Emery a Bayern München mumusa, Mbappé és a spanyol csapatok is felsültek

BALOGH ANDRÁSBALOGH ANDRÁS
2024.10.03. 11:26
Unai Emery csapatával megint legyőzte a Bayern Münchent (Fotó: Getty Images)
A Bajnokok Ligája alapszakaszának második fordulója is tartogatott nagy különbségű győzelmeket és meglepetéseket egyaránt. A Benfica-szurkolók Joao Félix nevét skandálták, Unai Emery a Bayern München mumusa, Jhon Durán pedig megint csereként beállva szerzett gólt, miközben Kylian Mbappé és a spanyol csapatok is felsültek. A szerdai játéknap érdekességei.

SAHTAR–ATALANTA

Az Atalanta átgázolt a Sahtar Donecken. Lazar Samardzics ugyan nem szerzett gólt vagy gólpasszt, így is az olaszok egyik kulcsjátékosa volt. A szerb nyolc sikeres cselt mutatott be, és hat helyzetet teremtett, ilyenre legutóbb Lionel Messi volt képes a Bajnokok Ligájában, még 2019-ben. Kiemelkedő volt Ademola Lookman is, aki mindössze a második játékos az Atalanta történelmében, aki egy BL-találkozón gólt szerez és gólpasszt is kioszt. A nigériai játékos kiérdemelte a mérkőzés legjobbjának járó elismerést.

BAJNOKOK LIGÁJA, ALAPSZAKASZ
2. FORDULÓ
Sahtar (ukrán)–Atalanta (olasz) 0–3 (Djimsiti 21., Lookman 43., Bellanova 48.)

RB LEIPZIG–JUVENTUS

A mérkőzés során többször is úgy tűnt, hogy a Juventus pont nélkül távozik Németországból. A Willi Orbánnal és Gulácsi Péterrel felálló Leipzig ugyanis Benjámin Sesko révén kétszer is vezetést szerzett a torinóiak ellen, ráadásul Michele Di Gregorio kapus kiállítása miatt emberhátrányba is kerültek az olaszok. Dusan Vlahovics azonban kétszer is egyenlített, majd Francisco Conceicao remek villanásának köszönhetően három ponttal gazdagodott a Juventus. A torinói csapat most először nyert úgy BL-meccset, hogy kétszer is vesztésre áll. Vlahovics parádés formáját jól mutatja, hogy az öt topligát tekintve ő a harmadik játékos, aki az idényben már három mérkőzésen is legalább két gólt szerez. A szerben kívül eddig erre csak Erling Haaland és Robert Lewandowski volt képes. Thiago Motta együttese így továbbra is őrzi idénybeli veretlenségét.

2. FORDULÓ
RB Leipzig (német)–Juventus (olasz) 2–3 (Sesko 30., 65. – a másodikat 11-esből, ill. Vlahovics 50., 69., Conceicao 83.)
Kiállítva: Di Gregorio (59. – Juventus)

LIVERPOOL–BOLOGNA

A harmadik olasz csapat, a Bologna már kevésbé lehet elégedett, ugyanis a Szoboszlai Dominikkal a kezdőben pályára lépő Liverpool magabiztosa 2–0-s győzelmet aratott az olaszok ellen. A Liverpoolnál ezúttal is betalált Mohamed Szalah, aki sorozatban ötödik hazai BL-mérkőzésén szerzett gólt. Az egyiptomi a harmadik PL-ből érkező játékos Thierry Henry és Ruud van Nistelrooy után, aki képes volt erre.

Arne Slot az első edző, aki első kilenc mérkőzéséből nyolcat megnyer a Liverpool élén. A holland erre csak ennyit reagált: „Remélem, hogy ennél különlegesebb dolgok miatt fognak emlékezni rám.”

Szoboszlai Dominik ezúttal gólpasszal vette ki a részét a sikerből. A magyar válogatott csapatkapitánya 86 perc alatt két helyzetet teremtett, volt két sikeres csele, hét párharcából ötöt megnyert emellett passzainak 84 százaléka sikeres volt.

2. FORDULÓ
Liverpool (angol)–Bologna (olasz) 2–0 (Mac Allister 11., Szalah 75.)

LILLE–REAL MADRID

A játéknap legnagyobb meglepetése az volt, hogy a Lille 1–0-ra legyőzte a Real Madridot. A spanyoloknál Endrick kezdőként lépett pályára, a 18 éves és 73 napos brazil ezzel a legfiatalabb Real Madrid-játékos lett, aki kezdőként pályára lépett BL-mérkőzésen, az előző rekorder Raúl volt (18 év, 78 nap). A franciák is bevetettek egy fiatalt, Ayyoub Bouaddi épp a tegnapi nap töltötte be 17. életévét, ezzel ő minden idők második legfiatalabb francia játékosa, aki kezdőként kap szerepet a BL-ben. A Lille szurkolói a mérkőzés után fel is köszöntötték a fiatal játékost.

