VÍZILABDA
EURÓPA-BAJNOKSÁG
NŐK
ELŐDÖNTŐ
Spanyolország–MAGYARORSZÁG 11–10 (3–3, 2–1, 2–3, 4–3)
Budapest, Duna Aréna, 1400 néző. V: Dervieux (francia), Sztavridisz (görög)
SPANYOLORSZÁG: L. Ester – Bach 1, A. ESPAR 3, P. Pena, LEITÓN, Ortiz 2, TARRAGÓ 3. Csere: C. Espar, Forca 1, I. González, GARCÍA GODOY 1, Crespi. Szövetségi kapitány: Miguel Oca
MAGYARORSZÁG: Kasó – Gurisatti 1, Máté Zs., KESZTHELYI-NAGY 3, Parkes, Garda, Vályi V. 2. Csere: Gangl (kapus), Illés A. 1, Rybanska, Szilágyi D., LEIMETER 3, GYÖNGYÖSSY. Szövetségi kapitány: Bíró Attila
Gól – emberelőnyből: 11/4, ill. 16/7
Gól – ötméteresből: 1/0, ill. –
Kipontozódott: Máté Zs. (23. p.), C. Espar (26. p.), Bach (28. p.)
MESTERMÉRLEG
Miguel Oca: – Roppant szoros meccset játszottunk egy nagyszerű csapat ellen.
Igyekeztünk nyugodtak maradni, mert az elődöntőkben mindig ez az egyik legfontosabb
tényező. A negyedik negyedben sikerült négy góllal ellépni, és ez elégnek bizonyult.
Harminchárom másodperc volt az élet.
A csereként beálló Gangl Edina egygólos hátrányban védte Roser Tarragó lövését,
támadásba dobta a csapatát, majd minden mindegy alapon maga is felúszott az ellenfél
térfelére. Tehette, ettől az idénytől kezdve már nem tilos átmennie a kapusnak a félpályán.
Valljuk be őszintén, ez a spanyol válogatott – még ha eddig nem is remekelt az Európa- bajnokságon – jobb csapat a magyarnál. Ugyanakkor kezdetben úgy tűnt, kézben tartjuk a mérkőzést, jobbak vagyunk, és a spanyolok csak fórok tömegével tartják a lépést velünk. Nagyon jól védekeztünk, Kasó Orsolya is jól tette a dolgát. Minden jól alakult, aztán egyszer csak szétesett minden. A védekezés már nem ment, Kasó szerencsétlen volt, és abban a pillanatban el is veszítettük a meccset. Még akkor is, ha fantasztikus – vagy mondhatnám úgy is, a női vízilabda sajátja –, hogy két perc alatt majdnem sikerült megfordítani egy teljesen elveszített mérkőzést. Visszatérő gond a női válogatottban – és persze más csapatoknál is –, hogy meg kell tanulni győzni, mert a győzelem tudománya egészen más, mint a többi. Többször mondtam már: van öt-hat szituáció egy meccsen, amelyekből nemcsak minél többet meg kell nyerni, hanem fel is kell tudni ismerni azokat. És ez a legnagyobb gond: nem ismerjük fel őket. |
A magyar válogatott kereste a lövőhelyzetet, nagy nehezen meg is találta, a felelősséget azonban kizárólag a csapatkapitány, Keszthelyi Nagy-Rita vállalta magára. Mondjuk, tőle ezt is szoktuk meg, de ezek szerint a társak is. Laura Ester azonban nagy nehezen kitornázta a lövését, így három másodperccel a vége előtt eldőlt a mérkőzés. A spanyolok győztek, és döntőbe jutottak, ezzel nem mellékesen olimpiai kvótához juttatták a finalista oroszokat, a magyar válogatottnak pedig maradt a bronzéremért zajló csata a hollandok ellen – és az olimpiai kvalifikációs torna márciusban.
Mire eljutottunk idáig, azonban történt egy s más.
