Villanjon a villantó!

Vágólapra másolva!
2019.01.15. 11:11
Címkék
Ilyenkor télidőben kevés haljfajra lehet eredményesen horgászni, ha kisüt a nap, és valaki elég elszánt, csukát akasztani ilyenkor is van esély. A leghatékonyabb módszer a villantózás, ezúttal ezeknek a fajtáit vettük górcső alá.

A huszonegyedik században nemcsak a különböző kütyük, elektronikai eszközök fejlődnek, a horgászatban használatos módszerek és csalik is. Míg tizenöt-húsz esztendővel ezelőtt jóformán kétféle villantó közül választhattunk, ha csukát próbáltunk pergetéssel horogra kapni, manapság több száz trükkös csali létezik. Hogy ezek közül melyik a leghatékonyabb, képtelenség megmondani, ez nagyban függ attól, milyen vízen horgászunk, a napszak melyik szakaszában, és nem vicc, hogy aznap éppen milyen kedvük van a halaknak.

A méretes fogakkal „felszerelkezett” csuka horogra akasztása igazi élmény, partra vonszolása sosem egyszerű feladat, hiszen a fejét rázva mindent megpróbál, hogy a horgot csontos pofájából valahogyan eltávolítsa. Ilyenkor télen a villantókkal érdemes próbálkozni leginkább, lássuk, mely alaptípusok vannak ezekből.

Hagyományos támolygó villantó: Az idősebbek közül sokan még manapság is kanalaknak nevezik őket. Méretük, lemezük vastagsága, alakjuk, hajlításuk és domborításuk miatt legtöbb ragadozó halunkra lehet velük horgászni, ám leginkább a csukák kedvelik. Érdemes a tavak, folyók, holtágak vízinövénnyel sűrűn benőtt sekély szakaszain próbálkozni, a csuka „rutinos” hal, lesből támad, sosem árulja el, hol tartózkodik éppen. A támolygó villantók méltóak a több évtizedes bizalomra, a mai napig eredményesen használhatók. A horgászboltokban és a világhálón több száz vagy ezer közül vásárolhatunk színben, formában, árban pedig határ a csillagos ég. A nem vagy alig hajlított, kis domborítású (Effzett, Atom) kanalak húzásra kis kilengésekkel támolyognak. Felületük és súlyuk (lemezvastagság) arányában a megfelelő bevontatási tempó eltalálásával sokféle halra és víztípusra alkalmazhatók.

Körforgó villantók: A fémből készített villantók másik csoportja a legtöbb esetben több alkatrészből álló körforgó villantók. A kishal mozgását utánzó támolygó villantóktól eltérően a behúzás hatására az acéltengely körül forgó, inkább csak domborított kanál igen erős fény- és rezgésimpulzusokat kelt a víz alatt. A miniatűr 00-s körforgótól a 32 grammos villantóig méretben, színben hatalmas választék áll rendelkezésre, amelyek közül a fogni kívánt halfajták, a víztípus vagy éppen a fényviszonyoknak megfelelőt könnyűszerrel találhatunk. A csukák ezt a típusú villantót is kedvelik, könnyen kapásra, támadásra lehet ingerlni őket.

Kéttengelyű műcsalik: Más néven spinnerbait, buzzbait. Kanaluk , vagyis a buzzbait propellere a tengely felső szárához kapcsolódik és a forgó villantókhoz hasonlóan a bevontatás hatására pörgő mozgást végez. Az alsó részen rögzített és egyágú horgot rendszerint szilikonbojttal vagy -testtel rejtik illetve egészítik ki. Méretben, kivitelben és színben óriási a választék. Érdekesség, hogy évekkel ezelőtt Amerikában a fekete sügér fogására kísérletezték ki, de csukázásra is kitűnően bevált, és a horgászok azóta előszeretettel alkalmazzák.

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik