Jokics fenomenális volt, Tatum 54 pontjával nyert a Boston

Gobodics TamásGobodics Tamás
Vágólapra másolva!
2022.03.07. 09:49
null
Tatum (jobbra) 54 pontot dobott a Nets ellen (Fotó: Getty Images)
A regnáló MVP elképesztő teljesítménnyel vezette győzelemre a Denvert, Bojan Bogdanovic 11 triplát dobott a Jazzben, a Middleton, Holiday páros parádés utolsó negyedet rakott össze a Suns ellen, Houstonban szenvedett váratlan vereséget a Memphis, Kristaps Porzingis bemutatkozott a Wizardsban. Ez történt az NBA vasárnapi játéknapján.

 

Boston Celtics–Brooklyn Nets 126–120

Tatum még Durantet is túldobta. Ezúttal sem lehetett panasz a Brooklyn vezérére, hiszen a hosszú kihagyásból legutóbb remekül visszatérő Kevin Durant most is kiválóan tette a dolgát: 37 pontot dobott 12/21-es mezőnymutatóval, 4/9 triplával és 9/10 büntetővel, volt 6 lepattanója, 8 gólpassza és 2 blokkja is, mindezt pedig a hét eladott labdája sem tudta lenullázni. Egy valaki azonban még nála is meggyőzőbb volt most: Jayson Tatum 54 pontos szezoncsúccsal dobta túl Durantet és mindenki mást, 16/30-at hajított mezőnyből, 8/15 triplát és 14/17 büntetőt süllyesztett el, azt csinált, amit csak akart. Tatum különösen a nagyszünet után remekelt, amikor 34 pontot tett fel a táblára és oroszlánrészt vállalt abból, hogy a félidőben még hátrányban lévő Boston fordítani és nyerni tudott - mint mondta, "személyesre vette", hogy ő legyen a meccs legjobbja akkor, amikor Durant és Kyrie Irving is játszik, edzője is ezt kérte tőle, ő pedig teljesítette a feladatot. A Celticsnél egyébként a sérüléséből 21 ponttal és 5 gólpasszal tért vissza Jaylen Brown, a Netsnél pedig az említett Irving 19 pontot és 6 gólpasszt jegyzett második opcióként.

A második félidő a Bostoné volt. A Nets kezdte jobban a meccset, az első negyedet öt ponttal nyerte, de vezetett kilenccel is és még a nagyszünetben is előrébb járt, a remek támadójáték mellé addig vállalható védekezés társult. A fordulást követően ez azonban változott, Tatumra már nem volt semmilyen ellenszer, a bostoni gépezet felgyorsult és fordított, majd amikor a Brooklyn reagált (79-76 után egy 14-2-vel került újra előnybe), erre is érkezett válasz. A záró etap első felében váltott vezetéssel haladtak a felek, majd 100-100 után tudott egy kicsit erősíteni a Celtics, amikor egy 8-0-val előnybe került, a Netstől itt elég volt három egymást követő hiba és már meg is volt a különbség. A vendégek nem adták fel, Durant és Irving révén 110-111-nél még egyszer, utoljára visszavették a vezetést, de erre Jayson Tatum sorozatban hat ponttal válaszolt, majd 39 másodpercnél Brown süllyesztett el egy clutch triplát - ez volt a döntő ütés, itt 121-115-re nyílt az olló és mivel Durant következő dobása kimaradt, így lezárult a küzdelem. Összességében a 11-gyel több büntető, az öttel több tripla és a hattal kevesebb eladott labda hozta meg a Celtics sikerét, de a 21-7-re nyert fastbreak-csata is sokat segített Smartékon - a Netsnek még mindig dolgoznia kell a védekezésén, bár az világos, hogy Duranttel már van tartása a gárdának.

