Ferguson-búcsú: 26 év az MU-nál - és ami mögötte van

CSERHÁTI ZOLTÁNCSERHÁTI ZOLTÁN
Vágólapra másolva!
2013.05.08. 16:02
1986. november 6-án Alex Fergusont nevezték ki a Manchester United menedzserének a menesztett Ron Atkinson helyére. Angliában mindez akkor nemcsak a 45 halálos áldozatot követelő sumburghi helikopter-szerencsétlenség miatt nem volt vezető hír: a nagy múltú „vörös ördögök” akkor már majd’ két évtizede bajnoki cím nélkül szerénykedtek, ráadásul a csapat kiesőhelyen tanyázott. 2013. május 19-én, amikor Sir Alex Ferguson manchesteri „regnálása” véget ér, a világ egyik legsikeresebb klubja éléről távozik, visszavonulásának bejelentését mindegyik fórum a vezető hírei között közölte – nemcsak Angliában. Cikkünk Ferguson pályafutásának egy-egy momentumát megragadva igyekszik összegezni az összegezhetetlent. Egy kiemelkedően tartalmas pályafutás – benne huszonhat évnyi manchesteri sikertörténet – meghatározó és sorsdöntő momentumai. Egy út a halhatatlanság felé.

A szokásos Ferguson-meghajlás – a klub történetének legszebb időszaka után a hála kölcsönös (Fotók: Action Images)
A szokásos Ferguson-meghajlás – a klub történetének legszebb időszaka után a hála kölcsönös (Fotók: Action Images)
A szokásos Ferguson-meghajlás – a klub történetének legszebb időszaka után a hála kölcsönös (Fotók: Action Images)
A szokásos Ferguson-meghajlás – a klub történetének legszebb időszaka után a hála kölcsönös (Fotók: Action Images)
A szokásos Ferguson-meghajlás – a klub történetének legszebb időszaka után a hála kölcsönös (Fotók: Action Images)

 

1983 márciusa. Aberdeen–Bayern München, KEK-negyeddöntő, visszavágó. A 75. percben a Bayern vezet 2–1-re, és az első mérkőzés gól nélküli döntetlenje után biztos továbbjutónak tűnik. A hajrában azonban érkezik Alex McLeish és John Hewitt, a párharcot így végül a skót kupagyőztes nyeri meg. Akárcsak a finálét, amelyben hosszabbítás után, 2–1-es mérkőzésen Alex Ferguson csapata hódítja el a trófeát. A 42 éves menedzser, aki – nyilatkozata szerint – ekkor úgy érezte, „ezzel elért valami értékeset az életével”, a legsikeresebb skót edzők nyomába lépett.
Alex Ferguson talán legismertebb védjegye – no, persze az elmaradhatatlan rágózással együtt – a gólöröme. Ma, a hetvenen túl (Szilveszter napján ünnepelte a 71. születésnapját) is ugyanúgy felugrik minden gólnál – legyen az Ligakupa-meccs vagy BL-döntő –, hogy két kezét a magasba emelje, pacsizzon és ölelkezzen a mellette ülőkkel. A skót menedzser pályafutását méltató összefoglaló munkák közül egyik sem felejtette el kiemelni: Ferguson egyik nagy titka az örök győzni akarás. Lehet, hogy van, volt nála nagyobb taktikus; lehet, hogy van, volt nála nagyobb diplomata; de motivátor nagyon kevés. Hozzá foghatóan csak nagyon kevesek képesek átültetni játékosaikba éveken át ugyanazt a tüzet, ugyanazt a győzelembe vetett rendületlen hitet.

Azt a győztes mentalitást, amelynek köszönhetően például az Aberdeen megnyerte az említett, Bayern elleni összecsapást vagy a Manchester United 1999-ben rossz játékkal, ugyancsak a bajorok ellen a BL-finálét. A példákat szinte a végtelenségig sorolhatnánk, és alighanem ez a legfőbb kulcsa annak, hogy az elmúlt 26 évben a Manchester United a viszonylagos szürkeségből a világ legnagyobb klubjai közé emelkedett.

1986. november. 8. Két nappal a kinevezése után, Alex Ferguson első mérkőzése a Manchester United kispadján az Oxford United elleni találkozó volt. „Emlékszem, ahogy kijelölte a kezdőcsapatot – elevenítette fel a napot Peter Davenport, az MU korabeli középpályása. – Végigment a védelmen, aztán jött a középpálya. »Jobbra elöl Frank [Stapleton] és Nigel. Ok, fiúk?« Kis szünet következett, aztán Robbo [Bryan Robson] megkérdezte: »Nigel? Ki az a Nigel?« Fergie rám mutatott: »Ő az. Nigel Davenport.« Összekevert a színésszel az egyik tévésorozatból.” Az Oxford azon a napon 2–0-ra nyert.

Alex Ferguson manchesteri pályafutása nem a kezdetektől fogva sikertörténet. Bár az első szezonjában a kieső, 21. helyről átvéve a csapatot végül a 11. pozícióban zárt, 1990-ig nem nyert semmit a gárda, holott kritikusai szerint a csapat többre lett volna hivatott (1988 nyarán Mark Hughes például klubrekordot jelentő összegért tért vissza a „vörös ördögökhöz”).

A ’93-as KEK-siker idején
A ’93-as KEK-siker idején

„Kifogások három éve, és mindig csak a duma… Bla-bla, Fergie” – volt olvasható a szurkolói felirat 1989 decemberében az Old Traffordon. Ferguson közel volt a kirúgáshoz, de január elején az MU-nak némi meglepetésre sikerült idegenben 1–0-ra legyőznie az FA-kupában a Nottingham Forrestet, s a korabeli sajtóhírek szerint ez megmentette állását. A bajnokságban ugyan csak a 13. helyen zártak a manchesteriek, de a szezon végén a Crystal Palace ellen megismételt mérkőzésen (3–3, 1–0) sikerült elhódítani az első kupát, egy évre rá pedig 1968 után újra csúcsra ért a klub egy nemzetközi sorozatban: arotterdami KEK-fináléban, hosszabbítás után 2–1-re múlta felül az FC Barcelonát.

Lassan kikristályosodott egy új nagycsapat, amelyben Hughes, Steve Bruce, Gary Pallister, Bryan Robson, Eric Cantona, Paul Ince mellett már ott volt Denis Irwin, Ryan Giggs, majd nem sokkal később Roy Keane is. 1993-ban, 26 év után bajnokságot nyert a csapat, egy évre rá pedig zsebben volt az első duplázás.

1995 nyara. Alex Ferguson a támadások kereszttüzében. A skót meggyőzi Eric Cantonát, hogy a hírhedt kungfu-rúgása miatt kapott nyolc hónapos eltiltás és a 14 napos börtön ellenére maradjon a csapatnál, miközben a United csak a 2. helyen végez a bajnokságban, az Everton elleni kupadöntőt pedig elveszíti. A menedzser ugyanakkor eladja Paul Ince-t, Mark Hughest és Andrej Kancselszkiszt, amiért erős szurkolói támadásnak van kitéve, hiszen Andy Cole leigazolásán kívül az összes többi, pletykált nagy név (Darren Anderton, Marc Overmars, Roberto Baggio) megszerzése elmarad, a riválisok pedig erősítenek. Az 1995–1996-os szezon első mérkőzésén a United 3–1-es vereséget szenved az Aston Villától. Alan Hansen, az angol gólösszefoglaló közben kijelenti, az MU-nak nincs esélye a bajnoki címre, mert „kölykökkel semmit sem lehet nyerni”.


Alex Ferguson egyik legnagyobb erénye, hogy remek szeme van a fiatalokhoz, és mindig is kiemelkedő módon bízott bennük. Pályafutása elején már a St. Mirrennél is azzal tűnt ki, hogy rendkívül sok fiatallal jutott fel az élvonalba, közülük többen követték is őt az Aberdeenhez, majd az első, MU-nál töltött szezonjában is fiatalításba kezdett. Ama bizonyos, Hansen által kritizált, Aston Villa elleni kezdőben négy játékos (Gary és Phil Neville, Nicky Butt, Paul Scholes) sem töltötte még be a 21. életévét, és a csereként pályára küldött David Beckham és John O’Kane sem (amúgy előbbi ekkor szerezte első bajnoki találatát az MU-ban).

Az egyik legnagyobb siker 
– 1999, triplázás
Az egyik legnagyobb siker – 1999, triplázás

Ez a fergusoni szemlélet egyébként a későbbiekben sem változott. Bár Paul Scholes és Ryan Giggs pályafutása jó példa rá, hogy a „Boss” szereti, ha vannak sokat megélt játékosai a zöld gyepen, ám sosem félt megválni egy-egy idősebb játékostól, hogy fiatalabbakkal helyettesítse (lásd Pallister, Hughes, Sheringham, Van Nistelrooy könnyű szívű elengedése). Ha pedig úgy érezte, hogy valaki a viselkedésével a saját tekintélyét vagy a csapategységet veszélyezteti (lásd Beckham-, Stam-, Keane-eset), annak rövid időn belül nem volt maradása. (De Ferguson ugyanígy, olykor arrogánsan lépett fel a sajtóval szemben is; a BBC-nek évekig nem nyilatkozott, a Giggs-botrány kapcsán is egyszerűen nemkívánatosnak minősített egy újságírót, akit szinte kipenderítették ezért az Old Traffordról.)

Hansen alighanem már nem sokkal később visszaszívta volna sokat citált szavait. A karácsony előtt a bajnoki címért folyó harcban tízpontos hátrányban lévő „Fergie-bébik” Cantona visszatérése után mind inkább belelendültek, és márciusra, a St. James’ Parkban aratott győzelmükkel egy pontra dolgozták le a Newcastle Uniteddel szembeni hátrányt. Az idény végén a Man. United nemcsak a bajnoki címet gyűjtötte be, hanem Cantona Liverpool elleni góljával az FA-kupát is.

Az újabb duplázás után sorozatban jöttek a trófeák, 1999-ben pedig – az 1992-ben ifi FA-kupát nyerő generáció csúcsaként – a felejthetetlen triplázás. Addigra kiderült: Fergusonnál szinte senki sem tud jobban csapatot építeni, a skót pedig nemcsak arra volt képes, hogy a csúcsra vezesse együttesét, hanem hogy ott is tartsa. 1999. június 12-én – a nagy előd, Matt Busby nyomdokaiba lépve – menedzseri tevékenységéért megkapta a lovagi címet.

2010. december 19. Nagy ugrás az időben. Túl a 2008-as, második BL-győzelmen és egy másik, vesztes BL-döntőn, illetve egy újabb előtt. Ferguson megdönti Sir Matt Busby rekordját, ezzel ő lesz a Manchester Unitedet a leghosszabb ideje szolgáló menedzser. „Kivételes helyzetben vagyok, hogy követhettem Sir Mattet, hiszen mindössze annyit kellett csinálnom, hogy megpróbáltam ugyanazokat a követelményeket támasztani és betartatni, amiket ő állított fel annyi évvel ezelőtt” – nyilatkozta Ferguson, aki egyik legnagyobb sikere, az 1999-es BL-döntő megnyerése után is szinte azzal kezdte a sajtótájékoztatót, hogy megemlékezett az elődről. „Ma lenne Sir Matt Busby kilencvenedik születésnapja, de azt hiszem, rendezett egy kis rugdosódást odafent.” A 2010–2011-es idény végén a skót és csapata eléri a korábban legnagyobbnak nevezett kihívását: a 19. bajnoki cím begyűjtésével megelőzi a klubhoz érkezésekor még beérhetetlen távolságban tűnő Liverpoolt – amely csupán kétszer (1988, 1990) nyert bajnoki aranyat Ferguson manchesteri kinevezése óta.


Angliában messze nem Alex Ferguson a csúcstartó egy csapat kispadján ülve. Tízen is előtte vannak, a rekorder Fred Everiss 1902 augusztusától 46 szezonon át szolgálta a West Bromwich Albiont. A tízek közül azonban egy kivételével mindannyiuk kinevezése bőven több mint száz évvel ezelőtt történt, azaz még a futball hős-hőskorában.

A FERGUSON-ÉRA LEGJOBB MANCHESTERI TIZENEGYE A GUARDIAN SZERINT
Peter Schmeichel – Gary Neville, Rio Ferdinand, Jaap Stam, Denis Irwin – Cristiano Ronaldo, Roy Keane, Paul Scholes, Ryan Giggs – Eric Cantona, Ruud van Nistelrooy

A Premier League bevezetése óta egy menedzser átlagosan 3.80 szezont tölt el egy csapatnál, az összes angol profi ligánál ugyanez a szám 3.95 (az elmúlt öt szezonra levetítve). Egy számítás szerint Ferguson manchesteri kinevezése óta az angol ligarendszerben, azaz a profi ligákban több mint 1050 menedzsert rúgtak ki, ennyi szakvezető mondott le vagy távozott közös megegyezéssel.

2002-ben, amikor felvetődött Ferguson esetleges visszavonulása, a United vezetői informálisan felvették a kapcsolatot Sven-Göran Erikssonnal, ám Fergie végül meggondolta magát. Eriksson pedig az angol válogatottól való távozása (2006) óta megjárta a Manchester Cityt (11 hónap), a mexikói (10 hónap) és az elefántcsontparti válogatottat (3 hónap), a Notts Countyt (futballigazgatóként, 7 hónap) és a Leicester Cityt (12 hónap), illetve a thaiföldi Tero Sasanát (klubigazgatóként, két hónap) és a dubai székhelyű al-Naszrt (január óta dolgozik ott klubigazgatóként). Hat év alatt nyolc állomás négy kontinensen.

