8. OLYMPIQUE LYON (francia) – 14 pont
A nyolcaddöntő legnagyobb meglepetését szerezték Rudi Garcia fiai, a koronavírus-járvány kitörése óta csupán egy tétmeccset játszó gárda ugyanis a hazai 1–0-s bravúrját követően Torinóban 2–1-re kapott ki a Juventustól, így idegenben szerzett több góllal továbbjutott. A Lyon számára rosszul jött a járvány, hiszen a beszüntetett francia bajnokságban ekkor csak a 7. helyen állt – a mezőny tömörségét jelzi, hogy az ötödik Nice 41 pontot szerzett, a kilencedik Monaco 40-et. A PSG a Francia Kupa megnyerésével a nizzaiakat bejuttatta az Európa-ligába, a Ligakupa-döntőben pedig az volt a kérdés, hogy a párizsiak triplázásával a Reims örülhet, vagy a Lyon győz, és övé lesz az utolsó nemzetközi kupajog. Az OL gól nélküli állás után tizenegyesekkel kikapott a PSG-től, így előbbi forgatókönyv valósult meg. Persze, a lyoniaknak van még egy esélyük, ha megnyerik a BL-t, ehhez pedig csupán a Manchester Cityt, az FC Barcelona–Bayern München meccs győztesét, illetve a másik ágról érkező döntőst kellene megverniük… A csapat szimpatizánsainak viszont rögvest itt egy fogódzó, a felek eddigi egyetlen párharcában, a 2018–2019-es csoportkörben a Lyon idegenben 2–1-re nyert, otthon pedig 2–2-re végzett riválisával, így még veretlen vele szemben!
7. RB LEIPZIG (német) – 36 pont
Van még magyar játékos a BL végjátékában! Sőt, kettő is, hiszen Gulácsi Péter és Willi Orbán is az együttest erősíti, utóbbi a térdsérülését követően a hosszú rehabilitáció után immár ismét teljesen egészséges. Szükség is lesz a válogatott két kulcsemberének kiemelkedő játékára, hiszen az ellenfél az Atlético Madrid, amely a címvédő Liverpoolt búcsúztatta hosszabbítás után az Anfielden, és amely 49 tétmérkőzésen csupán 38 gólt engedélyezett az ellenfeleknek (ebből Jan Oblak 48/36-tal áll), így az biztosnak látszik, hogy túl sok hiba nem férhet bele a lipcseieknek hátul. Óriási kiesés Timo Werner távozása, a Chelsea-hez igazoló támadó 34 gólt (és 13 gólpasszt) jegyzett az idényben, a második Marcel Sabitzer 16-tal áll, rajtuk kívül már csak Emil Forsberg és Patrik Schick (10) szerzett öt gólnál többet! Így pedig muszáj visszakanyarodnunk az alapvetéshez: ha a lipcseiek tovább akarnak jutni, minden bizonnyal szükség lesz a remekül záró hátsó reteszre.
6. ATALANTA (olasz) – 39 pont
Gian Piero Gasperini együttese már egy évvel korábban is felhívta magára a figyelmet, amikor a Serie A legjobb góltermését (77) felmutatva dobogós lett, erre pedig még egy lapáttal rátett, ebben az idényben ugyanis 98-szor volt eredményes az olasz élvonalban! A lehengerlő támadójáték a BL-ben eleinte nem mutatkozott meg, három meccs után pont nélkül és 2–11-es gólkülönbség cseppet sem tűnt biztatónak. Ehhez képest a folytatásban 1–1-re végzett a Manchester Cityvel, majd a Dinamo Zagrebet (2–0) és a Sahtart (3–0) is legyőzte, a Valenciának pedig oda-vissza négyet vágott (4–1, 4–3). Európa egyik leglátványosabban játszó csapata már 115 gólnál jár az egész idényben, és ennél jobban már nem is jelezhetné, hogy nem az olaszos stílust képviseli: ebből a mennyiségből egyet sem szerzett olasz játékos!
Alaposan kivette viszont a részét a termésből Josip Ilicic (21 gól, 9 gólpassz), aki egymaga négyszer volt eredményes a Valencia idegenbeli legyőzése során. A szlovén támadó viszont nem játszik már az idényben, az utolsó hat meccsről speciális távollét miatt maradt le, a hírek szerint hazájában depresszióval küzd. Keddi beszámolók szerint a bergamói koronavírus-helyzet miatt törtek elő benne a gyermekkori traumák (egyszer emiatt már 21 évesen a visszavonuláson gondolkodott, ezekről bővebben a játékos miniportréjában írtunk, itt elolvasható!), korábban néhány helyen a meglepetésszerű hazalátogatása során tapasztalt asszonyi félrelépésről adtak hírt. Így vagy úgy, Ilicic hetek óta nincs a csapatnál, a kiválása roppant nagy érvágás az Atalanta számára.