A Celtics legjobb dobói: Tatum 54/24, J. Brown 21/9, Smart 14/6
A Nets legjobb dobói: Durant 37/12, Irving 19/6, B. Brown 16/3

Milwaukee Bucks–Phoenix Suns 132–122

Az utolsó negyedben a Bucks talált még egy fokozatot. Végig szoros és látványos, nem a védekezésre épülő mérkőzést hozott a tavalyi nagydöntő visszavágója, egyik fél sem volt tíz pontnál nagyobb előnyben az este folyamán és végül a hazaiak jöttek ki győztesen ebből a kiélezett küzdelemből. Egészen a negyedik negyedig szinte egálban voltak a felek, ott azonban szintet lépett az egyébként 44 pontos szezoncsúcsot dobó Khris Middleton, valamint a 24 pontig és 4/5 tripláig jutó Jrue Holiday: előbbi 16, utóbbi 17 pontot jegyzett csak a záró etapban (!), így ketten együtt 33-at szórtak és ők lettek az első Bucks-csapattársak, akik fejenként minimum 15-ig jutottak egy negyedik negyedben. Az ő félelmetes extrájuk egyrészt ellensúlyozta Giannis Antetokounmpo faultgondjait és hogy a Suns jól védekezett rajta, másrészt pedig hozta a győzelmet is: az utolsó három percet 12–1-re (!) nyerte meg a Milwaukee, 120–121 után megsemmisítették ellenfelüket, Middleton pedig egymaga hét pontot dobott az utolsó másfél percben. Ennyin múlt a találkozó, a végén a Bucks hozta az extrát, a Suns pedig a clutch hibákat, Middleton és Holiday döbbenetesen nagyot játszott, a Milwaukee pedig öt nap alatt harmadszor nyert úgy egy topcsapat ellen, hogy a negyedik negyedben fordított - ezzel elérte a 40 győzelmes határt és a Sixersszel holtversenyben második-harmadik Keleten.

A végén hiányzott Paul. Továbbra is Chris Paul és Devin Booker nélkül küzd a ligaelső, de támadásban így is rendben volt a játék, a vendégek 54%-os mezőnymutatóval, 45%-os triplázással és 33 gólpasszal zárták a mérkőzést. Egyénileg a 30 pontos Deandre Aytont, a 23 ponttal és 8 gólpasszal villogó Cam Payne-t, valamint a 19-5-7-ig jutó, 4/8 triplát elsüllyesztő Jae Crowdert is érdemes kiemelni, de Shamet és Bridges is hozzátette a magáét, kihozták a keretből, amit lehetett. Azonban egyrészt védekezésben nem volt válaszuk Middletonékra, Giannist ugyan megfogták és faultgondokba kergették, de így sem tudták lassítani a Milwaukee-t, másrészt a palánk alatt nagyon kikaptak: 48-27-re bukták el a lepattanózást és 18-cal kevesebb büntetőt harcoltak ki. Így is bőven volt esélyük nyerni egészen a végéig, de pontosan az hiányzott most, amit Paul szokott hozni: a higgadt, eredményes megoldások a kiélezett meccs hajrájában, hiszen 121–120-as előnyük után két eladott labdát és egy kapott blokkot hoztak össze a következő három támadásukból. Ez idő alatt 7–0-t ment a Bucks, majd az ezt követő játékból is kihagytak egy triplát, így elkönyvelhették a vereséget – nagy baj persze nincs, hiszen így is nyolc meccsel vezetik a ligát...

A Bucks legjobb dobói: Middleton 44/15, Holiday 24/12, Antetokounmpo 19
A Suns legjobb dobói: Ayton 30/3, Payne 23/9, Crowder 19/12