A madridiaknál Kylian Mbappé csereként állt be az 57. percben, de ő sem tudta feltörni a Lille védelmét. Sőt, a francia támadó még csak lövéssel sem próbálkozott, ez most először fordult elő vele a madridiak színeiben. Bruno Génésio, a Lille vezetőedzője mindössze a harmadik tréner, aki Pep Guardiolát, José Mourinhót és Carlo Ancelottit is legyőzte az európai kupaporondon. Eddig erre Diego Simeone és Jürgen Klopp volt képes.

2. FORDULÓ
Lille (francia)–Real Madrid (spanyol) 1–0 (J. David 45+3. – 11-esből)

BENFICA–ATLÉTICO MADRID

A másik madridi csapat még súlyosabb vereségbe szaladt bele, az első félidei egy gólhoz, a második játékrészben további hármat tett hozzá a Benfica. A 4–0-s végeredmény a legnagyobb győzelem, amelyet portugál csapat elért spanyol ellenféllel szemben a BL-ben. Az Atlético Madrid az előző nyolc mérkőzésén három gólt kapott, most egy mérkőzésen négyet. A Galatasaraytól érkező Kerem Aktürkoglu ötödik mérkőzését játszotta a Benficában, ezeken négy gólt és két gólpasszt jegyzett.

A várható gólérték alapján sem túlzó a kialakult különbség: a Benfica 4.49-es xG-vel zárt, míg az Atlético csak 0.23-mal. A portugál szurkolók a mérkőzés után még egyet belerúgtak a madridiakba, amikor Joao Félix nevét skandáltál. A 24 éves játékos 2019-ben több mint 120 millió euróért igazolt a madridiakhoz, ahol azonban messze az elvárt szint alatt teljesített.

2. FORDULÓ
Benfica–Atlético Madrid 4–0 (Aktürkoglu 13., Di María 52. – 11-esből, Bah 75., Kökcü 84. – 11-esből)

GIRONA–FEYENOORD

A szerdai nap nem a spanyoloké volt, hiszen a két madridi csapat mellett a Girona is vereséget szenvedett. A BL történelmében most először fordult elő az, hogy három spanyol klub is vereséget szenvedett ugyanazon a játéknapon.

A Girona két öngólt is vétett, két meccs után már háromnál jár a katalán csapat, és ezzel már most beállították az egy idénybeli legtöbb kapott öngólt a BL-történelemben. A katalán csapat előtt még sose volt olyan, hogy egy klub az első két BL-találkozóján egyaránt öngólt vétsen. A Feyenoord 2002 szeptembere óta először nyert idegenben a Bajnokok Ligájában.

2. FORDULÓ
Girona (spanyol)–Feyenoord (holland) 2–3 (D. López 19., Van de Beek 73., ill. Herrera 23. – öngól, Milambo 33., Krejcí 79. – öngól)

ASTON VILLA–BAYERN MÜNCHEN

Az Aston Villa meglepetésre 1–0-ra legyőzte az előző körben a Dinamo Zagrebnek kilencet vágó Bayern Münchent. Az már talán kevésbé meglepő, hogy az angolok gólját az ezúttal is csereként beálló Jhon Durán szerezte. Az öt topligát nézve a kolumbiainak van a legtöbb gólja az idényben a padról beszállva. „Durán? Más mentalitással játszik idén. Ahogy átemelte Manuel Neuert, az a történelem egyik legszebb gólja” – méltatta csapattársát Emiliano Martínez.

A Bayern München legutóbb 2017 szeptemberében kapott ki a BL csoportkörében. A müncheniek akkor 3–0-ra kikaptak a PSG-től, melynek Unai Emery volt a vezetőedzője, csakúgy, mint szerdán az Aston Villának. Emery aktuális csapatával ötödször találkozott a Bayern Münchennel, három győzelem, egy döntetlen és egy vereség a mérlege. Az egy müncheni győzelem is a csoportkör utolsó fordulójában volt, akkor Emery csapata, a PSG végzett a csoport élén.

2. FORDULÓ
Aston Villa (angol)–Bayern München (német) 1–0 (Durán 79.)

DINAMO ZAGREB–MONACO

Ellentétes előjelekkel sikerült az első forduló a két csapatnak. A Dinamo Zagreb 9–2-re kikapott a Bayern Münchentől, míg a Monaco legyőzte a Barcelonát. Ezzel szemben a horvátok szereztek kétgólos vezetést. A 74. percben Salisu szépített, majd a 89. percben Denis Zakaria tizenegyesből mentett pontot, ezzel a Monaco most már sorozatban nyolc mérkőzés óta nem szenvedett vereséget.

2. FORDULÓ
Dinamo Zagreb (horvát) –Monaco (francia) 2–2 (Sucic 45+3., Baturina 66., ill. Salisu 74., Zakaria 89. – 11-esből)