Páratlan nyara volt a magyar vízilabda-utánpótlásnak, a hat korosztályos világversenyből négyet a magyar válogatott nyert meg. A felnőttek előszobájának számító U20-as világbajnokságon a férfiak és a nők is aranyérmesek lettek, az U17-es Európa-bajnokságon a lányok, míg az U15-ös Eb-n a fiúk győztek (az idősebbek között a fiúk negyedikek, a fiatalabbak között a lányok harmadikak lettek). Ez az impozáns eredménysor önmagában azonban nem jelent garanciát a következő év(tized)ek hegemóniájára, Székely Bulcsú, a szövetség utánpótlás-bizottságának elnöke rendre ki is emeli, hogy az utánpótlásnak nem az az elsődleges célja, hogy eredményeket hozzon, hanem megfelelő alapokat kapjanak a játékosok. Az eredmények legfeljebb jelzik, hogy a megfelelő irányba haladunk-e.
KIEMELKEDŐ U20-ASOK, TALPRA ÁLLÓ U17-ESEK
Ezek a sikerek nem maguktól jöttek, az elmúlt öt évben szisztematikus munka folyt mind a fiúk, mind a lányok utánpótlásában Cseh Sándor és Biros Péter vezetésével. Ez leginkább az U20-asok folyamatos fejlődésén érhető tetten, hiszen amikor a folyamat elkezdődött, ők alkották a legfiatalabb korosztályt. A férfiak esetében kiváló generáció ért fel a csúcsra Bukarestben, és lett világbajnok 1995 és 2007 után harmadszor ebben a korosztályban. A csapat hihetetlen módon kiemelkedett a mezőnyből, hogy mást ne mondjunk, a döntőben 11–4-re vezetett az örök rivális szerbek ellen, miközben két teljes negyednek megfelelő ideig nem kapott egyetlen gólt sem. A vége 12–7 lett, és akármilyen megfontolásból osztották is ki az egyéni díjakat, a szakma szemében nem volt kérdés, hogy Gyapjas Viktor volt a legjobb kapus, az MVP-címet pedig Vigvári Vince és Tátrai Dávid kaphatta volna megosztva. Végül egy díj jutott a mieinknek, Kovács Róbert lett a legjobb edző, ami jogos, hiszen Dávid Zoltánnal együtt egységes csapatot kovácsolt, amelyik a legfontosabb meccsen játszott a legjobban. Igazságtalan lenne azonban, ha nem emelnénk ki Nyéki Balázst és Korényi Balázst, hiszen három éven át ők vitték ezt a korosztályt.
Az U15-ös fiúk esetében az utat kell kiemelni, amelyen eljutottak a győzelemig Podgoricában. Juhász Zsolt együttese ugyanis három vereséggel zárta a csoportkört, és kevesen hittek benne, hogy Európa-bajnoki aranyérem lesz a vége. A hollandok elleni könnyed nyolcaddöntő után a lehető legnehezebb úton értek fel a csúcsra – ilyen fiatalok esetében ritkán látható mentális erőről tanúskodva, a negyeddöntőben a horvátokat, az elődöntőben a szerbeket, a döntőben pedig a házigazda montenegróiakat felülmúlva (a finélában 10–8-ra nyertek). A pólóhistória egyetlen esetet ismer a múltból, amikor az első három meccsét elveszítő gárda végül aranyérmes lett: az olasz nők nyerték meg így a perthi világbajnokságot 1998-ban. Juhász Zsolt és a stáb valamit nagyon jól csinált...
PÓLÓTÖRTÉNELMI ARANYÉREM, TRIPLÁZÓ GENERÁCIÓ
Az U20-as nők történelmet írtak, korábban ebben a korosztályban még sosem győzött a magyar válogatott. A portugáliai Coimbrában viszont igen, a kiváló munkát végző Benczur Márton el is érzékenyült a végső dudaszót követően – persze aztán a játékosai gyorsan őt is berántották a medencébe. Pedig nem kezdődött jól a torna, az első meccsen az olaszok ellen szétlövéssel maradt alul a magyar válogatott, utána azonban nagyszerűen reagált: megnyerte a csoportot, a negyeddöntőben kiütötte az új-zélandiakat, az elődöntőben pedig visszavágott az olaszoknak. A mieink már 6–2-re is vezettek, végül hatalmas meccsen 10–9-re győztek, így egyetlen lépésre kerültek az aranyéremtől. Meg is tették ezt a lépést a címvédő spanyolok ellen, imponáló magabiztossággal. Volt a mérkőzésnek egy pontja, amikor kétszer annyi góllal álltak, mint az ellenfelük (12–6), a vége 13–10 lett, és a már említett történelmi aranyérem. Ha már Benczur Márton a szokásával ellentétben megtette, emeljük ki mi is a csapatkapitány Szegedi Pannit, aki a medencén kívül is igazi vezér volt.
