73 kg
korábbi klubjai:
Welling, Birmingham, Notts County, Birmingham, Notts County, Fulham
sikerei:
a negyedosztály bajnoka (1998), a harmadosztály bajnoka (1999), a másodosztály bajnoka (2001), Intertotó Kupa-győztes (2003), angol Ligakupa-győztes (2003), BL-győztes (2005), a Klubvilágbajnokság ezüstérmese (2005), európai Szuperkupa-győztes (2005), FA-Kupa-győztes (2006), Community Shield-győztes (2001, 2006), vb-résztvevő (2002)

A jobb oldali "futó" tipikus brit játékos: egész mérkőzésen képes megállás nélkül fel-le rohangálni; kőkemény, de néha elképesztő technikai bravúrokat is bemutat - bár 2002-es csúcsformájától egyelőre még messze áll.

A Limerickben született fiú már korán Angliába került a nagyon sokadosztályú Weymouth FC sportiskolájába, s innen emelte ki őt a Birmingham City 19 éves korában, s 100 000 fontot adtak érte! A kékeknél rögtön a kezdőbe került, de mivel finoman szólva sem voltak elégedettek vele, még Karácsony előtt kölcsönadták a harmadosztályú Notts Countynak - Steve Bruce (a City későbbi edzője), Grainger, Purse és a jamaikai Johnson miatt nem fért be egyébként a kezdőbe, így később is maradt a kiscsapatban. A következő évben a negyedosztályig zuhantak vissza a Meadow Lane-i klubbal, akik 300 000 fontért végképp meg is vásárolták hősünket - edzőjük a ma a Premiership egyik legtehetségesebb trénereként számon tartott Sam Allerdyce volt, aki a Blackpool kispadját hagyta ott értük.

Hősünk a negyedosztályban öt gólt is szerzett, majd a következő ősszel olyan jó játszott (a feljutás után), hogy a szintén harmadik osztályú, de akkoriban feltőkésített Fulham 1 millió eurót adott érte. A feketékkel hamarosan a legfelső ligában találta magát, a Keegant váltó Tigana is változatlanul bízott benne, s Finnan, játéka miatt a drukkerek egyik kedvence lett. 2000-ben bemutatkozhatott az ír U-21-es válogatott után a felnőttek között is, a görögök ellen. Hamar alapember lett a tottenhames Stephen Carr sérülése után, sőt, Finnan hollandoknak lőtt győztes gólja azt jelentette, hogy a zöldek jutnak ki a narancssárgák helyett a világbajnokságra! Láthattuk a 2002-es, az írek számára leginkább Keane hazapaterolása miatt emlékezetes vb-n is, s mind a négy mérkőzésükön pályára léphetett, sőt, Jason McAteernek egy gólpasszt is kiosztott. Abban az évben egyébként a profi futballisták beszavazták az Év álomcsapatába is, majd nyáron az Intertotó Kupában is vitézkedhetett.

A fáradhatatlan játékos a következő évben sem okozott csalódást, így 2003 nyarának elején Houllier azévi első zsákmányaként, 4.9 millió euróért Liverpoolba költözhetett. "Steve egy nagyon tehetséges játékos. Örülünk, hogy hozzánk jön és a következő szezonban számítunk rá" - mondta az ügyet intéző technikai igazgató, Rick Parry. Első "vörös" szezonjában főleg a hátvédsorban számított felfutó emberként Finnanre a kispadon magában mormogó mester, ám nagyon sokat volt sérült az ír legény - 2004-ben pedig érkezett Finnan posztjára Houllier utódjának, Rafa Beniteznek kiszemeltje és honfitársa, Josemi. Finnan kiszorult a védelemből, ám természetesen egy ilyen remek képességű játékost nem illik kispadoztani, így Rafa egy merész húzással felküldte őt támadó jobb oldali középpályásnak! Steve első pár mérkőzésén meglehetősen szárnyaszegetten játszott, de amint ráérzett a vonalszélsőség gyönyöreire, meglepően jó játékkal örvendeztette meg az Anfield Road népét.

Mégsem lendületes játékáról, BL-aranyáról marad számára elsősorban emlékezetes a szezon, hiszen április 11-én előzetes letartóztatásba vették őt, ugyanis januárban Range Rover típusú autójával balesetet okozott Liverpool közelében. Az áldozat, a 81 éves Henry Nelson olyan súlyos fejsérülést szenvedett, hogy egy hónap múlva belehalt sérüléseibe...
A méretes bedobásairól híres szélső 2005-ben is megőrizte helyét a Poolban s természetesen a válogatottban is (börtönbe sem került), bár a vb-re nem sikerült kvalifikálni magukat. Sok szakértő a Premiership legprímább jobbhátvédjeként tartja őt számon, aki egy fantasztikus rekordot tart az angol labdarúgásban: ő az egyetlen, aki az összes Conference-ligában (1-4. osztályok) megfordult, sőt, az első kivételével mindenhol bajnok lett - ezek mellett BL-ben, az UEFA-kupában, világbajnokságon, európai Szuperkupa-döntőben és Klubvilágbajnokságon is pályára lépett!