Mint arról korábban írtunk, Magyarországon is egyre nagyobb népszerűségnek örvend a kettlebell. Vannak, akik szabadidősportként űzik, mások versenyekre is járnak. A versenyszerűen űzött kettlebell kemény felkészülést igényel, főleg annak, aki a nemzetközi mezőnyben is helyt akar állni. A magyar girjások egyre sikeresebben veszik fel a versenyt a világelittel.
Barcsik László, a Kecskeméti Kettlebell Egyesület elnöke, edzője és versenyzője elmondta, az országos bajnokság kiemelt jelentőségű, amely egyben válogatóverseny is a világ- és Európa-bajnokságra.
Barcsik László kiemelkedő eredményei
2015: vb-3. hely, Dublin (profi kategória)
2015: Eb-3. hely, Várna (profi kategória)
2016: mesterszint megszerzése
2018: WKSF-vb-2. hely, Vanzaghello (profi kategória)
„Tavaly Kecskeméten rendezték meg a nyílt Európa-bajnokságot, amelyre harminc országból több mint háromszáz kettlebelles nevezett be. Európán kívül Ázsiából és Ausztráliából is érkeztek sportolók” – mesélte büszkén Barcsik László, aki a kontinensbajnokság rendezéséért volt felelős.
A még alakulófélben lévő sportági szakszövetség létrehozása kapcsán Barcsik László elmondta, a legfőbb cél, hogy rendezettebb és szervezettebb viszonyokat teremtsenek a sportág fejlődéséhez. Ha ez meglesz, az egyesületek is megfelelő anyagi támogatáshoz juthatnak, és akkor a hazai versenyzői létszám is emelkedésnek indul.
Jelenleg az amatőr sportolók önerőből, munka mellett készülnek a versenyekre, maguk állják a versenyregisztrációs díjat, saját forrásból fedezik az útiköltséget, másképpen nem jutnának el sem az ob-ra, sem pedig a világversenyekre. A kettlebell – egyelőre – csak keveseknek biztosít megélhetést.
A sportág nehéz hazai helyzete ellenére a magyar kettlebellesek sikeresen helytállnak a nemzetközi megméretéseken.
„Az biztos, hogy kettlebellben jobbak vagyunk, mint fociban. A világbajnokságokon általában a tizenötödik hely környékén szoktunk végezni, de a tavalyi kecskeméti Eb-n, amelyen számos magyar versenyző indult, sikerült az első tíz közé bejutnunk. Kifejezetten jók vagyunk biatlonban (lökés és szakítás) és hosszú ciklusban. Előbbiben jómagam, míg hosszú ciklusban Pollák László rendelkezik a nemzetközi szövetség (IUKL) által jóváhagyott mesterszinttel. A kiemelkedően jól teljesítő magyar versenyzők kapcsán meg kell említeni Németh Katalint, aki a tavalyi vébén két számban – szakításban és hosszú ciklusban – nyert aranyérmet. A sportág hazai helyzetéhez képest elégedettek lehetünk ezekkel az eredményekkel” – fejezte be Barcsik László.