Marco Olmo a hegyi versenyek mellett az afrikai sivatagokban rendezett erőpróbákon is indult. A Marathon de Sables-en, a „homokmaratonin” huszonegy alkalommal vett részt, amely 230 kilométeres táv a marokkói sivatagban, teljesített már a jordán sivatagban rendezett Desert Cupon (168 kilométer), a Líbiai maratonon, a Sínai-hegy 156 kilométeres versenyén, és részt vett a Badwateren is. Ötvennyolc évesen világbajnok lett az UTMB-n (Ultra Trail du Mont Blanc, az idén: 170 kilométer), majd a következő évben, 2007-ben ismét ő nyert.
Elképesztő versenyek, remek eredmények – pedig sokáig eszébe sem jutott, hogy valaha futó lesz belőle.
A világháború után nagy szegénységbe született, egy völgyben élt gesztenyefák és fenyvesek között, mindig segítenie kellett a ház körüli munkákban, gyerekként sem nagyon volt lehetősége játszani. Dolgozott földművesként, erdészként, aztán kamionsofőrként.
A völgy erdejében, ahol a mai napig edz, a fák nagy részét még ő ültette. Elégedett volt a munkájával, az életével, mert mindig szeretett szabad levegőn lenni.
Marco Olmo a futás mellett ír, 2016-ban a Legjobb idő címmel jelent meg immár a harmadik könyve.
Hogy mire vonatkozik a cím?
„Arra az időre az életünkből, amit még meg kell élnünk. Ahogy a folyó a tengerbe jut. És mi a tenger? Az élet vége. A folyó számára a vég, de számunkra sincs öröklét. Bár én még futok. Az újabb könyvem címe a Futás a nagy ürességben. Az arab nyelvben a Szahara nagy ürességet jelent. Én valóban éreztem ezt a nagy ürességet a sivatagban futva, azokban a pillanatokban, amikor semmi mást sem láttam magam körül, mint homokot. A nap, a homok, az árnyékom és én.”
Az olasz ultrafutó több mint harminc éve vegetáriánus. Ez számára életfilozófia, ahogy ő mondja, egyfajta vallás, látásmód: „Egy állat számomra nem étel, hanem élőlény. A vegetarianizmussal a világon az éhezés tragédiáját nagyrészt meg lehetne oldani.”
Dokumentumfilm is készült hősünkről, miután megnyerte a 2008-as UTMB-t. A film Olmo emberi oldaláról közelíti meg a futást, a megélt tapasztalatokról, a megtett útról és életútról kötetlenül, közvetlenül mesél. A futás számára bosszú és felépülés. Bosszú sanyarú sorsa és szegény élete felett, ami által örök vesztesből bajnokká válhat.
„A szenvedés és a nélkülözés sokkal többet tanít az embernek, mint a nyugodt pillanatok, amikor minden jól és könnyen halad. A nagy távolságok elválasztanak. Eltávolítanak. Az egyediséged varázsát ajándékozzák neked.”
Az olasz futótársadalom emblematikus alakjáról Marco corre (Marco fut) címmel számot is írt a genovai Ex Otago zenekar, ezzel indult az együttes a 2010-es sanremói dalfesztiválon.
„Nem a fáradtságot kell leküzdeni, mert az természetes, hanem a stresszt. A városi emberek azért futnak, hogy megszabaduljanak a stressztől. A dolgokat ki kell próbálni ahhoz, hogy megismerhessük a jelentőségüket. Tényleg azt hiszem, hogy nincs érzés tett nélkül.”