nemzetisége: holland-suriname-i 79/40 születési hely: Langreo ideje: 1976.07.01. pozíció: csatár magassága: 188 cm súlya: 81 kg korábbi klubjai: Schellingwoude, Ajax Amsterdam, AC Milan, Barcelona, Newcastle United, Valencia sikerei: BL-győztes (1995), Világkupa-győztes (1995), Európai Szuperkupa-győztes (1995), holland bajnok (1995, 1996), holland Szuperkupa-győztes (1995), spanyol bajnok (1999), vb-résztvevő (1998), Eb-résztvevő (1996), Eb-bronzérmes (2000, 2004), az Év tehetsége Hollandiában (1995), holland ezüstcipős (1995), az Év U-21-es futballistája Európában (1995), az Eb gólkirálya (2000), kilencedik a FIFA Év játékosa-szavazásán (2000), az EB álomcsapatának tagja (2000), a holland válogatott történetének legeredményesebb góllövője
Patrick Kluivert a kilencvenes évek második felének egyik legjobb csatára volt: 1995 és 2002 között az Ajaxban, a Milanban és a Barcában jó átlagban minden második mérkőzésén betalált, a válogatottban pedig még ennél is jobb volt eredményességi mutatója! Sajnos a támadó a sikereket nem tudta kellőképpen feldolgozni, emellé motivációs problémái is akadtak, ráadásul sem társaival, sem edzőivel nem tudott megfelelő kapcsolatot kialakítani önteltsége, hirtelen haragúsága miatt, így pályafutásának következő négy éve borzalmasra sikerült. 2006 nyarán, 30 esztendősen visszatért Hollandiába, első sikereinek helyszínére, hogy éljen karrierje utolsó lehetőségével.
Bizonyára sokan emlékeznek még az 1995-ös Bajnokok Ligája-finálé legfontosabb jelenetére: a címvédő Milan és a csikócsapatnak számító Ajax mérkőzésén 0-0-nál beállt a hajrára egy 18 éves kölyök, aki öt perccel a vége előtt az egykori milánói szupersztár, Rijkaard (akivel nyolcévesen együtt pózol egy fotón, alig ért a nyakigláb Frank térdéig…) remek passzával kilépett Maldiniék közül és hátradőlve, becsúszva spiccel eltolta a labdát a hálóba Sebastiano Rossi mellett. A suriname-i-holland-antillai származású Patrick, akinek édesapja Suriname-ban profi futbalista volt a Robin Hood nevű klubban, Hollandiában ekkor nem volt már ismeretlen futballista: nyolcesztendősen igazolt az Ajaxba a Schellingwoude együtteséből, az ifikorból még ki sem nőve van Gaal felvitte őt az Ajax I-hez, s Kluivert bemutatkozó bajnoki idényében 18 góllal tette le névjegyét, rögtön az első bajnokiján, az RKC ellen, eredményes tudott lenni! A pontvadászatban csak a PSV fiatal brazilja, bizonyos Ronaldo mutatta be nála gyakrabban gólörömét... Gyermekkorában egyébként hősünk egy utcában lakott Edgar Davidsszel és Michael Reizigerrel, akikkel később együtt került az Ajaxhoz és a Milanhoz, a válogatott színeiben több nagy tornát is megvívtak együtt.
”Patje” 1994. augusztus 21-én debütált az Ajaxban a felnőttek között a holland Szuperkupa fináléjában a Feyenoord ellen, természetesen góllal, s még 18 éves sem volt, amikor a holland válogatottban is bemutatkozhatott a csehek elleni mérkőzésen, majd az 1996-os Európa-bajnokság pótselejtezőin sorsdöntő gólt lőtt az íreknek - s mindeközben zajlott le ugyebár a Milan elleni, világhírnevet hozó hálózörgetés, aminek és mindössze 18 évének, 327 napjának köszönhetően csúcstartó lett, hiszen nála fiatalabban senki nem lőtt gólt a legrangosabb európai kupa döntőjében. Az amszterdamiaknak akkoriban fenomenális csapata volt, hiszen mélységesen öntelt edzőjük olyan klasszisokat gardírozhatott, mint van der Sar, Blind, Reiziger, Bogarde, Silooy; Seedorf, Davids, Frank és Rob de Boer, Litmanen, Overmars; Kanu, Finidi, van Vossen, Marcio Santos, Hoekstra, Richard Witschge! Természetesen a keretet pár év elteltével szétszedték a gazdag európai klubok - az amszterdami "utánpótlásgyárban" ugyebár hozzászokhattak e bánásmódhoz, ám ezekből a bevételekből emelték a csodás ArenaA-t -, s a fontos gólokat (betalált még a Világkupa- és Európai Szuperkupa-döntőn is) szerző srácot éppen a generációváltással küszködő AC Milan vásárolta meg, mindössze négymillió euróért.
