Könnyű nyáron, a kellemes meleg vízben merülni egyet, de mi a helyzet azokkal, akiket a lehűlés és a rosszabb időjárás sem riaszt vissza, hogy természetes vízben ússzanak? A 15 fokos víz már valódi kihívást jelent a rendszeresen úszóknak, hát még azoknak, akik csak alkalomszerűen mártóznak meg a hideg vízben. A merész vállalkozáshoz kértünk tanácsokat Mányoki Attilától, hazánk legismertebb és legsikeresebb hosszútávúszójától, aki a kihívásai során rendszeresen tempózik olyan hőmérsékletű vízben, amelytől más már ránézésre megfázna-megfagyna.
Ezúttal természetesen azokról az esetekről beszélünk, amikor a bátor próbázó nem használ neoprénruhát, hiszen a neoprénnel sokkal könnyebb kibírni a hideget.
1. Legyünk tisztában a saját képességeinkkel
Mielőtt bárki belemegy a hideg vízbe, vagy arra gondol, hogy 15 fokos vízben úszna, gondolja át, mik a határai. Mindenkinek más: nemrég hívtak az Antarktiszra, hogy ússzak ott, azonban úgy éreztem, túlmegy a határaimon, hogy mínusz ötven fokos levegőben és mínusz egy fokos vízben tempózzak.
Lehetséges, hogy valakinek már a 15 fokos víz okoz nehézséget, ha nagyon nem tudja megszokni, akkor inkább ne erőltesse.
3. Apró lépésekkel készítsük fel magunkat
Kezdésként csak néhány percre érdemes belemenni a hideg vízbe. Mondjuk, először legyen öt perc, aztán tíz, majd tizenöt és így tovább. A 18 fokos víz számomra például a teljesen kellemes, ideális hőmérséklet, aki pedig nem szokott hidegebb vízben úszni, az akár egy hét alatt hozzászokik ehhez. Ugyanakkor tényleg csak fokozatosan szabad felkészíteni magunkat.
4. Ne ijedjünk meg a hidegsokktól
Amikor a megszokottnál jóval hidegebb vízbe érünk, úgynevezett hidegsokkot kapunk. Ez kontrollálatlan légzéssel jár, ám amikor a szervezet kezd hozzászokni a hőmérséklethez, akkor mindez eltűnik, hiszen a keringés és az izomzat is egyre megfelelőbben reagál a helyzetre. Nem szabad egyből beleugrani a hideg vízbe, és hirtelen mozdulatokat se tegyünk.
Akkor érdemes elmerülni, amikor hastájéknál járunk. Ismét szabálytalan légzést eredményezhet, amikor a fej a vízbe ér, de nem kell megijedni, ez elmúlik, akárcsak amikor a vízbe értünk.
6. Kerüljük a forró zuhanyt
Amikor kijövünk a hideg vízből, nagyon intenzív a hidegérzés, és rögvest rohannánk a forró zuhany alá. Ne tegyünk így! A kiszálláskor legyen kéznél meleg ruha, viszont inkább hidegebb, langyosabb vízzel tusoljunk, aztán megint jöhet a meleg ruha.
A nagyon forró zuhany égető érzést vált ki, ráadásul fontos, hogy a melegség, a melegérzet belülről fakadjon, ne kívülről jöjjön.
(Megjelent a Nemzeti Sport Csupasport mellékletében, 2018 novemberében)