Magyarországon az Ensport laboratóriumában végeznek többek között teljesítménydiagnosztikai vizsgálatot.
– A teljesítménydiagnosztikának lényegében minden esetben ugyanaz a célja, legyen szó amatőr sportolóról vagy élsportolóról. Tudatosan készüljünk fel valamire, amit célul tűztünk ki magunk elé – kezdte Naszádos Fanni humánkineziológus, az Ensport laborvezetője. – Az élsportolók esetében is az a cél, mint mindenkinél, hogy kihozzuk belőlük a maximumot, feszegessük a határaikat. Teljesítménydiagnosztika nélkül nagy az esély arra, hogy nem megfelelően edzünk, ez által nem tudunk megfelelően fejlődni, esetleg megrekedünk. Illetve fennáll a sérülés, túledzettség veszélye is. Egy diagnosztika megmutathatja a jelenlegi állapotunkat. Hogy mi az, amit fejlesztenünk kell, és ezt hogyan tudjuk megtenni. Mi az, amire a céljaink eléréséhez leginkább szükségünk van. Segít abban, hogy azt az időt, amit az edzésre szánunk, minél hatékonyabban tudjuk kihasználni.
A vendégek általában évente megismétlik a diagnosztikát. A sportolók már többször, 3-4 alkalommal is elmennek. A vizsgálatokra bárki bejelentkezhet, de ajánlott, ha az ember előtte ismerkedik a futópaddal. A tesztek során kiderül, hogy az adott egyénnek mennyi a testzsírszázaléka, az izomtömege, terhelésre hogyan reagál a vérnyomása, pulzusa.
Cristiano Ronaldo bámulatos eredményeket produkált. A nyáron a Real Madridból a Juventusba igazoló labdarúgóklasszis 33 éves, a testzsírszázaléka 7, az izomtömeg-százaléka pedig 50 %.
– A Ronaldóval egykorú, hasonlóan jó genetikával rendelkező sportolók testzsírszázaléka átlagosan 8-10 % között van. Ám az élsportolók körében egyáltalán nem olyan ritka, mint azt gondoljuk, a sztárfocistáéhoz hasonló eredmény. Mind a labdarúgóknál, mind az atlétáknál jellemző ehhez hasonló érték – mesélte Naszádos Fanni. – Ám minden esetben külön kell venni a férfiakat, illetve a nőket. Nők esetében az olyan alacsony testzsírszázalék, mint amit Ronaldónál mértek, kifejezetten egészségtelen és veszélyes. Míg férfiaknál ez egy elfogadott érték. Nagyon fontos megjegyezni, hogy a túl alacsony testzsírszázalék sem jó, hiszen a zsírokra szüksége van a szervezetünknek, mert a zsírban oldódó vitaminok a táplálékkal elfogyasztott zsírral szívódnak fel, nem a zsírraktárokhoz van közvetlenül köze.– A zsigeri zsír, vagyis a belső szervek körüli zsír önmagában nem jelent veszélyt, hiszen szükségünk van rá, hogy a szerveket védje, a helyén tartsa. Akkor van probléma, ha túl sok zsír halmozódik fel ezen a területen. A hasi zsír mértéke egészen tág határok között mozoghat, függ az életkortól, a nemtől, az etnikai hovatartozástól, a tápláltsági állapottól és a fizikai aktivitástól is. Az interneten rengeteg javaslatot, ajánlást lehet találni arra vonatkozóan, hogy hogyan szabadulhatunk meg a hasi zsírtól vagy a zsigeri zsírtól, azonban ezeknek sosem szabad bedőlni, mivel helyi zsírégetés nem létezik. Összességében tudjuk csökkenteni a testzsírszázalék értékét megfelelő étrenddel és mozgással – jegyezte meg Frányó Eszter.
Borítókép: DPPI