Washington Wizards–Indiana Pacers 133–123

Porzingis remekül debütált. Első meccsét játszotta a Wizards mezében a Dallastól megszerzett Kristaps Porzingis, aki a hosszabb kihagyása után rögtön nagyszerűen debütált új csapatában: kezdőként csak 21 percet kapott, de így is dobott 25 pontot 3/4 triplával és 8/10 büntetővel, hátul pedig két blokkal vétette észre magát. Összességében ennyi idő alatt is ő lett a Washington legeredményesebb játékosa, ráadásul a győzelmet is kiharcolta a csapat: a pontzáporos, védekezést mellőző mérkőzésen a harmadik negyedben mentek nagyot a hazaiak, amikor a négypontos hátrányukból tíz pont körüli előnyt csináltak, onnantól pedig már nem rontották el a találkozót. Csapatként 52%-os mezőnymutatóval és 40,5%-os triplázással zártak, a 33 gólpasszra jutó 6 eladott labda egészen szenzációs adat, Porzingis mellett Kyle Kuzma (23 pont, 5 lepattanó, 8 gólpassz, 2 blokk) is kitett magáért – összesen heten dobtak náluk kétszámjegyűt, kiegyensúlyozott játékkal tudtak nyerni. Az Indy azért a végén még próbált kellemetlenkedni, kétszer is visszajött három pontra a záró etap második felében, de 124–121 után Porzingis visszazsákolt egy támadópattanót, egy jó védekezés után Ish Smith is betalált, ezzel pedig eldőlt a küzdelem. A Wizards így még mindig partiban van a playinért, jelen pillanatban két meccs a hátránya a Hawks–Nets–Hornets trióhoz képest.

Bitadze megérdemli a dicséretet. Goga Bitadze karriercsúcsot jelentő 20 pontot szórt az este folyamán úgy, hogy 7/7-et dobott mezőnyből, közte 3/3 triplával – az ő 24 perce alatt +13-ban volt az Indy, úgyhogy a Pacers fiatal centere megérdemli a dicséretet. A vendégeknél még a 27 pontos Malcolm Brogdon is jól játszott, de bár ő azt mondta, hogy ennek a csapatnak az ő pontszerzői képességére van szüksége, ezt némileg cáfolnánk: támadásban rendben vannak, a csak nyomokban létező védekezésük miatt kapnak ki folyamatosan. Most is ez volt a helyzet, egyáltalán nem tudták megállítani a Washingtont, így hiába dobtak jól (52%-kal), csak megszorították ellenfelüket – persze nekik már mindegy, régen elengedtek minden célt a szezonjukkal kapcsolatban.

A Wizards legjobb dobói:
Porzingis 25/9, Kuzma 23/6, Caldwell-Pope 19/9
A Pacers legjobb dobói: Brogdon 27, Bitadze 20/9, Hield 19/6

Houston Rockets–Memphis Grizzlies 123–112

Váratlan memphisi blama.
Éppen előző este lépett fel a liga második helyére a Grizzlies, ezek után kötelező győzelemért utazott Houstonba, ehelyett viszont kínos vereségbe futott bele. A vendégek az első félidőben még érvényesítették a papírformát, a nagyszünetben tíz ponttal vezettek, voltak 14 egységnyi előnyben is, de a fordulás után elfogyott az energia és a koncentráció: ezt követően 71–50-re kaptak ki, a harmadik–negyedik negyedben egészen pocsék játékot mutattak be. Taylor Jenkins vezetőedző egyrészt megdicsérte a Houstont, másrészt kiemelte, hogy csapatként nem sem voltak jók, de igazán az egyéni teljesítmények hiányoztak: nem volt meg a szükséges erő és elszántság, de egyébként is túl sokat hibáztak személyes döntésekben, vagy akár dobásokban. Ezúttal Ja Morant sem tudott rajtuk segíteni, 22 pontját 7/20-as mezőnymutatóval szerezte, hat gólpasszára öt eladott labda jutott, vele a parketten –12-ben voltak – Steven Adams (23 pont, 12 lepattanó, 5 gólpassz, 3 blokk, 9/11 mezőnyből) remekelt, Desmond Bane pedig 28 pontot szórt 50%-kal, de a pocsék védekezésük miatt ez kevésnek bizonyult.

