Az elmúlt hetekben nagyon sokan írtatok nekünk, hogy szívesen olvasnátok cikket a sétáról. Mi pedig utánajártunk, hogyan hat az egészségi állapotra a séta, és hogyan építsétek be a mindennapjaitokba az intenzív gyaloglást.
A gyaloglás egészségügyi hatásai:
– csökkenti a szívbetegség, a magas vérnyomás és a stroke kockázatát
– erősíti a csontokat
– növeli az állóképességet
– csökkenti a testzsírt
– javítja az egyensúlyt
Mennyit és hogyan sétáljunk?
Naponta legalább 30 percet kell ahhoz gyorsan gyalogolni, hogy érezzük a sport egészségügyi hatásait. Szakemberek szerint napi 10 ezer lépésért már hálás lesz a testünk. Viselj lépésszámlálót, hogy tudd, mennyit mentél egy nap!
Mit jelent azt, hogy gyorsan sétálni? Azt, hogy beszélni még tudsz, énekelni már nem annyira a séta közben és kicsit kipirulsz. Ha a 30 percet fárasztónak érzi az ember, akkor ajánlatos naponta háromszor 10 perc intenzív sétát beiktatnia. A gyaloglás kevés egészségügyi kockázatot rejt, de bármilyen problémád is van, kérd ki előtte orvosod tanácsát.
Tippek
Már azzal is sokat teszel az egészségedért, ha bizonyos helyzetekben nem ülsz autóba, vagy nem a liftet választod, hanem sétálsz.
Lift helyett lépcsőzz!
Munkába vagy hazafelé menet szállj le hamarabb a tömegközlekedési eszközről!
A közeli boltba gyalog, ne autóval menj!
Sétáltass kutyát!
Így növelheted az intenzitást
Szervezetünk hajlamos arra, hogy a rendszeres sporthoz hamar hozzászokjon és akár már egy fél óra gyors gyaloglás meg sem kottyan neki. Íme néhány tipp, hogy még intenzívebb legyen a séta.
Sétálj emelkedőn!
Vegyél a kezedbe súlyzókat és úgy gyalogolj!
Növeld a sebességet!
Közösségi program
Még élvezetesebb lehet a séta, ha nem egyedül csinálod. Ütemezz be családi sétákat a gyermekeiddel, unokáiddal! Ha gyerekekkel mész, győződj meg róla, hogy a táv, amit beterveztetek a gyerek korának megfelelő legyen. Hívd el a szomszédokat, barátokat, csatlakozhatsz gyaloglóklubokhoz, vagy akár te magad is létrehozhatsz ilyen csoportot.