Kezdésnek rögtön megsérült Gurisatti Gréta, aki nem a kispadon szeretett volna eltölteni az elődöntő harminckét percéből huszonnyolcat. Az ő nevéhez fűződött az első magyar blokk és az első magyar gól, majd amikor azt gondoltuk, ő lesz a nyerőember, egy szerencsétlen mozdulat után a kezéhez kapott, és kiúszott a medencéből. Onnantól kezdve állandó elfoglaltságot adott dr. Pavlik Attila csapatorvosnak és Horváth Ákos masszőrnek, akik többször is megpróbálták játékra alkalmas állapotba hozni. Ez nem túlzottan sikerült, a magyar csapat egyik erőssége ugyanis csak a harmadik negyed elején úszott be kis időre, akkor is csak a bal kezével ért labdába (ami azért baj, mert amúgy jobbkezes), bekkelt egyet (amúgy kitűnően), és már tempózott is cserét kérni. Mint utólag kiderült, törött ujjal próbált meg visszatérni – már a kísérlet is megsüvegelendő.
A válogatott nélküle is tartotta a lépést a spanyolokkal, az első három negyedben hol az egyik csapat vezetett, hol a másik. Talán ha higgadtabbak vagyunk az emberelőnyös szituációkban, akkor valószínűleg nem 7–7-es állásról kezdődik az utolsó negyed, amikor is minden a feje tetejére állt.
A magyar válogatott védekezése szétesett, ezen, mondjuk nem segített, hogy két bekkünk is kipontozódott, és Gurisatti már eleve nem volt bevethető. A kezdőcsapatba bekerülő Kasó Orsolya pedig nem tudott segíteni a társakon, rendre szerencsétlen gólokat kapott. Bíró Attila le is cserélte Gangl Edinára, de talán már túl későn. A spanyolok 4–0-val kezdték az utolsó negyedet, és ekkor úgy tűnt, minden elveszett.
A magyar válogatott azonban nem omlott össze, és a hátralévő három percben majdnem csodát tett. Gangl lehúzta a rolót, ez teremtette meg az alapját a felzárkózásnak. Keszthelyi-Nagy lőtt egy gólt, majd labdát szerzett, ebből meg Leimeter Dóra volt eredményes. A spanyolok keze megremegett, Beatriz Ortiz kapufát lőtt, és kaptunk egy emberelőnyt. Bíró Attila időt kért, Keszthelyi-Nagy bevágta a fórt, és így jutottunk el ahhoz a jelenethez, amivel kezdtünk.
A csoda végül nem jött össze, a spanyolok 11–10-re nyertek, és alaposan meg is ünnepelték, hogy a világbajnokság után az Európa-bajnokságon is döntőbe jutottak. Ezzel szemben mi a két évvel ezelőtti Eb és a tavalyi vb után ismét nem tudtunk túllépni az elődöntőn. A magyar játékosok könnyek között hagyták el a medenceteret, de nem volt olyan pólósunk, aki ne mondta volna azt, hogy a hollandok elleni bronzcsatára összeszedik magukat lelkileg. Hazai közönség előtt ugyanis az éremszerzés a minimum, ha már a kvóta nem jött össze.
Egyelőre.
A MÉRKŐZÉS UTÁN BÍRÓ ATTILA, VALAMINT VÁLYI VANDA ÉS LEIMETER DÓRA ÉRTÉKELT AZ NSO TV-NEK.
KORÁBBAN
ELŐDÖNTŐ
Oroszország–Hollandia 7–7 – szétlövés után 4–3
AZ 5–8. HELYÉRT
Görögország–Franciaország 13–3 (2–1, 2–0, 6–1, 3–1)
Olaszország–Szlovákia 16–4 (2–1, 5–1, 6–0, 3–2)
PERCRŐL PERCRE
A bronzéremért a hollandokkal vívunk majd meg.
Közben kiderült: Gurisattinak az első percben eltörött egy ujja.
Sorozatban hatodik elődöntőnket bukjuk a spanyolok ellen...
