Több cikkünkben is foglalkoztunk már a téli futással, legyen szó akár öltözködésről, akár motivációról, de nagy kérdés: vajon télen lassabban futunk? Egyáltalán törvényszerű, hogy a hőmérséklet csökkenésével a tempó is csekélyebb lesz, majd ahogy jön a tavasz, ismét gyorsabban futunk?
„Ilyen szempontból hasonlít egymáshoz a nagy meleg és a nagy hideg, hiszen mindkettőre jellemző, hogy több energiát igényel a szervezet, ha ugyanolyan szintű teljesítményt szeretnénk elérni – kezdte Nagy István erőnléti edző, a Budapest Honvéd futballcsapatánál dolgozó szakember. – A labdarúgóknak például a mérkőzések félidejében energiazselét adunk, hiszen ilyenkor gyorsan felszívódó tápanyag kell. De hasonló a helyzet, amikor maratoni távon futunk – a frissítéseknél ott is jellemző az energiazselé, az izotóniás ital, a lényeg az, hogy figyeljünk az energiaellátásra.”
Ezek alapján tehát semmi akadálya sincs annak, hogy ugyanazt a tempót fussuk februárban, amit, mondjuk, az ősszel is futottunk (persze ha jeges az út, az más helyzet, hiszen akkor az útviszonyok lassítanak minket, nem a hideg), inkább az a fontos, hogy figyeljünk az alapvető dolgokra.
Az energia pótlása mellett a folyadékbevitel is hangsúlyos, s noha télen előfordulhat, hogy nem érezzük magunkat annyira szomjasnak, ugyanúgy figyelni kell rá.
Ettől függetlenül persze sokakban felvetődhet a kérdés, hogy akkor mégis miért fut a többség télen lassabban. Erre van egy egyszerű válasz: a futóknál ez az alapozó időszak, ezért lassabb a tempó.
Vagyis ha nem alapozunk, csak a magunk örömére futunk, akkor valóban képesek lehetünk a többi évszakhoz hasonló tempóra – főleg a mostani februárban, a napsütéses időben.