Ha beütjük a keresőbe, hogy gyermek és tábor, túlzás nélkül ezernyi találatot kínál szemvillantás alatt az internet. Végigsorolni is hosszú lenne, hogy milyen táborok közül választhat a szülő, aki azt szeretné, hogy gyermeke tevékenyen és izgalmasan töltse el a nyarat, illetve annak egy részét. Honlapunk profiljának megfelelően mi most a szabadtéri, sokszor erdei táborokkal foglalkozunk.
Különösen a városi gyerekek többségének a természet távoli, és ahelyett, hogy tapasztalatból, a szabadban játszva-kirándulva ismernék meg az élővilágot, legfeljebb a környezetismeret-tankönyvekben látnak rovatokat, madarakat, változatos növényeket, szóval a természet kincseit. Szó szerint a természethez viszi közel a gyerekeket az erdei tábor.
A túl kicsiket azonban még nem érdemes hosszabb időre erdei iskolába küldeni, ugyanakkor a kisiskolásokat, alsó- és felső tagozatos gyerekeket bátran be lehet íratni a három-hét napos táborba.
Mire figyeljünk a pakoláskor?
Az iskolák, önkormányzatok vagy egyéb táboroztatók által szervezett erdei táborokra általában alaposan felkészítik a jelentkezőket, és a tapasztalatok birtokában pontosan közlik, mit kell vinni. Ettől függetlenül néhány tippet adunk arra, hogy mi ne maradjon ki semmiképpen se a táskából!
1. Esőkabát. Akármennyire meleg van és kellemes az időjárás, készüljünk fel az esőre és a rosszabb körülményekre. Vízálló dzseki, esőkabát, zárt cipő mindig legyen a gyereknél, akárcsak pulóver és hosszú szárú nadrág.
2. Kullancsirtó. A közhiedelemmel ellentétben a kullancs nem magasról, fákról, hanem a talaj közeléből, az aljnövényzetből és a bokrokról kerül ránk, a gyerekek pedig kimondottan veszélyeztetettek. Éppen ezért minden gyereknél legyen kullancsirtó és a kullancs kiszedésére alkalmas csipesz is, de vigyen magával szúnyogirtót is.
3. Sebtapasz. Apróbb sérülések, vágások bármikor előfordulhatnak, ne maradjon ki a fertőtlenítőszer, a sebtapasz, a fájdalomcsillapító sem.
4. Naptej. Noha az árnyas részeken azt hihetnénk, hogy nem ér el minket a nap, csalóka gondolat ez, hiszen rövid idő alatt könnyen le lehet égni, így a magas faktorszámú naptej sem hiányozhat a táskából.
5. Kisebb doboz, zacskó. A természet ezer kincset tartogat, amelynek ha csak töredékrészét – növényeket, kavicsokat – begyűjtené a gyerek, akkor jó, ha van mibe pakolnia. Ráadásul nem szabad a természetben hagyni a szemetet, a hulladék összegyűjtéséhez is hasznos zacskó.
+1 Az erdei tábor idejére felejtse el a gyerek az okostelefont, megfelelő kísérők mellett a szülőnek sem kell aggódnia, így tényleg nem szabad még a szabadban is a telefonon lógni. Érdemes erre az időre egy régebbi, „nem túl okos” telefont adni a gyereknek.