A Golden State Warriors győzelmével ért véget az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság (NBA) 2014–2015-ös idénye, Stephen Curryék 4–2-re legyőzték a LeBron James vezette Cleveland Cavalierst a nagydöntőben. A Warriors 1975 óta először, története során negyedszer hódította el a serleget, LeBron James ugyanennyiszer távozott vesztesként NBA-fináléról. Íme, a döntő legérdekesebb jelenetei, statisztikái!
LeBron James negyedszer vesztett el NBA-döntőt (Fotó: Reuters)
Az egész a Twitteren tett ígérettel kezdődött… A 2009–2010-es NBA-idényben a finoman szólva sem legszebb napjait élő Golden State Warriors nagy pofonokba szaladt bele. A gárda 28 ponttal kikapott a Los Angeles Clipperstől, majd tizennéggyel az Indiana Pacerstől. Ez utóbbi meccsen Steph Curry – akinek az volt az első idénye az NBA-ben, miután a Warriors hetedikként draftolta – csupán hat pontot dobott, két próbálkozásból egy triplája sem ment be a gyűrűbe. Curry a találkozó után a Twitteren üzent a fanatikusoknak: „Megígérem minden Warriors-szurkolónak, megoldjuk a helyzetet. Ha ez az utolsó, amit teszünk, akkor is így lesz!”
Promise to all the Warrior fans...we will figure this thing out...if it's the last thing we do we will figure it out
Ma, 2045 nappal később Curry beváltotta ígéretét, s negyven évnyi várakozás után bajnoki címet szállított az oaklandieknek. Nem mellesleg ez a leghosszabb idő (39 szezon), ami egy NBA-csapat két bajnoki címe között eltelt.
Curry az egyetlen játékos a 2009–2010-es Warriorsból, aki ma is tagja az együttes keretének. A 2014–2015-ös alapszakasz legértékesebb játékosának (MVP-jének) megválasztott irányító azóta több mint 215 vereséget élt át a Golden State-tel, négy vezetőedzővel dolgozott, s 59 különböző csapattárssal küzdött együtt napról napra, hétről hétre, évről évre.
A CURRY CSALÁD
Meglehet, Steph Curry nem a legközkedveltebb Curry az Egyesült Államokban. Bűbájos felesége, Ayesha is üde színfoltja a Golden State meccseinek, ám kislányuk, Riley talán őket is kenterbe veri a népszerűségi versenyben. Az ifjú hölgy júliusban harmadik születésnapi tortájára készül, s nem egyszer „lopta el a show-t” nyilatkozó édesapja elől. Természetesen ezúttal is élőben drukkolt Steph Currynek, s a jelentések szerint egy pillanatra sem aludt el az esti találkozón.
A Warriors természetesen nem csak Currynek köszönheti története negyedik bajnoki serlegét. De Currynek ebben a szezonban (szinte) minden összejött. Ő lett a hatodik játékos a bajnokság történetében, aki ugyanabban az idényben lett először bajnok, mint alapszakasz-MVP. Legutóbb az 1999–2000-es évadban Shaquille O’Neal volt erre képes. A 2015-ös rájátszásban Curry 98 triplát dobott be, ezzel jócskán megdöntve Reggie Miller 2000-ben felállított 58-as rekordját. Curry egy szezonban MVP, bajnok és triplakirály lett, ezt eddig csak Larry Bird (1986) mondhatta el magáról.
A Golden State nagy menetelése során Curryék a New Orleans Pelicanst, a Memphis Grizzliest, a Houston Rocketset és most, a nagydöntőben a Cleveland Cavalierst is legyőzték. Érdekesség, hogy Curry lett az első az NBA-történelemben, aki egy rájátszásban mind a négy, az év csapatába hozzá hasonlóan beválasztott társát – azaz Anthony Davist, Marc Gasolt, James Hardent és LeBron Jamest – legyőzte.
De ami ennél is cifrább: Curry olyat tett, amit LeBron James még sohasem. Clevelandben nyert NBA-bajnoki címet…
Jamesnek ez volt pályafutása során a hatodik nagydöntője, s a negyedik, amit elvesztett. A Cavaliersszel és a Miami Heattel egyaránt két finálét bukott el a Michael Jordan kiválóságát talán legjobban megközelítő kosaras. Ám amíg Jordan hat döntőből hatot megnyert, addig LeBron James mérlege immár 2–4 a finálékat illetően. A legendás játékosok közül Elgin Baylornak (0–7), Jerry Westnek (1–8), Karl Malone-nak (0–3) és Wilt Chamberlainnek (2–4) is negatív mérlege van a nagydöntőkben. Az aktív sztárok közül Tim Duncan hatból öt, Kobe Bryant hétből öt, Dwyane Wade pedig ötből három alkalommal vihette haza a serleget. LEBRON JAMES GRATULÁLT STEPH CURRYNEK:
Pedig LeBron mindent megtett. A sérülésektől tizedelt Clevelandet ameddig csak lehet a hátán vitte, nem rajta múlt, hogy a Cavs elvesztette a párharcot. James a nagydöntő során átlagban 35.8 pontot dobott, 8.8 asszisztot jegyzett és 13.3 lepattanót szerzett – ezzel ő az első játékos, aki (mindkét döntős gárda játékosait figyelembe véve) mindhárom kategóriában éllovas volt. Emellett ő lett a valaha volt legfiatalabb játékos, aki elérte az ötezer pontos határt a rájátszásban. Jelenleg Michael Jordan (5 762) az éllovas, a decemberben 31. születésnapját ünneplő James a hatodik a listán 5 002 ponttal.
„Nincs miről beszélni. Négyszer éltem át ezt a helyzetet, kétszer pedig azt, milyen érzés nyerni. Egyet tehetek, várni a következő esélyre, s újra megpróbálni győzni. Mindig a sikerre hajtok, mindent beleadok a csapattársaimért, az edzőkért. Kezdem azt hinni, jobb nem bejutni a rájátszásba, mint kikapni a döntőben” – mondta LeBron James a finálé után. Voltak, akik szerint James volt a Warriors–Cavaliers párharc legjobbja, ám mégsem őt választották meg az MVP-nek, hanem Andre Iguodalát a Golden State-ből. A tizenegy szakértőből hét szavazott Iguodalára, s csak négy Jamesre. Curry egyetlen voksot sem kapott.
„NEM VAGYOK ELÉG JÓ AZ NBA-HEZ”
Draymond Green tripla-duplát jegyzett a döntő hatodik, utolsó meccsén. Rajon Rondo 2010-es bravúrja óta ő az első, aki nagydöntőben hajtotta végre ezt. Leszámítva persze LeBron Jamest, aki Rondo óta hatszor tett így. Green az ünneplés közepette édesanyjának kiabált a tömegből. Azt harsogta széles vigyorral a száján: „Anya, azt mondták, nem vagyok elég jó, hogy az NBA-ben játsszak!” Tény, Green nagy ígéret volt a 2012-es drafton, végül azonban csak a második körben választotta ki a Warriors. Talán ezt ma már cseppet sem bánja.
Iguodala lett a legértékesebb játékos, aki az alapszakaszban egyetlen találkozón sem lépett parkettre kezdőként, pedig pályafutása első 758 mérkőzésén egyaránt kezdő volt. A 31 éves bedobó az ősszel 7.8 pontot és 3.3 lepattanót átlagolt meccsenként. Ezzel szemben a nagydöntőben 16.3-as pont- és 5.8-as lepattanóátlaga volt – amellett, hogy a védekezésből oroszlánrészt vállalt. Ő az első nagydöntős MVP, akinek nem volt kezdőként játszott találkozója az alapszakaszban. Érdekesség, a legutóbbi négy MVP-címből kettő LeBron Jamesé lett (2012, 2013), kettő pedig azé, aki éppen James ellen védekezett (2014-ben Kawhi Leonard, 2015-ben Andre Iguodala).
Egy biztos: Steve Kerr kiválóan döntött, amikor Iguodalára kezdőként számított. Kerr az első NBA-edző, aki debütáló szezonjában bajnokságot nyert Pat Riley (Lakers) 1981–1982-es bravúrja óta. Kerr játékosként öt, edzőként egy bajnoki címet nyert.
A Warriors 83 meccset nyert meg a 2014–2015-ös idényben, ez a harmadik legtöbb az NBA-ben az 1995–1996-os (87) és 1996–1997-es (84) Chicago Bulls után. Érdekesség, Kerr játékosként mindkétszer tagja volt a Chicagónak. A Golden State a San Antonio Spurs, a Bulls, a Los Angeles Lakers és a Boston Celtics után az ötödik klub, amely legalább négyszer nyert bajnokságot.
STEPH CURRY BETARTOTTA ÍGÉRETÉT:
NBA, RÁJÁTSZÁS DÖNTŐ, 6. MÉRKŐZÉS Cleveland Cavaliers–Golden State Warriors 97–105 (15–28, 28–17, 18–28, 36–32) Az egyik csapat negyedik sikeréig tartó párharc végeredménye: 4–2 a Golden State javára
A Cavaliers legjobb dobói: James 32/6, JR Smith 19/12, Mozgov 17 A Warriors legjobb dobói: Iguodala 25/9, Curry 25/9, Green 16/6