Az U17-es leányválogatott pedig csak azt csinálta, amit szokott: győzött. Sike József együttese egymást követő három évben megnyerte az U15-ös Európa-bajnokságot, az U16-os világbajnokságot és most az U17-es Eb-t. Az Egert a legutóbbi idényben bajnoki címig vezető szakember a fiatalok nyelvén is jól ért, a 2006–2007-es korosztályra érdemes lesz figyelni, mert már harmadik éve veretlen... A törökországi Manisában megrendezett kontinenstornát is hibátlan teljesítménnyel ért fel a csúcsra, úgy, hogy a csoportban és a döntőben is felülmúlta a spanyolokat. A fináléban nyilván nehezebb dolga volt, úgyhogy ezúttal nem héttel, hanem „csak” hárommal győzött, de a 11–8-as siker is lehengerlő volt. Az U20-as és az U17-es válogatott tagjai biztosan nem úgy érkeznek meg a felnőttek közé, hogy tartanak az ott mumusnak számító spanyoloktól.
A FELNŐTTVÁLOGATOTT KAPUJÁN INNEN ÉS TÚL
Az utánpótlássikerek legfontosabb értékmérője, hogy a korosztályos csapatokból hányan követelnek helyet maguknak a felnőttválogatottban. Nos, a férfiaknál Molnár Erik és Vigvári Vince az U20-as világbajnoki cím után Fukuokában a felnőttek között is világbajnok lett, Hajdú Kata pedig azután, hogy a felnőtt-vb-n a teljes mezőny második legfiatalabb játékosa volt, oroszlánrészt vállalt az U17-es Eb-győzelemből és az U20-as világbajnoki címből is. Egyébként a korosztályos csapatokból a fiúk közül négy, a lányok közül hat játékosnak van már mérkőzése a felnőttválogatottban. Érdekesség, hogy az U20-as fiúk sikere után Cseh Sándor újságírói kérdésre határozottan kijelentette, hogy ebből a csapatból heten sztenderd tagjai lesznek a felnőttválogatottnak...
A fiatalokra azonban rengeteg munka vár addig, amíg magasabb szinten is meghatározó játékosok lesznek. A szövetségi kapitányok mindenesetre tesznek érte, hogy az átmenet a lehető leginkább zökkenőmentes legyen. A férfiakat irányító Varga Zsolt amellett, hogy az idehaza játszó kerettagokkal rendszeresen találkozik, a fiataloknak külön előkészítő edzéseket tart, hogy a leghamarabb hozzászokjanak ahhoz, mit igényel tőlük egyrészt ő maga, másrészt a nemzetközi felnőttmezőny. A nyáron menesztett női kapitány, Bíró Attila számos érdeme közé tartozott a fiatalok rendszeres bevonása a felkészülésbe, és a legfrissebb keret alapján ezt a gyakorlatot követi a helyette kinevezett páros, Cseh Sándor és Mihók Attila is.
Persze mindkét szakágban lehet és kell is még dolgozni, Varga Zsolt például a minap a szövetség szakmai testületének ülésén őszintén beszélt az általa a felnőttválogatottban tapasztalt hiányosságokról, de az biztos, hogy a magyar utánpótlás-nevelés jó úton jár, még az ellenfelek is elismerik az itthon végzett egységes és kemény munkát. Márpedig erre lehet alapozni.
A világbajnok U20-as férfiválogatott
A világbajnok U20-as női válogatott
Az Európa-bajnok U17-es leányválogatott
Az Európa-bajnok U15-ös fiúválogatott