Otthagyta a nyomát az Old Traffordon
Otthagyta a nyomát az Old Traffordon

Ferguson nemrégiben, amikor arról faggatták, milyen legyen az utódja, azt mondta: „Nagyon tapasztaltnak kell lennie. Nem fiatal menedzsernek való munka lesz.” Frank O'Farrell, aki annak idején Matt Busbyt követte Manchesterben – és szűk másfél évig húzta az MU kispadján – arról beszélt: Ferguson követőjének még annál is nehezebb dolga lesz, mint amilyen neki volt.

„Amikor megérkeztem, Matt ott volt a menedzseri irodában, és a munkások építették a folyosón az új, kisebb irodát az új menedzsernek, azaz nekem. A harangok már akkor szóltak... Matt már nem volt menedzser, de az iroda még mindig őt illette. (...) Ami egyszer megtörtént, megtörténhet újra. Sir Alex számára szinte lehetetlen lesz, hogy egyszerre maradjon a klub kötelékében és legyen csupán tanácsadója és pártfogója játékosainak.”

2013. május.Alex Ferguson 26 év után – újra bajnokként – leköszönt a Manchester United kispadjáról. Alex Ferguson örökmérlege a Manchester United élén (minden sorozatot figyelembe véve): 1500 mérkőzés, 895 győzelem, 338 döntetlen, 267 vereség, 2769–1365-ös gólkülönbség; 59.65 százalékos győzelmi mutató. Az MU-val 38 nagy trófeát nyert (pályafutása során összesen 49-et), benne 13 angol bajnoki címmel, 5 FA-kupával, 2 BL-serleggel és egy KEK-trófeával. 2011 november 25. óta az ő nevét viseli az Old Trafford északi lelátója, és szobra van a stadion előtt. Minden idők legeredményesebb brit futballszakembere befejezte.

SIR ALEX FERGUSON – NÉVJEGY
Született: 1941. december 31., Glasgow
Nemzetisége: skót
Posztja játékosként: csatár
Klubjai játékosként: Queen’s Park (1957–1960), St. Johnstone (1960–1964), Dunfermline (1964–1967), Rangers (1967–1969), Falkirk (1969–1973), Ayr United (1973–1974)
Összes bajnoki mérkőzés/gól: 317/170
Klubjai edzőként: East Stirlingshire (1974), St. Mirren (1974–1978), Aberdeen (1978–1986), Manchester United (1986–2013)
Tíz mérkőzésen a skót válogatottat is irányította (1985–1986)
Eredményei edzőként: 2x Bajnokok Ligája-győztes (1999, 2008), 2x KEK-győztes (1983, 1991), 2x európai Szuperkupa-győztes (1983, 1991), Világkupa-győztes (1999), klubvilágbajnok (2008), 13x angol bajnok (1993, 1994, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2003, 2007, 2008, 2009, 2011, 2013), 5x angol FA-kupa-győztes (1990, 1994, 1996, 1999, 2004), 4x angol Ligakupa-győztes (1992, 2006, 2009, 2010), 10x angliai Szuperkupa-győztes (1990, 1993, 1994, 1996, 1997, 2003, 2007, 2008, 2010, 2011), 4x skót bajnok (másodosztály: 1977, első osztály: 1980, 1984, 1985), 4x Skót Kupa-győztes (1982, 1983, 1984, 1986), skót Ligakupa-győztes (1986).
További nagyobb elismerések: Az Egyesült Királyság lovagja 1999 óta. Az angol futball Hall of Fame-jének tagja (2002), az európai futball Hall of Game-jének tagja(2008). FIFA elnöki különdíjas(2011). A BBC-nél az év edzőszemélysége (1999), a BBC életműdíjasa (2001). Az angol futballszakírók(1996) és a profi futballisták (2007) különdíjasa. Az UEFA Év edzője (1999), 2x az UEFA év csapatának edzője (2007, 2008). 2x az Év legjobb klubedzője az IFFHS-nél (1999, 2008). Az évszázad legjobb klubedzője az IFFHS-nél (2012). 4x az Év edzője a World Soccer magazinnál (1993, 1999, 2007, 2008). Az évtized (’90) menedzsere az angol szakemberek szerint, háromszor az Év menedzsere az angol szakemberek szerint (1999, 2008, 2011). 10x az év menedzsere a Premier League-ben (1994, 1996, 1997, 1999, 2000, 2003, 2007, 2008, 2009, 2011), 27x a hónap menedzsere a Premier League-ben.

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik