Mit is értünk pontosan a bikepacking műfaj alatt?
A bikepacking egy kerékpáros túrairányzat, amely során a túrázó a – jellemzően többnapos – útjához szükséges felszerelést a kerékpárra rögzítve magával szállítja.
A legnagyobb különbség a túrabringázáshoz képest, hogy a bikepackingben más felfogatásokkal, kisebb és könnyebb táskákkal, ezáltal minimálisabb felszereléssel pakolják fel a biciklit.
Honnan ered a mozgalom?
A bikepacking eredete egyértelműen a túrakerékpározásból eredeztethető, gyakorlatilag mióta létezik a kerékpár, azóta rögzítenek rá csomagokat különböző formában. Természetesen először a klasszikus, nagy csomagos túrakerékpározás vált népszerűvé, a mai napig gyakran találkozni az utakon óriási málhákkal megpakolt túrázókkal. Ebből (az előző válaszban említett minimalista stílus jegyében) fejlődött ki a bikepacking. Ez az új irányzat főleg az USA-ban és Angliában vált hirtelen népszerűvé, majd indult világhódító útjára.
Mióta van jelen a kerékpározásban?
A kezdetektől. Mindig azt szoktam mondani, hogy ha már van egy táska a biciklin akkor az tulajdonképpen bikepacking. A viccet félretéve: azt hívjuk kimondottan bikepackingnek amikor a csomagok között található alvó-/kempingfelszerelés is, és a túra több napig tart. Sajnos azt nem tudjuk, mikor aludt útközben az első kerékpáros túrázó, de feltehetőleg már a kerékpározás hajnalán voltak ilyen példák.
Magyarországon mióta beszélhetünk bikepackingről?
A magyar bikepacking közösséget mi indítottuk el egy Facebook-csoporttal 2018-ban. Nemzetközi túrákon indultunk korábban, és az egyik után azt gondoltuk, hogy létrehozunk egy csoportot, amely egyesíti a hazai lelkes kerékpáros kalandorokat. Annyira jól sikerült, hogy egy évvel az alapítás után már meg is rendeztük az első saját bikepacking túránkat, a 5 Peaks 500 elnevezésű kihívást.
Tehát a kezdetek kezdetétől tagja a közösségnek?
A hazai közösségnek én vagyok az egyik alapítója, nagyon élvezem ezt az építő, közösségteremtő munkát. Még 2016-ban csináltam először kimondottan bikepacking túrát, akkor egy kis hátizsákkal, meg néhány könnyű outdoor felszereléssel mentem az adriai családi nyaralásra.
Ötszáz kilométert tekertem két nap alatt, és soha nem fogom elfelejteni azt az érzést, amikor egy nagy mászás után, egy hegytetőn először megláttam a tengert.
Bárki csatlakozhat a közösséghez?
Abszolút! A honlapunkon megtalálhatnak rólunk minden hasznos infót és tudnivalót. Ezenkívül természetesen jelen vagyunk a közösségi médiafelületeken, a Facebookon, Instagramon, ahol rendszeresen jelentkezünk újdonságokkal, és eredeti tartalmakkal.
Milyen események szervezése köthető a mozgalomhoz?
Még fiatalok vagyunk, nincs sok rendezvény mögöttünk. A legbüszkébb a 5 Peaks 500 nevű túránkra vagyok, ezt 2019-ben szerveztük meg. Az első eseményre hatvanhatan neveztek, és végül ötvenöt bringásnak sikerült teljesíteni a Budapest és Tokaj közötti főleg erdészeti és földutakon vezető, közel 580 kilométeres távot. Idén azonban nagy dobásra készülünk, hiszen először rendezzük meg a teljes Magyarországon átívelő Hungarian Divide túránkat, amely során 1200 kilométer távolságot kell leküzdeni a résztvevőknek. Már márciusban több mint száz nevezésünk volt, mindenképp szeretnénk megtölteni a százötven fős létszámlimitet. Szintén idén indítunk el egy programot amelynek keretein belül a bringaszezonban havonta egyszer kétnapos, kint alvós kalandot szervezünk. Ezeket kisebb csoportoknak hirdetjük meg, és sokkal inkább az élményről szól, kevésbé kerül fókuszba a teljesítmény. A kalandokat minden alkalommal az ország különböző pontjaira visszük számos tájegységet érintve. Idén a Vasi hegyhát, a Gerecse, a Mecsek és a Bükk is a célpontjaink között található. Nagyon szép reményekkel nézünk a jövő elé, akár újabb nagy rendezvényekkel is előállhatunk.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!