A 38 éves futballista az előző hétvégén bajnoki címet ünnepelhetett a PSG-vel, így ő lett az első angol játékos, aki négy különböző élvonalbeli bajnokságban is aranyérmes lett.
Beckham a Manchester Uniteddel nyert Bajnokok Ligáját, világkupát, hatszor angol bajnokságot, kétszer FA-kupát, négyszer Community Shieldet, illetve pályafutása első nagyobb sikere az ifjúsági FA-kupa elhódítása a „vörös ördögökkel”. Spanyol bajnok és Szuperkupa-győztes a Real Madriddal, kétszeres MLS-bajnok a Los Angeles Galaxyvel, francia aranyérmes a PSG-vel. Felnőttkarrierjét 1994. december 7-én kezdte meg.
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
Az angol válogatottban 1996-ban mutatkozott be és 2009-ig volt a csapat tagja, 115 mérkőzésen 17 gólt szerzett háromoroszlános mezben. Az első angol játékos, aki három világbajnokságon is gólt szerzett, illetve az első brit futballista, aki száz Bajnokok Ligája-mérkőzést jegyezhetett fel.
„Hálás vagyok a PSG-nek, amiért felkínálta nekem a folytatás lehetőségét, de úgy érzem, most van itt az ideje, hogy befejezzem a pályafutásomat, amikor még a legmagasabb szinten számítanak rám” – köszönt el Beckham.
„Ha gyerekként azt mondják nekem, hogy a kedvenc klubomban, a Manchester Unitedben fogok játszani, amellyel bajnoki címet szerzek, több mint száz alkalommal fogok játszani a nemzeti csapatban, valamint a világ legnagyobb csapataiban fogok szerepelni, biztos kinevetem. Kiváltságosnak érzem magam, hogy mindez összejött" – tekintett vissza Beckham, majd azt is elmondta, ezek közül, melyikre a legbüszkébb.
„A legbüszkébb kétségkívül a válogatottbeli kapitányságomra vagyok. Minden alkalommal azzal a tudattal léptem pályára, hogy előttem milyen kiváló játékosok viselték a válogatott mezt, és hogy egyben azokat a szurkolókat is képviselem, akik rajonganak a válogatottért. Az a megtiszteltetés is ért, hogy a pályán kívül is képviselhettem Angliát. Szeretnék köszönetet mondani minden korábbi csapattársamnak, és azoknak a nagyszerű edzőknek, akiktől tanulhattam. A szurkolóknak is hálás vagyok a támogatásért, amellyel erőt adtak a pályafutásom során."
„Remélem, akkor is velünk marad valamilyen szerepben, ha a visszavonulás mellett dönt – mondta a közelmúltban Nasszer el-Kelafi, a PSG elnöke a L’Équipe-nek. – Nagyon fontosnak tartjuk, hogy velünk maradjon, csak rajta múlik, így lesz-e. Nagyszerű ember, várjuk a döntését.”
Beckhamet 2008-ban iktatták be az angol futball Hírességek Csarnokába, Pelé 2004-ben beválogatta a száz legjobb élő futballista közé. Ennek ellenére igazán nagy egyéni címet nem nyert pályafutása során (1999-ben és 2001-ben második lett a FIFA Év játékosa-szavazáson), mutatva, hogy megítélése közel sem egyértelmű. Vitathatatlan rendkívüli hatása, futballnagyköveti szerepe és az, hogy globális „márkanév” lett – ugyanakkor vita tárgyát képezheti, hogy mennyire volt világklasszis. Az viszont egyértelmű, hogy személyiségként legenda és az ezredforduló egyik futballikonja lett.
Mintaszerű technikával végrehajtott, „oktatófilmbe illő” szabadrúgásai, beadásai védjegyévé váltak, 115 mérkőzéséből 59-szer kapitánya volt az angol válogatottnak – mutatva, hogy mekkora hatású vezér volt. Ugyanakkor fontos pillanatokban került rossz okból reflektorfénybe, gondoljunk 1998-as kiállítására az argentinok elleni vb-nyolcaddöntőn („Tíz hős és egy hülyegyerek”), vagy a 2004-es Eb-tizenegyesbakira Portugália ellen. Az éremnek persze másik oldala is van: az argentinok ellen 2002-ben győztes góllal „állt bosszút” egy olyan tornán, amelyre az utolsó pillanatban „rúgta ki” nemzeti csapatát. Válogatott karrierje befejezése után még reménykedett benne, hogy bekerül a londoni olimpián szereplő brit csapatba, de nem adatott meg neki a lehetőség – maradt olimpiai nagykövet.
Talán ez a szó a legjobb, ha Beckhamet említjük: nem véletlenül dolgozik vele az UNICEF, vagy választották meg „Nagy-Britannia legnagyszerűbb nagykövetének.”
David Beckham úgy marad meg a kollektív futballemlékezetben, mint a kilencvenes-kétezres évek labdarúgó-nagykövete.
BECKHAM-SIKEREK MANCHESTERTŐL PÁRIZSIG – 19 ÉV VIDEÓS ÖSSZEÁLLÍTÁSA IDE KATTINTVA!
Születési idő, hely: 1975. május 2., Leytonstone (Nagy-Britannia) |
Posztja: középpályás |
Válogatottság/gól: 115/17 |
Klubjai: Manchester United (1992-1995), Preston North End (1995), Manchester United (1995-2003), Real Madrid (2003-2007), Los Angeles Galaxy (2007-2012), AC Milan (2008/2009, 2009/2010, mindkétszer kölcsönben), Paris Saint-Germain (2013) |
Legjobb eredményei: Bajnokok Ligája-győztes (1999), klubvilágbajnok (1999), angol bajnok (1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2003), spanyol bajnok (2007), angol FA Kupa-győztes (1996, 1999), amerikai bajnok (2011, 2012), francia bajnok (2013), spanyol Szuperkupa-győztes (2003) |