Sérülése miatt Buzsáky Ákos, a Queens Park Rangers középpályása több mint fél évig nem lépett pályára, a múlt hét végén lejátszott edzőmeccsen viszont góllal tért vissza, és letette névjegyét új edzőjének. A 27 éves játékost a klubsikerek mellett a nemzeti mez is ösztönzi.
Fotó: Action Images (archív)
Az egészséges Buzsáky Ákosra a QPR-ben és a válogatottban is fontos szerep várhat
Fotó: Action Images (archív)
Az egészséges Buzsáky Ákosra a QPR-ben és a válogatottban is fontos szerep várhat
– A csapat új edzője, Jim Magilton az Aldershot elleni, négy nullára megnyert mérkőzés értékelésében a pozitívumok között kiemelte az ön játékát is. – Nem hiszem, hogy érdemes volna messzemenő következtetéseket levonni egy nyilatkozatból. Már csak azért sem, mert szerintem ez inkább afféle gesztus volt a visszatérő játékos iránt. Nyilván nincs az edző ellenére, ha van még egy olyan középpályása, aki képes gólt lőni, akivel újabb taktikai lehetőségeket próbálhat ki.
– Milyen taktikai lehetőségekre gondol? – Ég és föld a különbség Magilton felfogása és a között, amit eddig Angliában tapasztaltam. Ő a spanyol stílusú, labdabirtokláson alapuló játék híve, amelyben kiemelt szerep jut a középpályásoknak. Az angol típusú, előreívelgetős futball helyett azt várja, hogy lapos passzokkal, látványosan dolgozzuk ki támadásainkat.
– Ez a gondolkodás a hagyományosan brusztolós Championshipben egyrészt szinte eretnekséggel ér fel, másrészt igen veszélyes is: a szépség kétélű fegyver a nyers erővel szemben. – Ezzel nem értek egyet. Hiába áll gladiátorokból az ellenfél, ha nálad van a labda, tehetetlen veled szemben. Tudom, hogy kicsit sántít a hasonlat, de a Barcelona is ezzel a felfogással lett Európa legjobb csapata, s Messiék példája mintaként szolgálhat számunkra is. De nem kell Barcelonáig menni, hogy a játszós futball sikerét bizonyítva lássuk: a Championshipben is azok a gárdák – a West Brom, a Reading vagy a Swansea – boldogultak, amelyek merték tartani a labdát és türelmesen építkezni.
– Vagyis a QPR lesz az angol másodosztály Barcelonája? – Eredményességet tekintve csak remélhetem, hiszen annyira kiegyensúlyozott a mezőny, hogy nem mernék jóslatokba bocsátkozni. Az élvonalból három nagyon erős csapat, a Newcastle, a Middlesbrough és a West Brom esett ki, és a Championship-együttesek között is akad néhány, amely jó eséllyel pályázhat a feljutásra. De senki sem mehet biztosra: itt simán előfordul, hogy csapatod megveri a listavezetőt, majd a következő héten beleszalad egy hármasba a sereghajtóval szemben.
– Elnézést, hogy csak most kérdezem: sérülése teljesen meggyógyult? – Lekopogom, igen. De nagyon oda kell figyelnem, mert a kisebb húzódások, rándulások gyakori velejárói a hosszú kihagyás utáni időszaknak.
– Sérülése miatt Erwin Koemannál nem is kerülhetett szóba meghívása a válogatottba. Eddig? – Nehéz ebben a témában bármit is mondanom, most ugyanis az a legfontosabb, hogy formába lendüljek, visszanyerjem az erőmet, és a QPR alapembere legyek. Nem számítok semmire, de el tudom képzelni, és harcolok is érte, hogy hamarosan ismét aktuális legyen a kérdés. A Championship augusztus elején rajtol, előtte már két hónapja edzettem, az összesen három hónap a sérülés után.
– Ha jól értem, szeptemberhez képest számolja vissza a munkával töltött időt. A válogatott ötödikén és kilencedikén játszik világbajnoki selejtezőt a svédekkel, illetve a portugálokkal – ezek szerint akár már ön is a pályán lehet? – Akár. Noha Koeman rendszeresen érdeklődik hogylétem felől, ismétlem, nem kalkulálok semmivel, de bevallom, a sérülés egyhangú hétköznapjai, a lábgépezés alatt néha az adott erőt, ha azt mondogattam magamban: Svédország, Portugália…
HA KÍVÁNCSI, MIT GONDOL BUZSÁKY A STOKE ÁLLÍTÓLAGOS ÉRDEKLŐDÉSÉRŐL, KERESSE A SZERDAI NEMZETI SPORTOT!