Ritkán fordul elő, hogy kénytelen vagyok Jorge Jesus mestert megszégyenítően feltérképezni egy ellenfelet, de mivel jó eséllyel az unatkozó emberek fociszerető prototípusa ma 18:00-tól a televízióhoz tapad, nekem meg amúgy is december közepe óta a Zeniten az egyik szemem, így megpróbálom. Sapka, sál, forralt bor!
Nem gondolom, hogy túl sokan tisztában vannak azzal, hogy milyen ínyencségnek is nézünk ma este elébe. Kevesen vannak, akik elismerik a Benfica attraktivitását, és talán nem tévedek nagyot, ha azt mondom, hogy még kevesebben teszik ezt a Zenit Szentpétervárral. Ma mégis összehozta egymással a két csapatot a jó sors, és ha a kemény mínuszok(-15 fok körül lesz) nem akadályozzák őket meg, akkor megcáfolhatják az előítéleteket.
Pedig nehéz lenne ennél a két csapatnál érdekesebb párosítást összehozni. Két ízig-vérig támadó focit játszó brigád, két zseniális taktikus, és két teljesen ellentétes Bajnokok Ligája-szereplés.
Nyilván laikusként a legérdekesebbnek a labdajáratós latinos Benfica, és a fizikumra építő orosz focit játszó Zenit találkozása tűnhet. Ki kell ábrándítanom az olvasót: ez nem fog megtörténni. Luciano Spalletti, egyikeként a legképzettebb olasz trénereknek remek kispasszos támadófocit honosított meg a csapatba ömlő olajmilliárdokból, így jó esély lehet akár egy kilencven percig tartó fejetlen hajszára is!
Hiába a sok pénz, Spallettinek a Benfica keretét látván összefutott a nyál a szájában!
Itt persze el is érkeztünk a kényes kérdéshez: mennyit enged csapatainak a két mágnestáblaagyú mester az első meccsen? Mennyit mer kockáztatni hazai pályán a sérülésekkel küszködő Zenit, és hogyan reagál az irdatlan hidegre a finomabb klímához szokott Benfica?(Tegnap az Olimpiakosz egyébként szintén Oroszországba látogatott, és a Kazany ellen Moszkvából jött haza a -12 fokból egy 1-0-ás győzelemmel.) Melyik mester mer bátrabban változtatni a jól bevált, stabil egycsatáros felállásán, és melyik oldalon lesznek fájóbb hiányzók?
Míg mi a csapat hóekéjét, Javi Garciát vagyunk kénytelenek nélkülözni, addig a Zenit a kezdő kapus Malafejev mellett elvesztette a védelemből a menedzserjátékokban már most is nagy nevű olasz Criscitot, és a csapat két eszét, Dannyt, és Sirokovot. Emellett a kiegészítő csatárként számon tartott Buharov hiánya talán már nem is annyira égető a szentpéterváriak számára.
Néha elkél a határozott fellépés a középpályán...
Hogy miért van annyi sebesültje sérültje az oroszoknak? Elérkeztünk az orosz foci gyenge pontjához: mert december hatodika óta csak az edzőközpontban/edzőtáborban poshadnak/nyaralnak szerencsétlenek. Köztudott, hogy a felkészülési időszak végére megnő a sérülésveszély, a monoton terhelés, és a műfű kikészíti az ízületeket, és ilyenkor a legkevésbé sem élesek még a játékosok egy-egy párharcnál(ismerjük a magyar kifogást: idény eleji forma).
Az oroszok most csúnyán megszívhatják a hosszú szünettel, hiszen amíg ők csak edzegettek(és olyan erős csapatokkal játszottak, mint a Pistoiese, az üzbég bajnokság topcsapatai, vagy a SerieD U19-es válogatottja), addig mi visszakézből lepofoztunk pár portugál csapatot, és tétmeccsekkel készültünk rájuk. Hiába vezeti mindkét csapat nagy előnnyel bajnoksága tabelláját, jelen pillanatban csak a mi helyezésünk mutathat reális formát.
Ne feledjük, a Zenit csoporttovábbjutása sem volt már egy kifejezetten fáklyásmenetként azonosítható európai hadjárat: két győzelemmel, három döntetlennel, és egy vereséggel a zsebükben, a világverő ciprusi APOEL mögött, ám a Porto, és a Sahtar Donyeck előtt jutottak a tizenhat közé. A mi csoportunkat sem kellett a legerősebbek közé sorolni egy rém gyenge román bajnokkal, egy masszívan kontrázó Basellel, és egy kiábrándító Manchesterrel a soraiban, de ne szépítsünk: minden bizonnyal így is az APOELZenitPortoSahtar-féle "G" jelű volt a leggyengébb négyes.
Mégsem szabad lebecsülni az ellenfelet: Gazprom-milliárdokból fújt stabilan szálló héliumos lufiról beszélünk, ami nem mostanában fog kipukkadni. Orosz válogatott sztárok, néhol nemzetközi szinten is első vonalasnak ítélhető légiósok, és egy zseniális edző szolgálja a kék-fehéreket. Lazovics, vagy Kerzsakov fenyegető közelsége a kapunkhoz, vagy a takonymocsok,pfejjdeutálom Bruno Alves(balra) kaszáló mozdulatai vészjóslóak lehetnek egészen a visszavágó lefújásáig.
Hiába sok az ellenfél sérültje, olyan játékosok koptathatják így is a kispadot, mint Huszti Szabolcs, aki egyébként meglepően jól szerepelt a felkészülési időszakban: a szebb napokat is megélt Pistoiese mellett a Lokomotiv Taskent, és a Bunyodkor hálóját is megzörgette. Szabi játékára minden korábbinál nagyobb esély van a sérüléshullám miatt, ám ezt a legkevésbé sem valószínű, hogy kezdőjátékosként teheti meg.
A mérkőzésen egyébként leírhatatlanul hideg lesz, az UEFA a végsőkig kivárt, hogy egyáltalán lehet-e meccset rendezni a Petrovszkij stadionban. A Zenit elöljárói forró teával várják a szurkolókat, a mi fiaink klottgatyában ugyanakkor valószínűleg még jobban fognak fázni, mint a hétfő éjszakai megérkezésükkor:
Nico Ninja Gaitán
Hideg ide-hideg oda, nagyon kell a a győzelem, vagy egy lőtt gólos döntetlen. Ezt valószínűleg a lenti felállásban próbáljuk meg kiharcolni, bár látok egy kis esélyt Rodrigo bevetésére is. A hentes szekció ezúttal a Garay-Matics duó lesz, mögöttük egy mélységi Luisaoval. Valószínűleg Maxi sem fog nagyon elfutkosni, Emersont pedig szinte már látom lebetonozni magát Luisao ánuszánál.
Witsel minden bizonnyal a szokottnál kevesebbet lesz majd támadásban(lásd: MU elleni meccsek), és gyakran Nolito is jóval beljebb húzódik ilyenkor-már ha nem Bruno Césart köszönthetjük majd a bal szélső szerepében. Minden bizonnyal a legkevésbé sem a támadó szekción fog múlni a sikerünk...
A meccsre egyébként a DigiSport 17:45-től jelentkezik stúdiójából, maga a derbi 18:00-kor kezdődik.