Élt az eséllyel a Rockets. A sorozatban 12 vereség után, ligautolsóként érkező Houston az első perctől kezdve felvette a kesztyűt és koncentrált, lendületes játékot bemutatva büntette a Memphis hibáit, főleg a szellős védekezését. Christian Wood (28 pont, 13 lepattanó, 2 blokk) magas poszton villogott, Kevin Porter Jr. (29 pont, 5 gólpassz) és Jalen Green (24 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz) kiváló hátvédpárt alkotott, csapatszinten 52%-kal tüzeltek mezőnyből és 38%-kal tripláztak, a második félidőben pedig sokkal energikusabbnak, agresszívebbnek bizonyultak ellenfelüknél. Porter Jr. egyébként csak a harmadik negyedben egymaga 19 pontot dobott, az ő vezetésével tudtak fordítani, Wood pedig úgy fogalmazott, hogy most játszottak eddig a legjobban így együtt – a semmiből érkező bravúrjukkal hirtelen vissza is előzték a tabellán az Orlandót.

A Rockets legjobb dobói: Porter Jr. 29/12, Wood 28/12, Green 24/6
A Grizzlies legjobb dobói: Bane 28/12, Adams 23, Morant 22

Oklahoma City Thunder–Utah Jazz 103–116

Bogdanovic ihletett napjával hozta a kötelezőt a Jazz.
Egy kiemelkedő játékosa volt ennek a találkozónak, mégpedig Bojan Bogdanovic: a horvát dobógép 35 pontja nem is különösebben extra, előfordult már vele hasonló (idén is dobott már többet), viszont ihletett napot fogott ki a triplavonalon túlról. Bogdanovic összesen egyetlen egy kétpontost vállalt el, egyébként viszont 18 hármasba állt bele, amelyből 11-et (!) a gyűrűbe küldött: ez új karriercsúcs számára, ugyanakkor új franchise-rekord is a Jazz történetében. A játékos annyit mondott erről, hogy olyan veszélyes volt a Mitchell-Gobert pick-and-roll és az OKC olyan agresszíven segített be erre a két emberre, hogy ő folyamatosan üresen maradt, így nem tehetett mást, mint hogy dobott – már a 18 triplakísérlete is öttel több, mint az eddigi karriercsúcsa, de be is lövöldözte ezeket a helyzeteket. Mellette a 24 pontos, 10 gólpasszos Mitchellt is dicsérni lehet, a Jazz pedig már a nagyszünetig kényelmes előnybe került, két negyed után 16 ponttal vezetett, a fordulást követően már csak ezt kellett menedzselnie. Ez sikerült is, a Thundernél ugyanis a szétcsúszó védekezés mellett a támadójáték sem volt túl acélos, bár Shai Gilgeous-Alexander most is villogott: a visszatérése óta ez volt a hatodik meccse és ötödször érte el a 30 pontos határt, most 33-ig jutott 7 lepattanóval, 8 gólpasszal és 4 labdaszerzéssel. SGA ezen a hat meccsen 33,3 pontot, 6 lepattanót és 6 gólpasszt átlagol 56,6%-os mezőnymutatóval, de ezúttal így sem volt reális esélyük a győzelemre, Bogdanovic szétlőtte őket...

A Thunder legjobb dobói: Gilgeous-Alexander 33, Pokusevski 12, Bazley 11/3, Wiggins 11, Sarr 11/3
A Jazz legjobb dobói: Bogdanovic 35/33, Mitchell 24/12, Clarkson 20/9

