A hűvös, csapadékos időjárás ellenére is meg lehet találni a szépet az őszben, nem csoda, hogy sokan ugyanúgy kerékpárra ülnek, mintha késő tavaszi szél lengedezne. A bringázás jót tesz az erőnlétnek és a kedélyállapotnak is – feltéve, hogy nem jön közbe semmi. Az osztrák Der Standard című lap ugyanakkor arra figyelmeztet, bármi közbejöhet…
A cikk felméréséből kiderül, sokaknak csaknem fél óra bringázás után elmegy a kedvük az egésztől. Ennek egyik oka, hogy tekerés közben elzsibbad a kezük, majd mintha apró tűkkel szurkálnák az ujjaikat. Ez különösen terepen okoz problémát, amikor biztos kézre lenne szükség, hogy egyenesben tartsuk kerékpárunkat.
„Akkor lehet baj, ha nem ülünk megfelelően a kerékpáron, és túlságosan nagy testsúly nehezedik a tenyérre, valamint a kéztőcsontra – nyilatkozta Jürgen Scharhag, a bécsi egyetem sportorvosa. – Az alkarban lévő ideg, a nervus ulnaris nyomás alá kerül, így az érintett végtagon zsibbadást vagy akár kellemetlen fájdalmat is érezhetünk.”
A megelőzés első és legfontosabb lépése: úgy állítsuk be a kormány és a nyereg magasságát, hogy kevesebb nyomás nehezedjen a kéztőcsontra. Szakértők szerint ne egyenes, hanem hajlított kormányrudat válasszunk. A markolat formája is fontos, ne legyen túlságosan lapos és kemény. Cél, hogy testsúlyunk ne a kéz egyetlen pontján összpontosuljon. Az orvos azt javasolja, szereljünk a kormányra kormányszarvat, így út közben olykor változtathatjuk a fogást.
„Ugyanolyan rossz, ha szálegyenesen ülünk, mint ha túlságosan, mondjuk úgy, sportosan ráfekszünk a kormányra.”
Ha a kormányt kissé magasabbra, a nyerget pedig mélyebbre állítjuk, a bringás egyenes, de nem természetellenes testhelyzetbe kerül, így kevesebb teher nehezedik a kézre, s elenyésző az esélye, hogy a kormány ideget nyom.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!