BAJNOKOK LIGÁJA 2014–15
DÖNTŐ
JUVENTUS (olasz)–BARCELONA (spanyol) 1–3 (0–1)
Berlin, Olimpiai Stadion, 70 442 néző. V: Cakir (török)
JUVENTUS: Buffon – Lichtsteiner, Bonucci, Barzagli, Evra (Coman, 89.) – Marchisio, Pirlo, Pogba – Vidal (Pereyra, 79.) – Tévez, Morata (Llorente, 85.). Vezetőedző: Massimiliano Allegri
Nem használt cserék: Storari (kapus), Ogbonna, Padoin, Sturaro
BARCELONA: Ter Stegen – D. Alves, Piqué, Mascherano, Alba – Rakitic (Mathieu, 91.), Busquets, Iniesta (Xavi, 78.) – Messi, Suárez (Pedro, 96.), Neymar. Vezetőedző: Luis Enrique
Nem használt cserék: Bravo (kapus), Bartra, Adriano, Rafinha
Gólszerző: Morata (56.), ill. Rakitic (4.), Suárez (68.), Neymar (97.)
Az elmúlt hetekben a spanyol bajnoki címet és a Király-kupát is megnyerő Barcelona már a 4. percben megszerezte a vezető gólt, és ezzel olyan játékszituációt teremtett, amelyben legkedvesebb fegyvereit alkalmazhatta. A katalánok növelhették is volna előnyüket a szünetig, sőt volt egy nagy lehetőségük a második félidő elején is.
Egyértelműen nekik állt a meccs, és erejüket mutatja, hogy a Juventus némiképp váratlan egyenlítése, valamint átmeneti lábra kapása után újra fel tudtak pörögni, és megint magukhoz ragadták a vezetést – Neymar még kegyelemdöfésről is gondoskodott.
Abban, hogy a papírforma végül érvényesült, természetesen kulcsszerepet játszott az MSN trió: Luis Suárez és Neymar a kapuba talált, utóbbinak volt egy kvázi-gólpassza, és bár Lionel Messi nem szerzett gólt, az első két találatból alaposan kivette a részét.
Argentin (Tévez, ill. Messi, Mascherano) és spanyol (Morata, ill. Piqué, Alba, Busquets, Iniesta) labdarúgó mindkét kezdő tizenegyben található, rajtuk kívül a Juventus az olasz (Buffon, Bonucci, Barzagli, Marchisio, Pirlo), a francia (Evra, Pogba), a svájci (Lichtsteiner) és a chilei (Vidal) zászlót, a Barcelona a brazil (D. Alves, Neymar), a német (Ter Stegen), a horvát (Rakitic) és az uruguayi (Suárez) lobogót tudhatja maga felett. |
JUVE-ROHAM, KORAI BARCA-GÓL
A Juventus kezdte a BL/BEK-történelem első berlini döntőjét, az első lövés és az első szöglet is az olasz csapaté volt – aztán jött a 4. perc, és egy gyönyörű, ötemberes akció végén megszerezte a vezetést a Barcelona. Lionel Messi nagyszerűen indította Jordi Albát a bal oldalon, ő egyből Neymarhoz, a brazil pedig némi cselezés után középre, a lyukra futó Iniestához játszott, a BL-döntőbeli gólpasszokban igencsak járatos csapatkapitány talált egy nála is jobb helyzetben lévő csapattársat, és Ivan Rakitic nyolc méterről nem hibázott, ballal a kapu közepébe lőtt. 0–1
KÍNLÓDIK AZ OLASZ VÉDELEM
Sohasem kapunk választ a kérdésre, hogy visszaveri-e az akciót a Juve-védelem, ha Giorgio Chiellini sérülés miatt nem hiányzik, vagy ha Andrea Barzagli elmúlt heteit nem nehezíti sérülés, mindenesetre a gól gyorsan felszínre hozta a tartalékos Juventus-védelem ingatagsága miatt aggódók félelmeit.
Az első negyedórában még egyszer összeomlottak az olasz védelmi vonalak, az újabb szédítő adogatás végén Dani Alves lőtt 15 méterről, Gianluigi Buffon nagy bravúrral kiütötte a labdát. Ez már kellően erős figyelmeztetés volt ahhoz, hogy a Juventus növelje a védekezésre fordított figyelmet, nagyobb erőket járőröztessen a kapujához legközelebb eső területeken.
Ez persze magában hordozta annak veszélyét, hogy a vezetés birtokában egyre magabiztosabb Barca nagyobb területen járathatja a labdát, és hogy lassabban épülnek majd az ellentámadások. A Juve ízelítőt adott abból, mennyire más lenne a játék képe, ha futballistái erejéből huzamosan futná letámadásra az ellenfél térfelén – de csak percekig futotta.
LEHETETT VOLNA, DE A SZÜNETIG NINCS ÚJABB GÓL
Miközben a „zebrák” kósza lövési kísérletei nem jelentettek veszélyt a kapura, a játékrész hajrájában Suárez kis szerencsével kétszer is növelhette volna az előnyt: előbb lapos lövése milliméterekkel kerülte el a jobb alsó sarkot, majd egy eladott labda után megint ő célozhatott, ezúttal Buffon védett. Akadt még egy lábgubancoló Messi-szóló a jobb oldalon, de az argentint végül az alapvonalon túlra szorították, félidőben 1–0-ra vezetett a Barca.
KIMARAD A BARCA-HELYZET, EGYENLÍT A JUVE
A második játékrész elején gyorsan növelhette volna előnyét a katalán csapat, a 48. percben egy kontra végén öten roboghattak három olasz védőre és Buffon kapusra, Rakitic balra tolt labdáját a kissé kisodródó Suárez jobb külsővel laposan rászúrta a rövidre, Buffon vetődve nagyot védett.
Messi, Suárez összjáték után előbbi fölélőtt, majd jött a pillanat, amikor meg kellett fizetni az elpuskázott kisebb-nagyobb lehetőségek árát.
Az 56. percben Claudio Marchisio olyasmit mutatott be, ami ezen a meccsen addig inkább a barcelonaiakra volt jellemző – sarokpasszából a jobb oldalon megiramodó Stephan Lichtsteiner el is jutott beadásig, és bár Carlos Tévez lövését Marc-André ter Stegen kiütötte, a kipattanóból a teljesen őrizetlen Álvaro Morata közelről jobbal a jobb alsóba lőtt. 1–1
AZ OLASZ BAJNOK NEM TUDJA MEGLOVAGOLNI A LÉLEKTANI ELŐNYT
A következő percekben változott a játék képe, többet járt a labda a Juventus játékosainak lábán, a Barcát váratlanul érte az egyenlítő gól. Volt veszély az olasz adogatásokban, akadt például egy Pogba, D. Alves összeakaszkodás a spanyol csapat öt és felesén, a labdáért küzdő riválisok húzták-vonták egymást, mindketten elestek – Cakir játékvezető minden rutinjával továbbengedte a játékot.
Pogba talán még szentségelt magában (…) az eset miatt, amikor a 68. percben a játékrész elejét idéző újabb gyors Barca-akció dübörgött végig a pályán: Messi 16 méteres lapos lövését Buffon vetődve csak kiütni tudta, és a berobbanó Suárez öt méterről jobbal a hálóba lőtt. 1–2
NEYMAR SEM MARAD GÓL NÉLKÜL
Három perccel később úgy tűnt, Neymar eldöntötte a meccset, csakhogy hiába fejelt ziccerből a hálóba, a labda a kezét is érte, így a játékvezetői kupaktanács szabadrúgásról határozott. Nyílt maradt a meccs, Pogbának volt egy ígéretes egyenlítési kísérlete, de fejese nyomán a labda a kapu fölé szállt
Nem adta fel a Juventus, az utolsó öt percben Pereyra elől az utolsó pillanatokban mentettek, Marchisio lövése pedig beakadt volna, ha Ter Stegen nem nyújtózik hatalmasat a bal alsó felé.
Ekkor már a pályán volt Xavi is a Barcában – ez volt a 151. BL-mérkőzése az idény végén távozó, világ- és Európa-bajnok középpályásnak –, így az Iniestától megkapott csapatkapitányi karszalagot viselve ünnepelhette, hogy a 97. percben egy kontra végén Neymar belövi a harmadikat is (1–3), és hogy a Barcelona 1992, 2006, 2009 és 2011 után ötödször is megnyeri az első számú európai klubkupát (az első idején még Bajnokcsapatok Európa-kupájának hívták a sorozatot).
Az UEFA Andrés Iniestát választotta meg a mérkőzés emberének – ő a BL-történelem harmadik olyan labdarúgója, aki három különböző döntőben adott gólpasszt.
A Juventus hatodszor maradt alul a fináléban, ezzel pillanatnyilag vezeti a sorozat legnagyobb veszteseinek listáját..
Nem sokat kell várni arra, hogy megkezdődjön a Bajnokok Ligája 2015–16-os kiírása: a selejtező első két fordulójának sorsolását alig két hét múlva, június 22-én tartják meg a svájci Nyonban, majd június 30-án jönnek is a selejtező első mérkőzései. A magyar bajnok Videoton július 14-én vagy 15-én, a selejtező második fordulójának nyitányán kapcsolódik be a küzdelmekbe. A négykörös selejtező augusztus 26-án ér véget, a szokás szerint 32 csapatos csoportkör szeptember 15-én kezdődik és december 9-én ér véget, míg az egyenes kieséses szakasz első játéknapja 2016. február 16-án lesz. A BL 24. – a BEK-kel együtt 61. – fináléját 2016. május 28-án rendezik meg a milánói Giuseppe Meazza Stadionban (San Siro). |