Cleveland Cavaliers–Toronto Raptors 104–96

A Cavs jött ki a gödörből. Mindkét csapat gyenge formában érkezett meg erre a találkozóra és nem is volt túl színvonalas az összecsapás, de végül a Cleveland tudta javítani a mutatóját és növelni az önbizalmát. A VanVleet–Anunoby párost nélkülöző Raptors ezen az estén sem találta a ritmust támadásban és 40% alatti mezőnymutatóval, 25%-os (6/24) triplázással, valamint 17 gólpasszal zárt, egyénileg talán csak Boucher és Barnes játékát említhetjük pozitívumként, de beszédes, hogy a teljes cseresor összesen nyolc pontot tett hozzá a találkozóhoz. A Cavs sem brillírozott, de ott azért Darius Garland (17 pont, 10 gólpassz) jobban tudta mozgatni a társakat és Evan Mobley (20 pont, 17 lepattanó, 4 gólpassz, 3 blokk), valamint Lauri Markkanen (22 pont, 12 lepattanó) is tette a dolgát, de az igazi különbség a kispadról jött: a cserék 37 pontot szereztek, Osman és Love is sokat tett hozzá. A szoros első negyed után a másodikban tudtak meglépni az ohióiak, a nagyszünetben 13 ponttal vezettek és mivel a Raptors a harmadik játékrészben összesen 16 egységet tudott szerezni, nem forgott veszélyben a sikerük – a végén azért közelített a vendégcsapat, de hat pontnál beljebb nem tudott jönni, így maradt a clevelandi siker. A kanadaiak így sorozatban harmadszor kaptak ki, a hazaiak pedig egyrészt hétből hat vereség után nyertek, másrészt pedig pont legnagyobb riválisukat verték meg, így újra három meccs a távolság a keleti hatodik-hetedik helyen.

A Cavaliers legjobb dobói:
Markkanen 22/9, Mobley 20/3, Garland 17/3, Osman 17/9
A Raptors legjobb dobói: Siakam 24/3, Boucher 21/9, Barnes 19, Trent Jr. 19/6

Denver Nuggets–New Orleans Pelicans 138–130 – hosszabbítás után

Nikola Jokics döbbenetes estéje. Három negyeden keresztül úgy tűnt, hogy a Pelicans levédekezte, lelassította Nikola Jokicsot, a záró etap elején nagyon be is indultak a vendégek és tíz pont körüli előnybe kerültek, de a regnáló MVP ekkor megnyomta a "nem kaphatunk ki" gombot és egészen elképesztő teljesítménnyel folytatta. A szerb center a negyedik negyed utolsó kilenc percében egymaga 23 (!) pontot dobott, az utolsó egy percben volt egy clutch blokkja, egy zsákolása és 4/4 büntetője, ennek megkoronázásaként pedig három másodperccel a vége előtt az ő két egypontosával mentette hosszabbításra az estét a Denver. Jokics aztán a ráadásban sem vacakolt, az első támadásból rögtön dobott egy duplát. másfél perccel az órán, egypontos előnyben bevert egy óriási triplát, majd 28 másodpercnél az ő középtávolija döntötte el végleg a küzdelmet, azzal lett 136–130, ahonnan nem lehetett visszaút. Összességében a negyedik negyedben és a hosszabbításban kereken 30 pontot szórt úgy, hogy ebben az időszakban 10/11-et dobott mezőnyből és 9/9-et a büntetővonalról. Ilyen számokat még soha senki nem hozott az NBA története során, a meccset pedig 46 ponttal, 12 lepattanóval, 11 gólpasszal, 3 labdaszerzéssel és 4 blokkal zárta – teljesen valószerűtlen teljesítmény volt ez tőle, hasonlót is csak Wilt Chamberlain produkált annak idején.

Így ki lehet kapni. A találkozó elején dominált a folyékonyan játszó Nuggets, amely 16 ponttal nyerte az első negyedet és vezetett már 21 egységgel is, de a New Orleans megmutatta, hogy van benne tartás és felállt innen: a szünetben már csak öt pont volt közte, majd a harmadik negyedben az irányítást is átvették a vendégek. A Pelicans olyan szépen és hatékonyan védekezett, annyira eltüntette a Denver játékát, hogy előnybe került, a hazaiak pedig szétestek: volt, hogy el sem indították a játékot és elvették tőlük a labdát, Michael Malone két technikaival kiállíttatta magát és már 11 ponttal vezetett a vendég együttes. A folytatásról viszont már írtunk, jött a Jokics-show és a Pelsnek el kellett fogadnia a vereséget, de mégis: így ki lehet kapni. Az utóbbi négy meccs parádéja után ezúttal is megmutatta a gárda, hogy van benne kakaó, 21 pontos hátrányból jött fel és már uralta is a mérkőzést Denverben, Brandon Ingram 38 pontot dobott 9 gólpasszal, CJ McCollum 24–9-et hozott, Jonas Valanciunas dupla-duplázott, működött a játék – nos, a végén némi balszerencsével, hosszabbításban kikaptak úgy, hogy a regnáló MVP egészen földöntúli teljesítményt nyújtott, előfordul az ilyen...

A Nuggets legjbob dobói: Jokics 46/9, Gordon 28, Morris 18/6
A Pelicans legjobb dobói: Ingram 38/9, McCollum 24/6, Valanciunas 19/3

Los Angeles Clippers–New York Knicks 93–116

Váratlanul összeállt a Knicks. Sorozatban hét vereség után, minden szempontból pocsék passzban lépett pályára a New York, de most teljesen váratlanul abszolút kompetens, koncentrált, masszív játékkal rukkolt elő Tom Thibodeau csapata. Valamiért vendégként is ők voltak energikusabbak, a hetek óta darabokban lévő védekezés csettintésre összeállt és a harmadik negyedet leszámítva végig leradírozta a Clippers húzóembereit és alapjátékát, közben pedig az is belefért, hogy sem Evan Fournier, sem Julius Randle nem játszott jól. RJ Barrett és Immanuel Quickley irányításával mégis egészen jól működött a rendszer, összesen hatan dobtak náluk kétszámjegyűt, uralták a lepattanózást (57–43), domináltak a festékben (50–36) és kiharcoltak 30 büntetőt – a nagyszünetben már 19 ponttal vezettek, voltak 32 egységnyi fórban is és egyetlen másodpercig sem vezetett a Los Angeles. Hogy ez honnan jött, az rejtély – Thibodeau szerint egyszerűen most az első perctől megvolt a kellő energia és reméli, hogy építhetnek rá, Mitchell Robinson pedig azt mondta, hogy azért nagyon értékes a siker, mert szerinte a Clippers is jól játszott.

Offnight. Most semmi sem sikerült a Los Angelesnek, a hazaiakból hiányzott az utóbbi mérkőzéseken látott agresszivitás, elnyomták őket a festékben, a periméter-védekezésük is sokkal szellősebb volt a megszokottnál, közben pedig támadásban teljességgel összeomlottak. A húzóemberek közül Reggie Jackson 4/18-at szenvedett össze mezőnyből és 0/8-at távolról, Marcus Morris megállt négy pontnál és nulla gólpassznál, Ivica Zubachoz el sem jutott a labda és folyamatosan faultgondokba is keveredett, gyakorlatilag semmi sem működött az eddigi játékukból. Tyronn Lue úgy értékelte, hogy a Knicks szemmel láthatóan iszonyatosan akarta ezt a győzelmet és jól is játszott, az ő csapatára pedig egyik sem igaz és ezek kombinációjából a mai NBA-ben könnyen kijöhet egy 30 pontos kiütés – erre láttunk tökéletes példát.

A Clippers legjobb dobói:
Coffey 16/6, Hartenstein 14/3, Mann 11/3
A Knicks legjobb dobói: Barrett 24/3, Quickley 21/9, Reddish 17/6

NBA, ALAPSZAKASZ
Boston Celtics
–Brooklyn Nets 126–120
Milwaukee Bucks–Phoenix Suns 132–122
Washington Wizards
–Indiana Pacers 133–123
Houston Rockets
–Memphis Grizzlies 123–112
Oklahoma City Thunder–Uath Jazz 103–116
Cleveland Cavaliers–Toronto Raptors 104–96
Denver Nuggets
–New Orleans Pelicans 138–130 – hosszabbítás után
Los Angeles Clippers–New York Knicks 93–116

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik