Hollywoodi sztori New Yorkból

ZSIVERA GÁBOR (KEZDŐ5.HU)ZSIVERA GÁBOR (KEZDŐ5.HU)
Vágólapra másolva!
2012.02.07. 11:19
null
Jeremy Lin először kezdett az NBA-ben, egyből a meccs hőse lett (Fotó: Reuters)
Címkék
Az észak-amerikai profi kosárlabda bajnokság tegnapi játéknapján tíz mérkőzést rendeztek, de ennyire eseménydús éjjele emberemlékezet óta nem volt az NBA-nek! Nem véletlen a szokásosnál hosszabb összefoglaló, hosszabbítások, meglepetések, sérülések, névtelen hősök sora született meg magyar idő szerint mára virradóra, no meg az idény talán legvitatottabb ítélete is mérkőzést döntött el Portlandben a hazaiak kárára. Jeremy Lin nevét tanulgatjuk, Carmelo Anthony, Derrick Rose, Chauncey Billups és Danilo Gallinari is megsérült ma, Orlandóban, Washingtonban és Portlandben is túlóráztak a csapatok, és láthattunk több óriási fordítást is. Nagy lélegzet, és jöhet a napi összefoglaló!

New York Knicks–Utah Jazz 99–88

Amare Stoudemire nem volt ott a társakkal a Nagy Almában, miután tegnap elvesztette bátyját egy tragikus kimenetelű autóbaleset után. Carmelo Anthony pedig bő öt perc játék után kiszállt, miután valami elpattanhatott a lábában. Kihez forduljon ilyenkor az eddig bőségesen alulteljesítő Knicks?! Hát persze, hogy az életében először kezdőcsapatba kerülő Jeremy Linhez, aki eddig sehol sem kapta meg a lehetőséget rövidke NBA pályafutása alatt. Igaz, Lin legutóbb a padról beszállva vált hőssé, és már akkor is gyanús volt, hogy a Baron Davis sérülése miatt erősen irányítóínségben szenvedő New York átmeneti megoldásként a legjobb emberhez nyúlt.

Most még jobban megerősítette a feltételezést az ázsiai származású, de már az USA-ban született játékmester, aki 28 (!) ponttal és 8 gólpasszal vezette diadalra övéit a cseppet sem gyenge Jazz ellen. Noha volt 8 eladott labdája is, de ezzel senki sem foglalkozik a győzelem után, illetve látván, hogy milyen dolgokra képes a pályán. Elgondolkodtató a helyzet, és Mike D'Antoni mosolya is félig-meddig kínos lehet, miután a szintén nem sokra használt Steve Novak is bevert 19 pontot az igen masszív védelemmel rendelkező Utah-nak.

Pedig a Jazz teljes csapattal érkezett New Yorkba, már Raja Bell is a fedélzeten volt, sőt, 15 ponttal csapata második legeredményesebbje volt a 22-t szóró Al Jefferson után, Paul Millsap „majdnem dupla duplája″ (9 pont, 13 lepattanó) sem segített a helyzeten. A korán kétszámjegyű fórba kerülő Knicks azért egyszer szépen leadta az előnyt, amikor kettő volt már csak közte, volt min izgulnia a lelkes hazai publikumnak, de Lin megint megmentette a kedvenceket – triplázott, gyönyörű betöréseket hajtott végre, nehezebbnél nehezebb ziccereket tekert be, illetve szépen osztogatott a társaknak. Ha csak rövidtávon is (bár várjuk ki a végét), de megy ez a legnagyobb ászok nélkül is.

A Knicks legjobb dobói: Lin 28, Novak 19, Jeffries 13
A Jazz legjobb dobói: Al Jefferson 22, R. Bell 15, Hayward 14


Orlando Magic–Los Angeles Clippers 102–107 – hosszabbítás után

Az egymás elleni előző kilenc mérkőzésüket mind megnyerte a floridai klub, de jól tudjuk, idén ez egy más Clippers, mint amit megszokhattunk a korábbi esztendőkben. A Magic kiegészült erre az estére, a korábban a csapat által eltiltott Glen Davis és a sérüléssel küszködő Jameer Nelson (15 pont, 12 gólpassz) is pályára került, a 33 pontos, 14 lepattanós Howard húzta Orlando pedig meg is tudott lépni az első félidőben, de a Los Angeles-iek a nyomukba eredtek, és még a harmadik játékrészben utolérték őket.

