Szép összefoglalója volt Naby Keitának, Timo Wernernek és még sok más, átigazolás előtt álló, a Youtube-on világklasszisnak tűnő futballistának is – írta Paul Joyce, majd azt a következtetést vonja le, hogy szerinte Szoboszlai Dominik látványos góljai és gólpasszai az összefoglalók alapján még nem tükrözhetik a valóságot. A brit The Times liverpooli futballal foglalkozó újságírója azt is leírta, hogy a magyar középpályásnak bizonyítania kell, éppenséggel azt, hogy nem csak néhány perces videókban sztár.
Nos, Cristiano Ronaldo vagy Lionel Messi sem fest olyan rosszul a felületesebb szurkolók által gyakran kattintott összefoglalókban, tehát az összehasonlítás nem egészen igazságos.
„Rendkívüli játékos, de még nem sztár” – Szoboszlai megítélése a Bundesligában |
Minden cikkünk Szoboszlai Dominikről |
„Tényleg azt hozzuk fel egy játékosról kritikaként, hogy szép megoldásai vannak egy videóban? Szoboszlai éppenséggel k...ott jól néz ki ezekben” – erre már Paul Tomkins hívta fel a figyelmet, aki a „vörösökkel” kapcsolatban blogot vezet, és a klubról szóló számos könyv szerzője. Szerinte az Alexis Mac Allisterre és Szoboszlai Dominikra költött 112 millió euró egyáltalán nem nevezhető pénzkidobásnak, és a csapat csak attól nem lesz jobb, hogy időt és energiát fektet az utóbbi másfél évben igazolt Darwin Núnez, Luis Díaz és Cody Gakpo fejlesztésébe. A hosszú blogbejegyzés vezérfonala egyébként a Liverpool átigazolási politikájára összpontosít, amely sok szurkoló szerint nem elég ambiciózus, ugyanis a klub többségi tulajdonosa, a Fenway Sports Group (FSG) nem költ eleget átigazolásokra.
Lapunk csütörtöki számában éppen erről a stratégiáról készült összeállítás, amelyben megírtuk, hogy csak Jürgen Klopp első nyári átigazolási időszaka óta több mint 700 millió eurót költött a Liverpool új játékosokra, amely évente átlagosan 100 millió euró. Ez ugyan nem a legmagasabb költés a Premier
League-ben, ám azt Paul Tomkins is kiemeli, a Liverpool ereje a Manchester Cityhez, a Manchester Unitedhez vagy a Chelsea-hez képest nem a gigantikus átigazolási összegekben rejlik, hanem a nagyszerű játékosmegfigyelésben és az adatelemzésben. Ez a háttérmunka ad lehetőséget például arra, hogy Youtube-videók helyett (vagy mellett) a szakvezetőség mélyebben is tanulmányozzon játékosokat.
„Átigazolásokat az összegek alapján vizsgálni olyan, mint futballistákat a passzpontosságuk alapján megítélni. Ez alapján Kevin De Bruynénél az öt topbajnokság játékosainak kilencven százaléka jobban passzol. Talán kérdezz meg német futballszakértőket, ha hozzám hasonlóan nem voltál tisztában a Bundesligával. A Monaco korábbi klubigazgatója, Tor-Kristian Karlsen például azt mondta nekem, hogy fantasztikus játékos Szoboszlai Dominik, és a nyár egyik legjobb igazolása. A The Athletic elemzése is alátámasztja ezt. Ebből kifolyólag nagyon gyenge lábakon áll az, hogy a videók miatt Naby Keitához vagy Timo Wernerhez hasonlítsuk.”
A bejegyzés további hasábjain Paul Tomkins Szoboszlai Dominik passzjátékát elemzi, valamint kiemeli, jóval kevesebb fizetésért írt alá (heti 175 ezer euró körül), mint a Premier League többi topcsapatának sztárjai, ami hosszú távon előnyt jelenthet. Míg a Manchester City például Erling Haaland bérezésére évente elkölt egy új játékosnyi összeget, Szoboszlai Dominikkal még ebből a szempontból is nyertek a „vörösök”. A brit szakíró szerint a Liverpool Cody Gakpóval, Stefan Bajceticcsel, a már a középpályán szereplő Trent Alexander-Arnolddal, valamint az új igazolásokkal újra versenyképes lesz minden kupasorozatban.
A Liverpool felkészülési időszaka július 8-án kezdődik, a válogatottjukban is szerephez jutó futballisták – mint Szoboszlai Dominik – viszont 11-én csatlakoznak a Jürgen Klopp vezette edzésekhez. A magyar válogatott középpályása hétfőn tér vissza a Mersey-parti városba.