Abban az esztendőben az egyébként sérüléssel küszködő legényke megmutatta rosszabbik arcát is: egy kölcsönautóval halálos balesetet okozott, de az ügyvédek végül kimosták, a bíró mindössze 240 óra közmunkára ítélte, pedig bebizonyosodott a futballista bűnössége! A vörösöknél Kluivert a távozó Roberto Baggio és Marco Simeone helyén kapott lehetőséget Weah mellett, de a San Siróban csupán egy, mégpedig igen mérsékelten gyümölcsöző esztendőt töltött el (év végén beperelték nemi erőszak miatt is…), de kárpótlásként azonmód egy nem kevésbé híres egyesülethez, a Barcelonához került 20 millió euróért. A Nou Campban felfedezője, van Gaal kezei alatt a katalóniai Kis-Hollandiában már sokkal jobban ment a futballista sora, mindazonáltal kár lenne tagadni, hogy a legsikeresebb időszaka bizony a hollandiai volt. Nem azért, mert akkor lőtte-fejelte a legtöbb bajnoki akciógólt egy évad alatt (tizennyolcat), hiszen a németalföldi pontvadászat nem tartozik a legerősebbek közé. Az viszont már feltűnő, hogy míg akkoriban hat, szebbnél szebb klubtrófeát foghatott a kezébe, Spanyolországban mindössze egy bajnoki címmel lett gazdagabb, 1999-ben. Soha rosszabb pályafutást - mondhatná erre bárki, ha nem egy ilyen istenáldotta tehetségről volna szó, akitől sokan kimondva-kimondatlanul többet vártak az azóta látottaknál.
2003-ig egyébként nem volt különösebb probléma a támadóval, hiszen sorrendben 15-15-18-18-17 gólt termelt, de utolsó két szezonjában szinte mindenkivel összerúgta a port a blaugránáknál, a szurkolók is kikezdték gyengébb formája miatt, ráadásul a klub akkori nehéz anyagi helyzete fő okaként az ő ötmillió nyolcszázezer eurós évi fizetését jelölték meg az egyesület vezetői - egyébként ez csúnya tett volt, hiszen pl. Alfonsóért (16.5 millió eurós ráfizetés), Daniért (14 millió), Savioláért (25), Riquelméért (10.5), Overmarsért (16.7), Gerardért (24), Rob de Boerért (7.5), Petit-ért (17.5), Patrick Anderssonért (8), Geovanniért (21), Christanvalért (17), Dugarryért (4.6), Reizigerért (8) nem kevés összeget szórtak ki hiába az ablakon a bölcs első emberek… 2004 nyarán, amikor lejárt Kluivert szerződése, Barcelonában nem is hosszabbították azt meg (pedig egykori példaképével, Rijkaarddal dolgozhatott ekkor már együtt) s ingyen kerülhetett az angol Newcastle-ba - jellemző a katalán vezetőkre, hogy évekkel korábban 15-38 millió euróért csábította az éket a Manchester United, a Juventus, az Arsenal, a Bayern München és a Chelsea, de nem engedték el első számú támadójukat. Laporta elnök pedig igazán nem ragaszkodott „Patjéhez”, több alkalommal is a hollandot nevezte a fő bomlasztónak a klubon belül…
Patrick Angliában is fejedelmi, 80 ezer fontos heti fizetést kapott, de Bobby Robson segítségével sem váltotta meg a világot hat bajnoki góljával, így nyáron le is mondtak róla a szarkák s a csatár a Valenciához került - a Newcastle ingyen elengedte őt… Bár térdproblémái miatt kis híján kútba esett spanyolországi szerződése, a bemutató sajtókonferenciát is el kellett halasztani, de végül is egymás kezébe csaptak a felek s Kluivert 2008-ig írt alá kontraktust. A támadó azonmód megígérte, megfelelő módon fog viselkedni, amíg a klub alkalmazásában áll: „Mindenki megnyugodhat, jól viselem majd magam éjszakánként!” - fogadkozott. Ám megtérése ellenére sem volt jó éve: ősszel súlyos sérülést szenvedett, majd a gyepen is csak e tevékenységet tudta folytatni, így már tavasszal bejelentette, hogy elhagyja Hispániát. A denevéresek gyorsan leigazolták helyére Morientest, Kluivertért viszont nem kapkodtak a nagy európai klubok, így nem sokkal az átigazolási idény vége előtt talált csak magának új kenyéradót a PSV személyében, akik óvatosan mindössze egyéves szerződést kötöttek a futballistával, igaz, 2007 nyarán hosszabbíthatnak a felek.
Szerencséjére klubbéli szenvedései közepette időről-időre legalább a válogatottban megmutathatta oroszlánkörmeit: az oranje örökranglistáján Dennis Bergkampot is megelőzte több mint negyven lőtt góljával, láthattuk őt az 1998-as világbajnokságon (két találat és egy kiállítás, hiszen a belga Lorenzo Staelens addig húzta őt viselt dolgai miatt, amíg Kluivert orrba nem vágta őt), az 1996-os angliai kontinenstornán (1 gól), majd 2000-ben és 2004-ben is bronzérmet szerzett ugyanilyen eseményeken. A hazai rendezésű Európa-bajnokságon ötször volt eredményes, amivel gólkirály lett (ám az olaszok ellen a rendes játékidőben kihagyott egy tizenegyest, ami végzetes volt csapatára), de Portugáliában egyetlen másodpercet sem játszott van Nistelrooy miatt, még a kispadon is Makaay és van Hooijdonk mögé szorult!
A Voetbal International című szaklap 2004-ben elvégzett közvélemény-kutatása szerint az oranjéban Roy Makaaynak kellene kezdenie, a Bayern támadójára a megkérdezettek 47 százaléka voksolt, Van Nistelrooy csapatba állítását 40, Kluivertét mindössze hét, Van Hooijdonkét pedig öt százalék támogatta. Advocaat állítólag azért nem kedvelte Kluivertet, mert őt tartotta a suriname-i klikk hangadójának, aki rendre szította a konfliktust az Oranje fehér és fekete bőrű játékosai között. Az új szövetségi kapitánnyal, az Advocaatot váltó Van Bastennel sem felhőtlen viszonya, amikor az egykori ajaxos csatár nem hívta meg őt 2005-ben egyszer sem, Kluivert mérgében megpedzette, hogy lemond a válogatottságról, de később kibékültek a felek - ám a nagy barátság ellenére sem vitte magával a kapitány a csokicsatárt a 2006-os németországi világbajnokságra...
2006 nyarán hazaigazolt Hollandiába, a PSV-hez, ám kétszer is súlyosan megsérült, bár az Ajax ellen így is betalált. Egy idény múlva a Lille-hez távozott, ahol négy gólt és számos asszisztot ért el. Egy szezon múlva innen is továbbállt, de új csapatot nem talált magának, bár hivatalosan még nem vonult vissza. Az viszont sokatmondó, hogy elvégezte a gyorstalpaló edzőképzőt, és az AZ edzői stábjánál tevékenykedik.
Patrick 2004-ben, még a Barca színeiben szerezte pályafutása legszebb találatát: két védő között meglódulva a levegőben megszelídítette az előre ívelt labdát, amely a következő másodpercben kissé mögé került. Félig háttal fordult a kapunak, és jobb lábbal a bal előtt keresztbe nyúlva, sarokkal küldte a bőrt a hosszú sarokba - úgy nyolcméternyi távolságból! Vérlázítóan szemtelen és könnyed mozdulat volt, minden ízében jellemző a végrehajtójára.
94-95
Ajax
25
18
BL
10
2
95-96
Ajax
28
15
BL
8
5
96-97
Ajax
17
6
BL
4
2
97-98
Milan
27
6
-
-
98-99
FC Barcelona
34
15
-
-
99-00
FC Barcelona
26
15
BL
14
7
00-01
FC Barcelona
31
18
BL+UEFA
4+8
2+3
01-02
FC Barcelona
33
18
BL
16
7
02-03
FC Barcelona
36
17
BL
15
5
03-04
FC Barcelona
21
8
UEFA
3
2
04-05
Newcastle United
25
6
UEFA
6
5
6.27
05-06
Valencia CF
10
1
UEFA
5
1
A táblázatban szereplő adatok sorrendben: év, csapat, mérkőzések száma, szerzett gólok száma, nemzetközi kuparészvétel, nemzetközi kupamérkőzések száma, nemzetközi és válogatott kupatalálkozón szerzett gólok száma és az elért bajnoki átlag.