A negyedik etapban Chauncey Billups lépett rosszul, Achilles-sérülése után úgy kellett letámogatni a parkettről. Fontos emberüket vesztették el a vendégek, de egy egységnyi hátránynál így is megnyerhette volna a találkozót a dupla duplázó Blake Griffin (18 pont, 10 lepattanó), viszont az idén 50 százalék alatt(!) büntetőző ifjonc elhibázta egyik kísérletét, így maradt sansza Stan Van Gundy legénységének is, ám Nelson kettese célt tévesztett, következhetett a hosszabbítás. A ráadásban is meglépett az Orlando, de Chris Paul átvette az irányítást a mérkőzés alakulása felett, és pontjaival, illetve hasznos megmozdulásaival hozta a diadalt a nyugatiaknak.

A Magic legjobb dobói: D. Howard 33, J. Richardson 20, Nelson 15
A Clippers legjobb dobói: Paul 29, Billups 18, Griffin 18


Philadelphia 76ers–Los Angeles Lakers 95–90

Nem léphetett pályára hazai oldalon Elton Brand, Kobe Bryant extázisban dobott, Andrew Bynum uralta a festéket – mindezek ellenére állta a sarat a Sixers és behúzta a meccset! Újabb erőfelmérőn bizonyult jónak és masszívnak a philadelphiai alakulat, pedig látszólag a sors is úgy akarta, hogy ez a Lakers és Bryant estéje legyen, a vendégek legendája nagyon gyorsan 20 pont fölé került, elképesztően nehéz hármasokat szórt be és nem utolsó sorban megelőzte a pontdobó örökranglistán egykori csapattársát, Shaquille O'Nealt, és immáron ő a liga történetének ötödik legtöbb pontot elért kosarasa ! Az olasz évek mellett Philadelphiában felnövő és kosarazni tanuló Kobe viszont a célba már nem tudta bevinni övéit, a 24-et szóró Lou Williams vezérelte vendéglátók egy 16–4-es rohammal zárták a rangadót. A vezetőedzőjüket eltiltás miatt nélkülöző Los Angeles-iek képtelenek voltak betalálni a gyűrűbe az utolsó percekben, a Sixers pedig könnyedén lehajrázta a nagyon befásult vendégeket.

A Sixers legjobb dobói: L. Williams 24, Holiday 14, Iguodala 12
A Lakers legjobb dobói: Bryant 28, A. Bynum 20, P. Gasol 16


Washington Wizards–Toronto Raptors 111–108 – hosszabbítás után

A két keleti kiscsapat nagyon nagy meccset játszott egymással a fővárosban. A Wizards korán megtalálta az ideális játékot, a 31 pontos John Wall és a 29-ig jutó Nick Young vállukra vette a Washingtont, és 15 egységnyi fórt épített a nagyszünetre. Igen ám, de a fordulás után belejött a padról érkező Kleiza, aki csereként szórt egy 30-ast, mellette pedig Jerryd Bayless ugyanennyit ért el, ketten összesen 10 triplát értékesítettek.

PLUSZ-MÍNUSZ
A nap hőse: Jeremy Lin, a Knicks tartaléknál is „tartalékabb″ irányítója 28 ponttal és 8 gólpasszal vezette győzelemre a Stoudemire és Anthony nélkül küzdő New Yorkot a nyugati élcsapatnak számító Jazz ellen élete első olyan NBA mérkőzésén, ahol kezdőként számoltak vele.
A nap lúzere: Egy játékvezetői ítélet, mely elvette a sikert a Portlandtől hazai pályán az Oklahoma City ellen. Aldridge szerelése Durant ziccere után teljesen szabályosnak tűnt a visszajátszások után, de ezzel a találattal egyenlített a Thunder, és hosszabbítás következett, amit meg is nyertek a vendégek.

A Torontónak Andrea Bargnani nélkül is nagyon ment, ráadásul Jose Calderon és a mostanában nagyon hasznos Ed Davis sem tudott érdemben hozzátenni vendég oldalon az összteljesítményhez, mégis utolérte a Raptors a hazaiakat. A végjátékban Bayless kihagyott ziccere után egyenlített Amir Johnson a támadólepattanót követően, majd Nick Young nyerhette volna meg a derbit övéinek, de középtávoliját blokkolta James Johnson, jöhetett a túlóra!

Az extra percekben teljesen elfogyott támadásban a kanadai alakulat, Bayless kipontozódott az utolsó percben, Kleiza összesen egy pontot ért el a hosszabbításban, ráadásul nem nagyon volt, aki a helyükre léphetett volna. A Wizards sem villogott ebben a szakaszban, de a hajrában kulcspillanatban szerezte vissza egy kihagyott büntető után a lepattanót Randy Wittman legénysége, Nick Young ez után csak egyszer talált be a vonalról, de Jose Calderon megtette azt a szívességet a túloldalon, hogy kihagyja a távoli, de igen tiszta triplát, újra nyert a Washington!

A Wizards legjobb dobói: Wall 31, N. Young 29, Jo. Crawford 13
A Raptors legjobb dobói: Kleiza 30, Bayless 30, DeRozan 15


New Jersey Nets–Chicago Bulls 87–108

A három Williams-szel a kezdőben felálló Nets nem tudta feltartóztatni az első negyedben 77 százalékkal dobó chicagóiakat, 35–12-re is vezetett már a Bulls, kis túlzással az első kis szünetre eldőlt a derbi. Derrick Rose viszont a második etapban kidőlt, hátfájdalmakra panaszkodva bevonult az öltözőbe, és már nem is térhetett vissza, de a helyére beálló CJ Watson tartotta a frontot, 14 ponttal és 11 gólpasszal jelentkezett. Mellette Carlos Boozer is elemében volt, 24-et termelt a veterán erőcsatár és Luol Deng is sérülten mutat kiváló dobóformát, ezen az estén 19-et szórt. A vendéglátóknál hiába Deron Williams csillogása (25 pont), az Anthony Morrow-t újra nélkülöző New Jersey egyszerűen sansztalan volt a regnáló MVP-t is elvesztő keleti élgárda ellen.

A Nets legjobb dobói: Deron Willliams 25, Gaines 12, Humphries 10
A Bulls legjobb dobói: Boozers 24, Deng 19, C. Watson 14


Atlanta Hawks–Phoenix Suns 90–99

A játéknap egyik legnagyobb meglepetése Atlantában született, ahol a 24 pontos, 11 gólpasszos dupla duplával jelentkező Steve Nash fémjelezte Suns már a második etapban 16-os fórban volt, és nem is engedte ki a kezei közül a győzelmet, noha a Hawks rengeteg felzárkózási kísérletet indított, melyekkel mindig majdnem utolérte az arizonaiakat, de egy-két pont folyton folyvást megmaradt a vendégek előnyéből. Channing Frye feltámadt poraiból, a mostanában érthetetlenül rosszul játszó magasember 19 ponttal és 9 lepattanóval segített be, Marcin Gortat picit haloványabb játéka sem érződött a palánk alatt Al Horfordot nélkülöző Atlanta ellen. Jeff Teague gyengélkedését és a 45–35-re elvesztett lepattanó-párharcot nem tudta mivel ellensúlyozni a vendéglátó.

A Hawks legjobb dobói:
Josh Smith 18, Joe Johnson 17, W. Green 14
A Suns legjobb dobói: Nash 24, Frye 19, Reddy 10, Dudley 10


Memphis Grizzlies–San Antonio Spurs 84–89

Elindult a szokásos Rodeo Road Tripre a San Antonio, Duncanék a hosszú idegenbeli túra első állomásaként Memphisben mérkőztek meg a Grizzlies-szel, amely tavaly 8. helyezettként ütötte ki őket a rájátszásból, volt tehát miért bosszút állni. Ahhoz képest, hogy az előző szezonban még óriási mismatch-ként aposztrofáltuk ezt a párosítást, mostanra Zach Randolph kiesésével alaposan megváltozott a helyzet, eddig az alapszakaszban nagyon magabiztosan veri Popovich mester legénysége Marc Gasolékat. A spanyol center egyébként ezen az estén is kiválóan produkált (22 pont, 9 lepattanó), de a Tony Allen személyében legfontosabb védekező emberét is nélkülöző hazaiak 18 pontos hátrányba kerültek viszonylag hamar, amiből egy 25–6-os futással még vissza is tudtak jönni, ám a végére elfogyott az energia, Rudy Gay potenciális egyenlítő triplája alaposan célt tévesztett, így a 19 pontos, 17 lepattanós, 5 blokkot kiosztó Duncan vezette Spurs diadalmaskodott.

A Grizzlies legjobb dobói: M. Gasol 22, Conley 19, Gay 18
A Spurs legjobb dobói: T. Parker 21, Duncan 19, Splitter 14


Denver Nuggets–Houston Rockets 90–99

Elfogyóban a Nuggets: erre a találkozóra kisebb sérülések miatt Nené, Afflalo, Mozgov és Brewer sem öltözött be, időközben pedig Danilo Gallinarit is elvesztette a hazai gárda, így a Scola, Lowry páros húzta Rockets gyengébb periódusa után egy újabb értékes sikert gyűjtött be. Az argentin magasember 25-öt szórt a Farried, Koufos párossal kezdő(!) Denver ellen, de Lowry is 20 pontig jutott és 6 gólpasszt is kiosztott. Chase Budinger is jobb lábbal kelt fel, most 16-os alakításra futotta tőle – van, amikor tud ennél is jobbat, de megesik, hogy a gyűrűbe sem talál be az utóbbi hetekben. A vendéglátóknál 48 pont érkezett a kispadról, de ez ne tévesszen meg senkit, a Stone, Koufos, Farried trió máskor nemhogy nem az első ötössel megy ki a parkettre, de jobbára be sem öltözik, illetve pályára sem kerül.

A Nuggets legjobb dobói: Fernandez 14, Gallinari 14, Lawson 13
A Rockets legjobb dobói: Scola 25, Lowry 20, Budinger 16


New Orleans Hornets–Sacramento Kings 92–100

Még egy elképesztő fordítás maradt erre a napra, a Carl Lanrdy és Jason Smith elvesztése miatt Chris Kamant is hosszabb időre bevető Hornets 18 ponttal ment a félidő előtt, teljesen esélytelennek látszott a 28 pontos, 19 lepattanós, 3 blokkos Cousins vezette Kings. Ám a harmadik etapban 30-at szórt a Sacramento, a kezdőhátvédjei (Gordon, Jack) nélkül kiálló New Orleans pedig egyre kevésbé bírta a tempót, majd a hajrára gyakorlatilag teljesen szét is esett a hazai alakulat. Vasquez 40 percet a parketten töltve 20 ponttal és 9 gólpasszal állt a Hornets élére, bizonyítva, hogy Chris Paul távozása óta is igen erősen irányító-centrikus a csapat támadójátéka, de a 19 pontos szezoncsúcsot elérő Okafor és az újra az első sorba kerülő Belinelli 18 egysége ellenére is elbukott a New Orleans. Tyreke Evans szépen tartja a jó formát, most sem állt meg 20 pont alatt, az újonc Isaiah Thomas pedig 17-es performansszal segített be a kispad végéről, ennek köszönhetően újabb sikert könyvelhetett el a Kings, amely egyre stabilabbnak látszik az utóbbi napokban.

A Hornets legjobb dobói: Vasquez 20, Okafor 19, Belinelli 18
A Kings legjobb dobói:
Cousins 28, T. Evans 20, I. Thomas 17


Portland Trail Blazers–Oklahoma City Thunder 107–111 – hosszabbítás után

A hazai pályán öt mérkőzés óta veretlen Portland felett megint gyűlnek a felhők, hiszen a régóta sérült Greg Odent a napokban műtötték meg újra, Nicolas Batum is fájdalmakkal együtt kénytelen felvenni a harcot, mára pedig nem számíthatott Nate McMillan edző a kezdőirányítóra, Raymond Feltonra sem, ami nem is annyira a kezdőcsapat gyengülését vetítette előre, hanem a Jamaal Crawford „előléptetése″ miatt rövidülő kispadot vetette vissza. Ez bizony ki is jött a legutóbb San Antonióban bukó Thunder ellen, sokáig vezettek a Durant (33 pont, 12 lepattanó), Westbrook (28 pont, 11 lepattanó, 8 gólpassz) páros futtatta vendégek, de a hajrára visszajött lelkes közönsége hathatós segítségével a Blazers.

Egészen pontosan 11-gyel ment az OKC, de a negyedik etap közepén Batum triplájával már újra egál volt. Következhetett az öldöklő csata a győzelemért, a vendéglátók a 39-at szóró Aldridge-nak köszönhetően meg tudtak lódulni, de 6 egységnyi portlandi fórnál jött Durant és – majdnem – mindent vitt. Egyenlőnél úgy tűnt, hogy Crawford megnyeri a meccset övéinek, de Durant a másik oldalon egy ziccert tett fel, melyet szabályosan(!) szerelt Aldridge, de a játékvezetők óriási meglepetésre golatendinget fújtak, tehát ért a találat, jöhetett a hosszabbítás ezen az összecsapáson is, mivel Batum már nem tudta a gyűrűbe juttatni a játékszert.

Az extra minutumokban megint Crawford és Durant megmozdulásai döntöttek, hiszen a Blazers hátvédje előbb kihagyta a lehetséges egyenlítő tempót, amit a tavalyi és tavalyelőtti pontkirály szerelt le, majd „Durantula″ lógott meg a labdával, és zsákolásával bebiztosította a diadalt a vendégeknek. Igazi rangadó volt a nyugati listavezető és a rájátszás pozíciókért nagyot küzdő gárda csatája.

A Blazers legjobb dobói: Aldridge 39, Matthews 18, Crawford 17
A Thunder legjobb dobói: Durant 33, Westbrook 28, Harden 19

NBA TOP 10

NBA
ALAPSZAKASZ, 44. JÁTÉKNAP
Orlando Magic–Los Angeles Clippers 102–107 – h. u.
Philadelphia 76ers–Los Angeles Lakers 95–90
Washington Wizards–Toronto Raptors 111–108 – h. u.
Atlanta Hawks–Phoenix Suns 90–99
New Jersey Nets–Chicago Bulls 87–108
New York Knicks–Utah Jazz 99–88
New Orleans Hornets–Sacramento Kings 92–100
Memphis Grizzlies–San Antonio Spurs 84–89
Denver Nuggets–Houston Rockets 90–99
Portland Trail Blazers–Oklahoma City Thunder 104–111 – h. u.
AZ ÁLLÁS
Keleti főcsoport
1. Chicago 27 21 6 77.8 5–1 15–4 7–3 Ny3
2. Miami 24 18 6 75.0 3–1 13–3 8–2 Ny2
3. Philadelphia 25 18 7 72.0 1–2 13–4 7–3 Ny2
4. Indiana 23 16 7 69.6 3–1 12–6 7–3 V1
5. Atlanta 25 16 9 64.0 4–1 13–5 5–5 V3
6. Orlando 25 15 10 60.0 4–0 10–6 4–6 V1
7. Boston 23 13 10 56.5 4–1 12–6 8–2 Ny4
8. Milwaukee 23 10 13 43.5 2–3 6–6 6–4 V2
9. Cleveland 22 9 13 40.9 1–2 6–9 3–7 Ny1
10. New York 25 10 15 40.0 3–2 8–8 4–6 Ny2
11. New Jersey 26 8 18 30.8 2–3 6–13 4–6 V3
12. Toronto 26 8 18 30.8 2–4 5–13 4–6 V2
13. Detroit 26 6 20 23.1 2–6 4–14 3–7 Ny2
14. Washington 25 5 20 20.0 2–3 4–15 3–7 Ny1
15. Charlotte 24 3 21 12.5 0–8 2–17 0–10 V11
Nyugati főcsoport
1. Oklahoma City 24 19 5 79.2 2–1 14–4 7–3 Ny1
2. LA Clippers 22 15 7 68.2 2–1 9–6 7–3 Ny2
3. San Antonio 26 17 9 65.4 8–3 15–7 7–3 Ny5
4. Denver 25 15 10 60.0 1–3 7–10 5–5 V3
5. Utah 23 13 10 56.5 3–1 9–8 4–6 V1
6. LA Lakers 25 14 11 56.0 3–2 11–5 4–6 V2
7. Houston 25 14 11 56.0 3–3 8–9 6–4 Ny1
8. Portland 25 14 11 56.0 3–2 10–8 5–5 V1
9. Dallas 25 14 11 56.0 3–1 10–8 6–4 V3
10. Minnesota 24 12 12 50.0 0–2 9–5 6–4 Ny2
11. Memphis 25 12 13 48.0 3–3 8–11 3–7 V3
12. Phoenix 24 10 14 41.7 1–1 5–9 5–5 Ny2
13. Golden State 21 8 13 38.1 1–4 3–8 5–5 V1
14. Sacramento 24 9 15 37.5 2–1 6–11 5–5 Ny3
15. New Orleans 25 4 21 16.0 0–7 2–17 1–9 V6
A csapatnév után a meccsszám, a győzelmek és a vereségek száma, a százalékos mutató, a divízión, illetve a konferencián belüli mérleg, a legutóbbi tíz mérkőzés mérlege, illetve a győzelmi (Ny)/vereségsorozat (V) hossza szerepel.
A csoportok éllovasainak garantált helyük van a konferencia első négy helyezettje között.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik