Gera Zoltán egyike a Premier League-ben pályára lépő tíz magyar labdarúgónak (Fotó: Getty Images) |
„Az egyébként rendkívül sikeres horvátok, belgák vagy portugálok csak álmodhatnak arról, hogy a világ egyik legjobb bajnokságában a játékidő 37 százalékát a futballistáik kapják” – adott új szempontot Simon Kuper újságíró a Financial Times hasábjain a vitához, amely a Premier League „elkülföldiesedésének” angol futballra gyakorolt hatásáról folyik, immár három évtizede. A kilencvenes évek kezdetétől újra és újra felbukkanó érv ugyanis, különösen az angol válogatott kudarcai idején, hogy a bajnokságot megszálló nemzetközi állomány visszafogja az angol labdarúgás természetes és hagyományos erejét.
„Kockázatot rejt magában, ha túl sok külföldi futballista érkezik Angliába, visszavetheti a válogatott teljesítményét, ha már eddig meg nem történt” – nyilatkozta Steven Gerrard 2007-ben, miután az angol válogatott a selejtezősorozat végén lemaradt a következő évi Európa-bajnokságról. Ha a cikk melletti statisztikára pillantunk, láthatjuk, a 2007–2008-as Premier League-idényben játékperc alapján 35 százalékos volt az angol futballisták szerepe. Ha ezután megnézzük az angol válogatott Európa-bajnoki ezüstéremmel végződő 2020–2021-es idényének statisztikáját, 37 százalékot látunk, nagyságrendileg ugyanannyit. Noha az arányt sok helybeli kevésnek érzi, elgondolkodtató Kuper észrevétele, amely szerint valójában rendkívüli kiváltság, hogy a világ legerősebb bajnokságában a játékpercek több mint egyharmada az angoloknak jut. A logika alapján az már külön szerencséjük, hogy a szóban forgó bajnokság éppen náluk, Angliában zajlik.
Nemzeti bajnokságnak nevezni a Premier League-et jó ideje kissé anakronisztikus. A Bosman-szabály 1995-ös elfogadása itt is tágra nyitotta a kaput az európai munkavállalók előtt, és az 1998–1999-es idényben megtörtént az áttörés, a ligában akkor már többet (52.5 százalék) játszottak külföldiek, mint angolok. A csúcsot ilyen szempontból a 2015–2016-os idény hozta (70.9 százalék), viszont az utóbbi években némi visszarendeződés figyelhető meg, 2021-re újra akkora szerep jutott az angol labdarúgóknak, mint 2009-ben. Ennek magyarázata részben a Premier League saját nevelésű játékosokat segítő szabályzata, amely alapján a klubok 25 tagú keretében legalább nyolc olyan futballistának kell szerepelnie, aki 21 éves kora előtt három évig az Angol Labdarúgó-szövetséghez tartozó klubnál állt alkalmazásban.
„Amikor a Boltonhoz kerültem, még megvoltak a csapatnál a tradicionális angol futballszokások, létezett például az úgynevezett drinking culture, vagyis hogy a meccsek után, szabadnapon együtt mulatott a társaság. Ez amúgy inkább a kisebb kluboknál volt jellemző, és a külföldiek ott sem mindig vettek részt az összejöveteleken. A Liverpoolnál ilyesmiről szó sem lehetett, hetente kétszer játszott a csapat, már-már robotszerűen zajlott a munka, szigorúan odafigyeltek a táplálkozásra és az alkoholfogyasztásra is. Legfeljebb a karácsonyi partin koccintottunk. A régebbi történetekről már én is csak hallomásból tudok, a kilencvenes években Tony Adams vagy Ray Parlour szokásait mindenki ismerte, az Arsenalnál Arsene Wenger érkezése hozott változást. Később ilyen kihágások nem fordulhattak elő, a Premier League szintjéhez mindenki alkalmazkodott. A külföldiek hozták magukkal a szokásaikat, az edzők a taktikai újításokat, saját edzésmódszereket. Josep Guardiola, Jürgen Klopp, José Mourinho, Mauricio Pochettino vagy Antonio Conte például mind hozzátette a magáét a bajnokság fejlődéséhez.” BOGDÁN ÁDÁM |
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2022. március 12-i lapszámában jelent meg.)