VÉGET ÉRT A HARMADIK HARMAD!
Már olimpiai résztvevő a világliga győztese, az Egyesült Államok, valamint – mivel a világbajnokságot is Amerika nyerte – a vb-ezüstérmes Spanyolország. A mostani Eb-ről a – Spanyolországot nem számítva – legjobb helyezésű csapat kvalifikál az olimpiára. A többiek majd Triesztben pótvizsgázhatnak tavasszal.
Női vízi Eb: klassziskülönbség – kinek jó ez? Sorra játsszák az egyoldalú meccseket a női pólócsapatok, ami az égvilágon senkinek sem jó.
Az első mérkőzésen négy gólt szerző Keszthelyi-Nagy Rita második találata egyben a századik Eb-gólját is jelentette, amellyel megelőzte ebben a házi versenyben Stieber Mercédeszt, aki pályafutása alatt 99-szer talált be az ellenfelek kapujába a magyar válogatottban. Klasszisunkat az ilyenfajta rekordok azonban nem érdeklik.
„Nem tartom ezeket számon. Egy dolog érdekel: szeretnék Európa-bajnok lenni Budapesten!” – válaszolta az NSO Tv-nek.
A vízilabda Európa-bajnokságot január 12. és 26. között rendezik meg Budapesten, a Duna Arénában. A nőknél a 12 csapatot két hatos csoportba osztották, a két csoport legjobb négy csapata keresztbejátszás alapján mérkőzik meg a negyeddöntőben. A csoportok 5. és 6. helyezettjei a 9–12. helyért küzdenek.
8. perc Leimeter Dóra szerzi az első negyed utolsó gólját, üresen marad a balon, zseniálisan a túlsó felsőbe pattint ballal. 3–3!
1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!
A FÉRFI TORNA MENETRENDJÉT ITT TALÁLJA MEG!
Az olimpiára egy csapat jut ki, a spanyolok már a világbajnokságon megszerezték a kvótát, rajtuk kívül a legjobb jut ki Tokióba. Az Eb után még lesz egy olimpiai kvalifikációs torna, amelyen három ország szerezhet indulási jogot Tokióba – ezen öt európai válogatott vehet részt.
Clara Espar, a spanyol válogatott bekkje:
„Kemény csatát vívtunk a negyeddöntőben, de tudtuk, hogy ez vár ránk a görögök ellen. Sokáig nem tudtuk a saját játékunkat játszani, amikor végre sikerült, akkor léptünk meg az ellenfelünktől. A magyarok ellen sem lesz könnyű dolgunk, nagyon keményen játszanak, eddig remekeltek, ráadásul hazai közönség előtt szerepelnek. Meglátjuk, mire megyünk egymással.”
Miguel Oca, a spanyol válogatott szövetségi kapitánya:
„A görögök elleni elődöntő a játék szinte minden aspektusában kiegyenlített volt, nem is tudom megmondani, mi volt a sikerünk titka, talán az egész mérkőzésen fenntartott magas szintű koncentráció. A magyar válogatott rendkívül jó formában van, nagyon erős és ráadásul jól is játszik. Mindent beleadunk, ami csak telik tőlünk, hogy bejussunk a döntőbe.”
„Ez az egyik legnagyobb fegyverünk, ezért is érzem úgy, nagyon együtt van a csapat – jegyezte meg Vályi, aki aztán rátért a spanyolokra. – Rendkívül erős ellenféllel találkozunk, amely nem véletlenül szerezte meg már tavaly nyáron az olimpiai kvótát. Az őszi világliga-mérkőzésünkön azonban döntetlent játszottunk velük idegenben, és az Európa-bajnokságon is veszítettek már pontokat, tehát van keresnivalónk ellenük. Mindazonáltal nem a múltból akarunk kiindulni, arra törekszünk, hogy felkészülten és koncentráltan érkezzünk meg az elődöntőre. Igyekszünk megbecsülni minden helyzetet, és a saját játékunkat játszani attól függetlenül, hogy mivel próbálkozik az ellenfél. Az előző napokban úgy alakítottuk az edzéseket, hogy azzal foglalkozzunk, amire a torna utolsó két mérkőzésén leginkább szükségünk lesz. A csoportgyőzelemmel megteremtettük ezt a lehetőséget, és igyekeztünk élni is vele.”
A mérkőzésen ismét jól működött a védekezés, amire nagy szükség lesz a spanyolok ellen is, pláne, hogy ők jóval magasabb színvonalon tudják megvalósítani az elképzeléseiket.
„A mérkőzés előtt és után is adtunk egymásnak egy nagy puszit, aztán mindenki ment a saját dolgára – mondta Vályi. – Mindannyian tudtuk, hogy a két csapat más célokért küzd, nem is volt ez vérre menő harc. A dunaújvárosi csapattársak a tévé előtt ülve mindegyikünk jó megoldásainak örültek amellett, hogy egyszerre négyen voltunk a vízben az együttesből.”
Vályi Vanda – Gurisatti Grétához és Garda Krisztinához hasonlóan – dunaújvárosi csapattársa ellen is küzdött a negyeddöntőben, ugyanis a franciák centere, Géraldine Mahieu már harmadik idényét tölti az újvárosi együttesben.
„Csak elcsúszott a kontaktlencsém, semmi gond nem történt – nyugtatott meg mindenkit Vályi, aki két góllal, három gólpasszal és egy blokkal fejezte be a kissé döcögősen induló, de aztán simává váló negyeddöntőt. – A franciák jól bírták erővel a mérkőzés elejét, ők nem olyan jók, mint az élcsapatok, de jobbak, mint a gyenge együttesek, tulajdonképpen egyedül alkotják a középmezőnyt. Az elején ügyeltek ránk, jól működtek az elképzeléseik, de valljuk be, nagyon hamar elfáradtak abban, hogy rájuk erőltettük az úszást és a darálást.”
Eddigi legnehezebb és egyben legfontosabb mérkőzése előtt áll a magyar női válogatott a Budapesten zajló Európa-bajnokságon: csütörtökön 19 órakor (erről bővebben a keretes írásunkban olvashatnak) a spanyolokkal játszik a döntőbe jutásért. A világbajnoki ezüstérmes ellen a legjobb játékára lesz szüksége a magyar csapatnak, amely a franciák felett aratott 16–3-as, kiütéses győzelemmel hangolt az elődöntőre. A találkozót ráadásul mindenki megúszta sérülés nélkül, annak ellenére, hogy Vályi Vanda ápolása keltett némi riadalmat.
A magyar női válogatott mégis a második elődöntőt játssza csütörtökön, így 19 órakor ugrik medencébe a spanyolok ellen. Amikor kedd este lekapcsolták a világítást a Duna Arénában, még ennek az ellenkezője volt igaz, de mire szerda délután újra beüzemelték az uszodát, sportági sajátosságként már megváltozott az elődöntők sorrendje. Ezzel a döntéssel (melynek háttérében a hírek szerint az orosz televízió kérése áll) a szurkolók jártak a legjobban, akik így kényelmesen megérkezhetnek a helyszínre, vagy éppen munka után leülhetnek a fotelbe a tévé elé. A férfiválogatott az eredeti kiírás szerint 17.30-kor játszik majd a pénteki elődöntőben a montenegróiakkal, jelenleg legalábbis ez a helyzet...
A magyar női pólóválogatott a spanyolokkal játszik az Eb-elődöntőben, amelyben felkészült és koncentrált játékkal szeretne diadalmaskodni.
ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A MAGYARORSZÁG–SPANYOLORSZÁG NŐI VÍZILABDA EB-ELŐDÖNTŐ ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!
A Nemzeti Sportot a helyszínről tudósította: Roska Emese, Lakner Gábor (szöveg), Dömötör Csaba, Török Attila (fotó), Pusztai Viola (videó)