Vizsgálják a dél-afrikai nyolcszázas nemét

Vágólapra másolva!
2009.08.20. 17:08
Címkék
Szexvizsgálat vár Caster Semenyára, a 800 méteres női síkfutás világbajnokára – jelentette az AP hírügynökség.

 

 

A dél-afrikai klasszis a „semmiből jött": az afrikai juniorbajnokságon robbant be az elitbe, amikor kiváló, 1:56.72-es időt futott.

Villámgyors fejlődése, mély hangja (lásd a fenti videót) és felépítése egyből megindította a pletykagépezetet, a Nemzetközi Atlétikai Szövetségnek (IAAF) pedig nem volt lehetősége a berlini világbajnokság előtt a bonyolult és hosszú heteket igénybe vevő szexvizsgálat elvégzésére.

Még a vb előtt Nick Davis, az IAAF szóvivője kijelentette: nem gyanúsítják a dél-afrikaiakat csalással, viszont „nagyon összetett" teszteket végeznek el Semenya nemére vonatkozólag.

„Caster Semenyát nőként neveztük, és kész. A lelkiismeretünk tiszta" – nyilatkozta Phiwe Mlangeni-Tsholetsane, a dél-afrikai csapat menedzsere.

Amennyiben a teszt eredménye „rosszul üt ki" (azaz Semenya férfinak bizonyul), megfoszthatják az aranyérmétől. Ha nincsen egyértelmű bizonyíték, az atléta természetesen megtarthatja a medáliát.

Az, hogy egy versenyző átoperáltatja magát, nem feltétlenül kizáró ok: a Nemzetközi Olimpiai Bizottság például 2004 óta engedélyezi a transzszexuális sportolók indulását az ötkarikás játékokon, ha a nemváltást bejelentették, és minimum két évet kihagytak az operáció utáni hormonkezelés miatt.

Semenya szülei (egyáltalán nem meglepő módon) biztosak benne, hogy lányuk van.

 „Ő az én kislányom, és sohasem kételkedtem a nőiségében. Ő nő, s ezt akár milliószor is megismételhetem" – idézte a szerdán győztes 18 éves futó apját a dél-afrikai The Sowetan című lap.

A sporttörténelemben egyáltalán nem egyedülálló, hogy egy versenyző nemet vált (és adott esetben lebukik ezzel). Az egyik leghíresebb eset az NDK-s Heidi Kriegeré, aki később Andreas Kriegerre változatta a nevét, de sokan emlékezhetnek a Pressz nővérek (Tamara és Irina – a rossz nyelvek szerint inkább fivérek...) hatvanas évekbeli gyors felemelkedésére és bukására is. A két szovjet atléta villámgyorsan eltűnt a nemzetközi mezőnyből, amikor bevezették a szexvizsgálatot.

Egy közelmúltbeli tragikus eset az indiai Santhi Soundarajané, aki megbukott a szexvizsgálaton, így elvették a 2006-os Ázsiai Játékokon 800 méteren szerzett ezüstérmét. Az atléta az eset után öngyilkosságot kísérelt meg.

Orvosok szerint ezerből egy ember „interszexuálisként" születik kromoszóma-abnormalitások miatt – az 1996-os olimpián például nyolc női sportolónál állapították meg ezt az állapotot. Az amerikai atlétika Hírességek Csarnokának tagjáról, az olimpiai arany- és ezüstérmes Stella Walshról például csak halála után, a boncolásnál derült ki, hogy férfi nemi szervei voltak, kromoszómái között pedig férfi- és női kromoszómákat egyaránt találtak a vizsgálatoknál.

Semenya női(e)sségével kapcsolatban elég sok a kérdés... (Fotó: Reuters) A képre kattintva galéria nyílik a női 800 aranyérmeséről!
Semenya női(e)sségével kapcsolatban elég sok a kérdés... (Fotó: Reuters) A képre kattintva galéria nyílik a női 800 aranyérmeséről!
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik