVSC 5–8. Eger, Szeged, Szentes, III. Kerületi TVE 9–10. Tatabánya, Győr |
Lejjebb tekintve azt látjuk, hogy az immár Sike Józseffel készülő Eger, az olimpiai bajnok Varga Tamás edzette Szeged, a Matajsz Márk vezette Szentes és a Lukács Dénes irányításával épülő III. Kerületi TVE hasonlóan kiélezett találkozókat vívhat egymással, mint a négy élcsapat. A Tatabánya és az újonc Győr – amelyet a nagy Újpest oszlopos tagja, a BEK-győztes Vogel Zsolt irányít – várhatóan a bennmaradásért csatázik.
A férfiaknál már leírtuk, a rend kedvéért álljon itt is: a májusi világbajnokság félbevágja az idényt, a női ob I-ben a teljes alapszakasz és a rájátszás első köre megy addig le, júniusban az elődöntővel folytatódnak a küzdelmek.
A korábbi idényekhez hasonlóan tíz csapat szerepel az élvonalban, az alapszakaszban mindenki kétszer játszik mindenkivel. A rájátszás első körében az alapszakaszban elért helyezések alapján 1.–8., 2.–7., 3.–6., 4.–5. párosításban az egyik fél hetedik pontjáig rendeznek párharcokat, amelyekbe beleszámítanak az alapszakaszban egymás ellen elért pontok. A második körben a győztesek az elődöntőben, a vesztesek az 5–8. helyért folytatják, ugyancsak az egyik fél hetedik pontjáig. A harmadik körben következnek a helyosztók, minden párharc, így a döntő is az egyik fél második győzelméig tart – ekkor már a 9–10. helyezettek is játszanak a bennmaradásért. A tizedik helyezett kiesik, ám ha az ob I/B győztese nem kíván élni a feljutás lehetőségével, a másodosztály második helyezettje ellen vív osztályozós párharcot az egyik fél második győzelméig. Ha az ob I/B második helyezettje sem kíván feljutni, az élvonal utolsó helyezettje benn marad. Alapszakasz: október 22.–március 12. Rájátszás: március 29.–április 2. (1. kör), június 11–18. (2. kör), június 22–28. (3. kör) Tv: M4 Sport, M4 Sport+ Internet: nso.hu, waterpolo.hu |
VÍZILABDA
OB I, NŐK
1. FORDULÓ
PÉNTEK
18.00: Valdor-Szentes–III. Kerületi TVE
19.00: Dunaújvárosi FVE–Tatabányai VSE
19.45: UVSE-Hunguest Hotels–GYVSE-Uni Győr
20.00: FTC-Telekom–Szeged-SZTE
20.00: BVSC-Zugló–Tigra-ZF-Eger, 20