5. ATLÉTICO MADRID (spanyol) – 57 pont
Az Atlético a Juventus elleni 0–2-ről való pontmentés után Moszkvában és a Leverkusen ellen is győzött, így kedvező helyzetből várhatta a fordított szereposztást, hogy két pofonnal később hirtelen meleg legyen a helyzet, és már csak egy ponttal előzze meg a németeket. Az utolsó körben a Lokomotiv újabb legyőzése és a Juventus ötödik sikere végül is négypontos fórt jelentett az Atléticónak a második helyért. Alaposan belehúztak a madridiak a sorsolásnál, hiszen a címvédő (és akkor már gyakorlatilag, azóta pedig papíron is angol bajnok) Liverpoolt kapták, de hiába volt az angoloknál kétszer annyit a labda (33:67%), a 4. perben született Saúl-gól eldöntötte az első felvonást.
A visszavágón Georginio Wijnaldum találata hosszabbítást ért, amelyben Roberto Firmino gyorsan előnyhöz juttatta a Poolt, de Diego Simeone gárdája elképesztő lelkierőről tett tanúbizonyságot, és az Anfield közönsége előtt háromszor is betalált a lefújás előtt! Az együttes remek védekezéséről már fentebb tettünk említést (49 meccsen 38 kapott gól), a támadók viszont ennyire már nem brillíroztak, csupán 68-szor találtak be, és egyedül Álvaro Morata (16) jutott nyolc gól fölé.
4. PARIS SAINT-GERMAIN (francia) – 73 pont
A Lyonnal ellentétben a PSG bajnoki helyezésével kapcsolatban semmi vita sem volt, a párizsiak egy meccsel kevesebbet játszva is 12 ponttal vezettek a Ligue 1 berekesztésekor, így aranyérmük jogosságához aligha férhet kétség. Mint fentebb említettük, ehhez még hozzájött a Francia Kupa és a Ligakupa megnyerése is, így Neymarék már hazai triplánál járnak, és talán még sohasem tapasztalt jó esélyük mutatkozik a BL-döntő elérésére. A jelenlegi kiírást remekül kezdte Thomas Tuchel együttese, hiszen Neymar és Kylian Mbappé hiányában is 3–0-ra megverte a Real Madridot, és bár a „visszavágón” Karim Benzema duplájával a királyi gárda már két találattal is vezetett, 2–2-re mentette a meccset a PSG, amely így veretlenül, öt győzelemmel és egy döntetlennel jutott tovább a csoportból. A Dortmund elleni nyolcaddöntő első felvonásán még élt az Erling Haaland-mágia (2–1), de a mindkét meccsen eredményes brazil sztár vezérletével a PSG otthon megfordította a párharcot (2–0). Nem könnyíti Lőw Zsolték helyzetét, hogy Mbappé a július 25-i kupadöntőn megsérült, és noha vasárnap újra a csapattal edzhetett már, aligha kaphat teljes terhelést az Atalanta ellen. Ehhez jön még hozzá, hogy Ángel Di María eltiltás, Marco Verratti pedig vádlisérülés miatt dőlt ki a párizsiaktól.
3. FC BARCELONA (spanyol) – 76 pont
Három dolog biztos az életben: a halál, az adó és az, hogy a Barcelona bejut a BL-negyeddöntőbe. A katalánok sorozatban a 13.(!) alkalommal kerültek be Európa legjobb nyolc csapata közé, ezzel egyrészt már 18-nál járnak az BL-ben, amivel a Bayern Münchennel karöltve éllovasok, másrészt öttel verik a második leghosszabb szériát (Real Madrid, 8 – 2010/2011–2017/2018). Az újrakezdés óta lejátszott 12 ütközetből nyolcat megnyert a csapat, de a három döntetlen és egy vereség már túl soknak bizonyult a bajnoki versenyfutásban, amelyben így a hátrányból induló Real Madrid lett a nyertes. A Napoli ellen otthon azért nyerni tudott a Barcelona, így igazolta a nyitó tételt, de most lényegesen nehezebb feladat vár a halálcsoportból (Dortmund, Inter, Slavia Praha) könnyedén továbbjutó Lionel Messiékre. A Bayern amúgy sem jó előjel a katalánok számára, az eddigi 10 egymás elleni meccsükből csak kettőt tudtak megnyerni két döntetlen mellett, ehhez képest a 14–18-as gólkülönbség nem is rossz. A katalán Sport szerint a müncheniek ellen 4–4–2-es felállással próbálkozik majd Quique Setién, aminek Antoine Griezmann ihatja meg a levét.
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
2. MANCHESTER CITY (angol) – 98 pont
Ha az Atléticónál kritizáltuk, itt dicsérnünk kell a támadókat, hiszen az angol csapat a topligák legeredményesebb gárdájaként zárt (102-szer voltak eredményesek a manchesteriek a PL-ben, igaz, négy meccsel többet játszottak, mint a 100-ig jutó Bayern a Bundesligában). Ráadásul hátul sem teljesített rosszul, hiszen a 35 beengedett gólnál csak a liverpooli védelem (33) volt jobb, ehhez képest kifejezetten sokkoló, hogy kilenc vereség tűnik fel a csapat neve mellett, így pedig nem lehetett esély a szenzációsan kezdő Mersey-partiak ellen. A BL viszont más terep, ráadásul Pep Guardioláék kaptak egy nagy löketet a nemzetközi Sportdöntőbíróságtól, amely helyt adott a fellebbezésüknek, így nem zárták ki őket a következő két nemzetközi kupaidényből.
A csoportkör nem jelentett gondot az együttesnek, 14 ponttal és 16–4-es gólkülönbséggel fölényesen végzett az élen, a második Atalanta hét egységig jutott. A nyolcaddöntőben a rekordbajnok Real Madrid érkezett, és nem is kezdett rosszul, Isco góljával ugyanis a 78. percig vezetett a Bernabéuban, csakhogy Gabriel Jesus gólja és Kevin De Bruyne büntetője manchesteri sikert eredményezett, a Sergio Ramost elveszítő Real pedig két óriási Raphaël Varane-hiba miatt a visszavágón is alulmaradt 2–1-re. A bajnokságot öt sikerrel (és 21–1-es gólkülönbséggel) záró együttesben Raheem Sterling (31 gól, kilenc gólpassz), Gabriel Jesus (23+14), Sergio Agüero (23+4), Kevin De Bruyne (15+23) és Rijad Mahrez (13+16) is eljutott legalább 25 kanadai pontig, de mögöttük ott tolong még ettől nem sokkal lemaradva Bernardo Silva (8+10), Phil Foden (8+9) és David Silva (6+11) is, így itt nem lehet arról beszélni, hogy elég csupán egy játékost kivenni a csapatból, hogy megakadjon a gépezet. Agüero játéka térdsérülés miatt kétséges, de a továbbjutást azért nélküle is illene kiharcolnia a Citynek.
1. BAYERN MÜNCHEN (német) – 111 pont
Nem állíthatjuk, hogy könnyű lenne a Bayern menetrendje, hiszen erősorrendünk dobogósain kellene átverekednie magát – és ezzel még mindig csak a döntőbe jutna. Ugyanakkor Hansi Flick együttese olyan formában várja a portugáliai nyolcas döntőt, amire nehéz szavakat találni. A müncheni együttes legutóbb 2019. december 7-én, a Borussia Mönchengladbach otthonában szenvedett vereséget, az azóta lejátszott 27 tétmeccsből 26(!) siker mellett csak az RB Leipzig elleni 0–0 rontja el a tökéletes sormintát. A bajorok ebben a szakaszban 86-szor találtak be (3.19/meccs), és csupán 20 gólt kaptak (0.74/meccs). A Chelsea elleni nyolcaddöntőt már Londonban eldöntötték (0–3), és a visszavágón ugyancsak hárommal nyertek (4–1), Robert Lewandowski pedig 44 tétmeccsen 53-szor volt már eredményes, csak a BL-ben 7/13 a mutatója!
A NYOLCCSAPATOS TORNA (LISSZABON) PÁROSÍTÁSA
NEGYEDDÖNTŐ
Augusztus 12. (helyszín: Estádio da Luz)
21.00: Atalanta (olasz)–Paris Saint-Germain (francia) (Tv: Spíler2) – élőben az NSO-n!
Augusztus 13. (Estádio José Alvalade)
21.00: RB Leipzig (német)–Atlético Madrid (spanyol) (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!
Augusztus 14. (Estádio da Luz)
21.00: FC Barcelona (spanyol)–Bayern München (német) (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!
Augusztus 15. (Estádio José Alvalade)
21.00: Manchester City (angol)–Olympique Lyon (francia) (Tv: Spíler2) – élőben az NSO-n!
ELŐDÖNTŐ
Augusztus 18. (Estádio da Luz)
21.00: RB Leipzig (német)/Atlético Madrid (spanyol)–Atalanta (olasz)/Paris Saint-Germain (francia) – élőben az NSO-n!
Augusztus 19. (Estádio José Alvalade)
21.00: Manchester City (angol)/Olympique Lyon (francia)–FC Barcelona (spanyol)/Bayern München (német) – élőben az NSO-n!
DÖNTŐ
Augusztus 23., 21.00 (Estádio da Luz) – élőben az NSO-n!