Túrázóknak: vigyázat, védett vadvirágok!

Vágólapra másolva!
2019.02.28. 14:44
Közeledik a tavasz, lassan előbújnak a vadvirágok is. Aki márciusban megy túrázni, már jó eséllyel találkozhat néhánnyal, de sokat fizethet, ha felelőtlenül leszakítja őket.

A téli túráknak is megvan a maguk varázsuk, de március közeledtével sokaknak elegük lesz a vacogásból, a fagyott talajból, a csupasz fák, bokrok látványából. Szerencsére a természet is ugyanígy van ezzel, és a melegedő időjárás hatására egyre jobban kezd életre kelni az erdő. Mindezt nemcsak a fákon láthatjuk, hanem a talajon is, ahol különféle vadvirágok bontogatják szirmaikat. Lássuk, melyekkel találkozhatunk tavasz elején túrázásaink során:

(Fontos! A felsorolt vadvirágok többsége védett, eszmei értéke 5–10 000 Ft közé esik, ami azt jelenti, hogy aki leszakítja őket, szálanként ekkora büntetésre számíthat. A téltemető és a kisvirágú hunyor emellett mérgező, a nemes májvirág gyengén mérgező.)


 

Habár még nem virágzik, de érdemes tudatában lenni annak is, hogy 2019-ben az év virága a magyar zergevirág. A Wikipédia leírása szerint magassága 25–55 centiméter. A szár nyúlánk, ritkásan pelyhes és mirigyszőrös, 1-3 fészkű, többlevelű. Gyöktörzse gumósan megvastagodott, dudoros, a gumó mogyoró méretű, de nem hajt tarackot. A szárlevelek alul lassan nyélbe keskenyednek, keskeny tojásdadok vagy lándzsásak, a szélük ép. A magányos virág a szár végén nyílik. A fészek 3–8 centiméter átmérőjű, élénk zöldessárga.

Magyar zergevirág – fotó: greenfo.hu

Karsztbokorerdők, száraz tölgyesek és pusztafüves lejtők, sziki tölgyesek jellemző faja. A Börzsönyben, valamint a Mátrában található. Virágzása áprilistól júniusig tart, Magyarországon védett növénynek számít, eszmei értéke 50 000 Ft.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik