Bravúr a javából! Szétlövéssel legyőztük a spanyolokat

P. G.P. G.
Vágólapra másolva!
2025.01.16. 15:29
null
Női vízilabda-válogatottunk nagyszerűen játszott, az utolsó negyed közepén már két góllal is vezetett az olimpiai bajnok spanyolok ellen a görögországi világkupa-selejtezőn, és bár a rivális a legvégén egyenlített, a szétlövést a mieink bírták jobban idegekkel.

Tizenhat másodperc volt hátra. Időkérés után emberelőnybe került a spanyol válogatott, eljutott a labda a kapásszélre, Elena Ruíz a dudaszó pillanatában vágta be a rövid felsőbe. A nyolc olimpiai bajnokkal felálló spanyolok felváltva pacsiztak és rázták az öklüket, de nem győzelemnek örültek, csak annak, hogy szétlövésre mentették a mieink elleni összecsapást. Pedig a magyar csapatból ezúttal a két rutinos játékos, Keszthelyi Rita és Leimeter Dóra is kimaradt – a többiek viszont nagyon megnehezítették a spanyolok dolgát.

Már az eleje is jól nézett ki: az egyik oldalon Faragó Kamilla átlőtte a zónát, a másikon Maczkó Lilla védte bravúrral Paula Leitón csavarját. A spanyol szélsők feladásokkal próbálkoztak, többször is ide-oda flipperezett a labda középen, de nem tudták bepöckölni a centerek, ugyanis rendkívül szoros őrizetet kaptak. Nemcsak birkózásban, hanem játékban is felvettük a versenyt az olimpiai bajnokkal, az amerikaiak elleni találkozóról átmentettük a kellemetlen védekezést, amelyből olykor lefordulni is sikerült.

Eközben elöl vagány megoldásokkal leptük meg a spanyolokat, a center Varró Eszter például okosan kihasználta, hogy a bekk mögé helyezkedett, észrevette Baksa Vandát a rosszkézen, aki tanári ejtéssel jelentkezett. Sümegi Nóra dudaszós bombával gondoskodott róla, hogy lépéselőnyben maradjunk, mire Martina Terré olyannyira begorombult, hogy az első negyed végén két ziccerét is hárította – nem kis bravúrral.

A rivális játéka egyértelműen Elena Ruízra épült, aki az évek során csodatiniből világklasszissá avanzsált, sajnos ezúttal is sült a keze. A második negyed elején fordulhatott volna a kocka, fórban támadtak a kétgólos előnyért a spanyolok, ám nem tudták kinyitni az ollót. Naná, hogy nem tudták, elvégre fegyelmezetten és hatékonyan pólóztak a mieink: előbb időkérés után Dobi Dorina másolta le Sümegi utolsó másodperces gólját, majd Varró Eszter szerzett rutinos centereket idéző akciógólt.

S ha már lúd… A második negyed végén megúsztunk egy lefordulást, aztán viszont Hajdú Kata úszott meg, a nagyszünetben 7–6-ra vezettünk. A spanyolok rátapostak a gázpedálra, Beatríz Ortíz irgalmatlanul nagy góllal szólt hozzá a mérkőzéshez, de a magyar fiatalokat sem kellett félteni, Tiba Panna révén lépéselőnyben maradtunk. Ruíz egyszerűen tarthatatlan volt, a harmadik negyed közepén a hatodik lövéséből az ötödik gólját lőtte, a bejátszásokat viszont többnyire csírájában elfojtottuk, jól működtek a besegítések.

A görögöket nem mozgatta meg a kora délutáni rangadó, így aztán minden szót tisztán lehetett hallani, a magyar kispad egy emberként kiáltott örömében, miután Hajdú kíméletlenül bevágta az ötöst. Az örömöt fokozta, hogy Baksa újabb ejtésével a mérkőzésen először elléptünk két góllal, csakhogy a következő támadásból Leitón három ember közül lőtt akciógólt, Cseh Sándor majd’ felrobbant a dühtől.

A mieink szövetségi kapitánya a spanyolok egyenlítő gólja után bedobta a „rongybabát”, vagyis videózást kért, a VAR azonban nem neki adott igazat, 13–13-ról kezdődött az utolsó három perc. Sőt, az utolsó perc is, merthogy mindkét együttes nagyon figyelt a védekezésre, nem sok rés maradt a pajzson.

Hajdú Kata azért megtalálta, erre válaszolt a rendes játékidő legvégén Ruíz, azaz 14–14 után jöhetett a szétlövés. Maczkó Lilla kifejelte az első spanyol ötöst, a túloldalon Martina Terré is védett egyet, hogy aztán az utolsó párban beálló Neszmély Boglárka megbabonázza a rivális lövőjét, Dobi Dorina pedig megnyerje a mérkőzést a magyar válogatottnak.

A továbbjutás szempontjából nem a saját kezünkben van a sorsunk, de ezt a győzelmet már senki sem veheti el tőlünk.

VÍZILABDA, NŐI VILÁGKUPA
SELEJTEZŐ, 3. FORDULÓ
A-CSOPORT 
MAGYARORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 14–14 (3–3, 4–3, 3–4, 4–4) – szétlövéssel: 4–3
Alexandrupoli, 80 néző. V: Schwartz (izraeli), Nicolosi (olasz). 
MAGYARORSZÁG: Maczkó – HAJDÚ K. 5, Rybanska, Dobi 1, DÖMSÖDI, FARAGÓ K. 2, BAKSA V. 2. Csere: Neszmély (kapus), Sümegi 1, Aubéli, TIBA 2, VARRÓ E. 1, Peresztegi-Nagy, Pogonyi. Szövetségi kapitány: Cseh Sándor
SPANYOLORSZÁG: Terré – Guiral, Crespí, E. RUÍZ 6, LEITÓN 2, ORTÍZ 3, Pérez. Csere: Jiménez (kapus), Prats 2, Camus, Piralkova, Claveria, Munoz, Moreno 1. Szövetségi kapitány: Jordi Valls
Emberelőny-kihasználás: 11/8, ill. 8/5. 
Gól – ötméteresből: 1/1, ill. 1/1. 
Kipontozódott: Crespí (26. p.), Camus (32. p.), ill. Rybanska (32. p.) 

MESTERMÉRLEG 

Cseh Sándor: „Kettősség van bennem, mert egyfelől dolgozunk, tesztelünk, gyakorlunk, másfelől viszont amikor a sípszó elhangzik, az ember azonnal vált és nyerni akar. Ma sem volt másként, közel is álltunk hozzá, ráadásul egy iszonyatosan erős csapat ellen. Legbelül van bennem egyfajta boldogság, elsősorban a játékosok miatt, edzőként azonban most is azon forog az agyam, hogy egyes szituációkat legközelebb miként oldjunk meg, például hogyan igyekezzünk megnyerni egy ilyen meccset a rendes játékidőben. De ahogy a görög mérkőzés miatt sem szomorodtam el túlzottan, ez a boldogság sem tart sokáig, hiszen holnap megint mérkőzés, dolgoznunk kell tovább.

Eleve úgy terveztem, hogy Keszthelyi Rita és Leimeter Dóra kap pihenőt a torna közepe felé, hiszen hat nap alatt kell hat meccset lejátszanunk, ne adjunk esélyt annak, hogy a végére elfogyunk, bármilyen helyezésért is kell majd játszanunk. Mindez egyáltalán nem jelentette azt, hogy feladnánk bármit – és nyilván nem fogom magamat sem becsapni, hiszen pontosan tudjuk, milyen fontos szerepe van Keszinek és Leiminek ebben az együttesben. Viszont úgy sem akartam végigcsinálni ezt a hetet, hogy a hat mezőnypozícióból kettőt ők visznek az idő nyolcvan százalékában – négyéves ciklus vár ránk, sok feladattal, amihez sok játékost kell látnom éles helyzetben.

Az a része különösen tetszett a találkozónak, hogy mindenki sokkal jobban beleállt abba a szerepbe, ami várható az egyes játékosoktól a válogatottban, mint eddig bármikor – akár a védekezésről, akár támadásépítésről, akár emberelőnyről volt szó. Ami pedig még nagyon komoly tanulság, hogy nekünk idővel el kell jutnunk oda, amikor ez a játék lesz az alap. És hogyha kell, akkor ezt a szintet tudjuk nyújtani két hét alatt hatszor, mert a világversenyeken csak azok tudnak eredményesek lenni, akik ilyen teljesítményt hoznak a fontos mérkőzéseken.

Ettől még nem vakít el ez a meccs, arra viszont kiváló, hogy tavasszal és nyáron erre mutogathassunk a stábbal: látjátok, ezért kell keményen dolgozni, hogy minél többször tudjunk így vízilabdázni.”

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik