A tavalyi döntősök meglepő bukása

Vágólapra másolva!
2012.03.03. 10:13
null
A Utah Jazz legyőzte a Miamit (Fotó: Reuters)
Címkék
Az észak-amerikai profi kosárlabda ligában mára virradóra 11 találkozót rendeztek, benne nem kevés papírforma-borítással és extra egyéni teljesítménnyel. A Dirk Nowitzkit sérülése ellenére is harcba dobó címvédő a nyugati sereghajtó otthonában maradt alul, a LeBron James vezette Miami pedig mélyről jött vissza a Jazz vendégeként, de nem tudott győztesen beérni a célba. A Los Angeles Clippers is újabb vereséget könyvelhetett el, így szépen sűrűsödik a mezőny Nyugaton. Nézzük, hogyan alakultak az egyes derbik!

New Orleans Hornets–Dallas Mavericks 97–92

Hiába érkezett zsinórban három vereséggel a tarsolyában a Dallas, a nyugati sereghajtó Hornets hazai diadala a címvédő ellen a legnagyobb meglepetés ezen a játéknapon – még akkor is, ha a vendégek a sérült Nowitzkivel (vállalta a játékot, 19 pontot szórt) érkeztek, és a New Orleansról tudjuk, hogy mostanában egyre masszívabb rengeteg veresége ellenére is. Chris Kaman 20 pontja és 13 lepattanója is jól demonstrálja, hogy nagy gondok vannak a texasiak palánkja alatt, de a kulcsfontosságú kosarat szerző Jack is jelentős szerepet játszott a sikerben, s akkor még említést sem tettünk a 19 pontos karriercsúcsot felállító Xavier Henry produkciójáról. A Mavericks a 25 pontos idényrekordot dobó Beaubois vezérletével csak többször visszajönni tudott, de átvenni a vezetést huzamosabb időre egyszer sem.

A Mavericks legjobb dobói: Beaubois 25, Nowitzki 19, V. Carter 14

A Hornets legjobb dobói: Kaman 20, Henry 19, Jack 15

Utah Jazz–Miami Heat 99–98

Tavaly volt egy hihetetlen egymás elleni meccse ennek a két gárdának az alapszakaszban, akkor Paul Millsap volt a hős. Most éppen apróbb sérüléséből tért vissza a nagyember, és nem nyújtott kiemelkedőt, viszont jelenléte így is sokat számított a mostanság sokat bukdácsoló Utah-nak. LeBron James nyerőemberré válhatott volna ezen az estén, hiszen 35 pontjából 17-et a negyedik negyedben szerzett, közte elképesztően nehezen kivitelezhető találatokkal, de egypontos hátránynál, amikor az utolsó támadásnál nála volt a labda, inkább passzolt Udonis Haslemnek, aki hibázott, úgyhogy egy darabig megint nehéz lesz lemosnia magáról azt, hogy nem képes fejben ott lenni a legfontosabb döntések meghozatalakor, illetve nem akarja vállalni a felelősséget.

A gyászoló Chris Bosh nélkül érkező Heat egyébként végig hátrányban volt, a 20-at szóró Al Jefferson és társai szépen védték a várat, de jött Wade (31 pont) és James (35 pont, 10 lepattanó, 6 gólpassz, 3 blokk), onnantól pedig egy Devin Harris által értékesített 2+1-es akció kellett a sikerhez 2 pontos hátránynál, no meg a floridaiak hibázása az utolsó másodpercekben. A kezdőként 18 pontot dobó (7-ből 6 tripla!) és 4-et blokkoló Shane Battier alakítása sem volt akármi, de a Jazz így is le tudta gyűrni a keleti listavezetőt.

A Jazz legjobb dobói: Al Jefferson 20, C. Miles 14, D. Harris 13

A Heat legjobb dobói: L. James 35, Wade 31, Battier 18

Houston Rockets–Denver Nuggets 105–117

Gallinari, Nené és Fernandez nélkül is két vállra fektette a Houstont George Karl csapata, ráadásul Mozgovra sem számíthattak a vendégek második félidőben, ugyanis az orosz center kificamította bokáját, miközben alapvonali bedobást végzett el – egy fotós lábára lépett rá.... Viszont Faried 16 pontot ért el és 11 lepattanót szedett össze, Ty Lawson pedig 22 pontos, 15 gólpasszos performanszt hozott, heten jutottak 10 egység fölé a denverieknél. 66 pontot szórt a Nuggets a második félidőben, a 35-ig jutó Kevin Martin egyedül nem tudta megakadályozni, hogy győzelemmel távozzon a Rockets otthonából a coloradói gárda.

A Rockets legjobb dobói: Kev. Martin 35, Lowry 17, Scola 13

A Nuggets legjobb dobói: Lawson 22, Afflalo 17, A. Miller 16, Faried 16

Phoenix Suns–Los Angeles Clippers 81–78

Nagyot hajrázott idegenben, de megint kikapott a Clippers, méghozzá a 22 pontos Dudley húzta Suns otthonában. A Los Angeles-iek borzasztóan kezdtek, aztán az első negyed második felét nagyon megnyomták, majd a második etapban tartották az előnyt. A fordulás után viszont hengerelt a Phoenix, így a záró 12 percben nagyon kellett kapaszkodnia Pauléknak, hogy meccsben maradjanak. A végén majdnem sikerült utolérniük az arizonai gárdát, de a vendéglátók nagyon precízen büntetőztek, illetve Gortat fontos pillanatban blokkolta a sztárirányító tripláját, így értékes sikert aratott a Suns, amely ha lassan is, de zárkózik a rájátszásért küzdő alakulatok mezőnyéhez.

A Suns legjobb dobói: Dudley 22, Gortat 18, Gr. Hill 14

A Clippers legjobb dobói: Griffin 17, Paul 16, Ken. Martin 14

PLUSZ-MÍNUSZ

A nap hőse: Josh Smith újabb emberfeletti produkcióval jelentkezett Joe Johnson távollétében, 24 pontot szerzett, 19 lepattanót kaparintott meg és 3 blokkot is kiosztott a Bucks elleni igencsak nehézre sikeredett győzelem alkalmával.

A nap lúzere: A Charlotte Bobcats, amely elképesztő módon kilóg a ligából, pedig mostanra minden lényeges játékosa egészséges, és Paul Silas rendelkezésére áll. Most a takaréklángon kosarazó Spurs otthonában kapott ki harminccal.

Toronto Raptors–Memphis Grizzlies 99–102

DeMar DeRozan (4 pont) újabb terített betlije következett egy nyerhető, szoros meccsen, el is bukott a Raptors. Az egyetlen kanadai NBA csapat éppen a másik ex-kanadaitól, a Memphis (egykoron Vancouver) Grizzliestől szenvedte el a vereséget a végig szorosan alakuló derbin. A továbbra is Zach Randolph nélkül felálló vendégek a 23-at szóró Gay és a tőle alig elmaradó Conley, Gasol páros ponterősségére építve diadalmaskodtak, igen szűken, hiszen az utolsó másodpercekben Calderonnak még lett volna lehetősége egy triplával egyenlíteni.

A Raptors legjobb dobói: Bayless 18, Jam. Johnson 14, Barbosa 13

A Grizzlies legjobb dobói: Gay 23, M. Gasol, Conley 21-21

Atlanta Hawks–Milwaukee Bucks 99–94

Miután Joe Johnson újra kénytelen volt térdfájdalmai miatt kiülni a mérkőzést, sejteni lehetett, hogy nagyot kell majd harcolnia az Atlantának a sikerért. Így is történt, a sokáig vezető Bucks Brandon Jennings 34 pontos, 9 gólpasszos produkciójára és Drew Gooden 26 pontos, 10 lepattanós dupla duplájára alapozva 3 negyeden keresztül irányította az események alakulását, majd jött a 24 pontja mellett 19 lepattanót lekapó Josh Smith és 16(!) egységnyivel verte meg csak a negyedik negyedben a wisconsiniakat. A győztes kosár Radmanovics nevéhez fűződik, egálnál dobott triplát a szerb 12 szekundummal a lefújás előtt. Mivel válasz már nem érkezett a Hawks beért a célba. Andrew Bogut, Mike Dunleavy és Stephen Jackson nélkül ez így is szép teljesítmény a Milwaukee-tól.

A Hawks legjobb dobói: Josh Smith 24, Teague, Pargo 11-11

A Bucks legjobb dobói: Jennings 34, Gooden 26, Udrih 10

Boston Celtics–New Jersey Nets 107–94

Ray Allen és Jermaine O'Neal ugyan nem lépett pályára, de a Celtics magabiztosan győzte le a mostanában idegenben igen jól szereplő New Jerseyt. Pierce 27 pontja és 8 gólpassza azt mutatja, hogy lassan ő is kezdi visszanyerni formáját, Rondo pedig 14 pontos, 13 gólpasszos, 5 labdaszerzéssel megspékelt performansszal jelezte, hogy ő a megfelelő ember a Boston kezdőirányítói pozíciójára, nem pedig más. Kevin Garnett 20 egységnyit és 10 pattanót tett a közösbe, ő is tartja a kiváló szériát. Doc Rivers legénysége végig kézben tartotta a meccset, egyedül a 28 pontos Brook Lopez féken tartása nem jött össze a hazaiaknak, Deron Williams betegen játszva 12-őt dobott és 8 gólpasszal zárt.

A Celtics legjobb dobói: Pierce 27, Garnett 20, Rondo, Wilcox 14-14

A Nets legjobb dobói: B. Lopez 28, Deron Williams 12, M. Brooks, Morrow, G. Green 11-11

Los Angeles Lakers–Sacramento Kings 115–107

Csupán 8 pontos, de mégis nagyon könnyed győzelmet aratott a Lakers a Kings felett. A 38-at szóró Bryant és társai szemet gyönyörködtető játékkal iskolázták volna le a „szomszédból" érkező riválist, de azért a hét darab 10 pont fölé jutó játékost felvonultató vendégek kihasználták, hogy védekezésben annyira nem veszi keményen a találkozót a Los Angeles-i alakulat. A 19 pontos, 15 lepattanós, 3 blokkot kiosztó Bynum is nagyot játszott a maszkos vezér mellett, de még az utolsó percekben 8 pontot jegyző Metta World Peace (egykoron Ron Artest) is villogott ex-klubja ellen.

A Lakers legjobb dobói: Bryant 38, A. Bynum 19, P. Gasol, World Peace 15-15

A Kings legjobb dobói: Garcia 18, M. Thornton 15, I. Thomas, T. Evans 14-14

Cleveland Cavaliers–Chicago Bulls 91–112

Kyrie Irving betegség miatt nem lépett parkettre a Bulls ellen, de nem helyettesén, a 16 pontig és 7 gólpasszig jutó Ramon Sessions teljesítményén múlt, hogy ennyire kikaptak a hazaiak. Rose sem szórta meg magát túlzottan, persze a 19 pont, 9 gólpassz így sem mutat rosszul, főleg, hogy ennyire sima győzelmet ért idegenben. A vendégek legjobbja a 24-ig jutó Deng volt, de a 13 pontos, 11 lepattanós dupla duplát felmutató Boozer is hasznos volt egykori csapata ellen. A clevelandieknél Jamison 22 egysége és a csereirányító remeklése önmagában kevés volt, Varejao kidőlése óta nagyon hiányzik a keménység a Cavaliersből.

A Cavaliers legjobb dobói: Jamison 22, Sessions 16, M. Harris 9

A Bulls legjobb dobói: Deng 24, Rose 19, R. Brewer, Boozer 13-13

Philadelphia 76ers–Golden State Warriors 105–83

Pontosan 50 évvel ezelőtt érte el fantasztikus, 100 pontos dobóteljesítményét Wilt Chamberlain a Philadelphia Warriors színeiben, most pedig az volt a kérdés, hogy a Sixers csapatként el tudja-e érni a 100 egységet, ami mint tudjuk, általában győzelmet ér Doug Collins fiainak, hiszen nem kap sok kosarat a philadelphiai alakulat remek csapatvédekezése miatt. A 25-ig jutó Lou Williams ugyan csak negyedannyit vállalt, mint a legendás center egykoron, de ezzel is bőven kiemelkedett, rajta kívül Brand 14 pontos, 14 lepattanós dupla duplája is megsüvegelendő. A másik oldalon a 24 pontja mellé 15 lepattanót is begyűjtő David Lee és a 20-at dobó Ellis nyújtottak értékelhető teljesítményt, de ez nagyon kevés volt Steph Curry távollétében, végtelenül simán diadalmaskodott a Philadelphia.

A 76ers legjobb dobói: L. Williams 25, T. Young 16, Brand 14

A Warriors legjobb dobói: D. Lee 24, Ellis 20, D. Wright 10

San Antonio Spurs – Charlotte Bobcats 102 – 72

A toronymagas esélyes Spurs szétszedte az áldozati bárány szerepében tetszelgő Charlotte-ot. A 14 pontos Maggette vezette vendégek pár percig meccsben voltak, majd az elképesztően kiegyensúlyozott csapatteljesítménnyel előrukkoló San Antonio legyalulta a keleti kiscsapatot. Szemléltetésképp a két alakulat közti különbségekről: 55 – 37-re nyerte a lepattanóharcot Popovich mester legénysége, a Spurs 50 százalékos triplázására pedig egy 18,8 százalékos válasz érkezett a Bobcatstől.

A Spurs legjobb dobói: T. Parker 15, Bonner, R. Jefferson, Duncan 14-14

A Bobcats legjobb dobói: Maggette, Diaw 14-14, Henderson, K. Walker 8-8

NBA TOP 10 – 2012. 03. 02.

NBA
ALAPSZAKASZ, 65. JÁTÉKNAP
Toronto Raptors–Memphis Grizzlies 99–102
Atlanta Hawks–Milwaukee Bucks 99–94
Boston Celtics–New Jersey Nets 107–94
Cleveland Cavaliers–Chicago Bulls 91–112
New Orleans Hornets–Dallas Mavericks 97–92
Houston Rockets–Denver Nuggets 105–117
Philadelphia 76ers–Golden State Warriors 105–83
San Antonio Spurs–Charlotte Bobcats 102–72
Utah Jazz–Miami Heat 99–98
Los Angeles Lakers–Sacramento Kings 115–107
Phoenix Suns–Los Angeles Clippers 81–78
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik