Nem is rossz ahhoz képest, hogy az elején az is kérdés volt, egyáltalán megmarad-e...
Shaun White neve fogalom a téli sportolók, azon belül is a hódeszkások között. A 36 éves amerikai a sportág legnagyobb alakjaként egy teljes generációnak mutatta az utat, milliók nőttek fel a trükkjein, utánozhatatlan stílusával jó előre megalapozta a snowboard népszerűségét világszerte. A félcső ura, Torino, Vancouver és Pjongcsang háromszoros olimpiai bajnoka elbúcsúzott: a pekingi olimpia magyar idő szerint péntek hajnali döntője pályafutása utolsó versenye volt, a szám legidősebb ötkarikás indulójaként zárta le páratlan pályafutását.
A „Repülő Paradicsom” becenevet legendás vörös hajzuhatagáról kapta – naná, hiszen írek a felmenői, mellette olasz ősökkel is büszkélkedhet, tőlük meg bohém, életvidám temperamentumát örökölte. Pedig veleszületett szívrendellenességgel látta meg a napvilágot, emiatt csecsemőkorában két nyitott szívműtétet kellett rajta elvégezni. Akkor nem sokan gondolták volna, hogy a kis Shaun valaha egy sportág úttörőjévé és non plus ultrájává növi ki magát egy szép napon.
Mégis így lett, White rácáfolt a kétkedőkre, méghozzá alaposan. Már igen hamar elkezdett érdeklődni a deszkák iránt, a gördeszkába és a snowboardba szeretett bele.
Alig volt hétéves, amikor megnyerte élete első versenyét hódeszkában, kilencévesen pedig szárnyai alá vette a „gördeszkaisten” Tony Hawk. Innentől pedig nem volt megállás.
White hamar közönségkedvenccé vált az Államokban: a kamera imádta őt, ő imádta a kamerát, ez pedig roppant gyümölcsöző kombinációnak bizonyult. Sorra kapta az ilyen-olyan felkéréseket, a fősodrú média is hamar felfedezte, ő pedig lubickolt ebben a szerepben: még saját snowboard-videojátékot is kiadott (mentorához, a gördeszkás Tony Hawkhoz hasonlóan), és hollywoodi filmekben kapott epizódszerepeket.
Alig volt 19, amikor Torinóban megnyerte első olimpiai aranyát félcsőben, ekkor ragasztották rá a „Repülő Paradicsom” becenevet a sisak vagy sapka alól kiszabaduló rakoncátlan vörös hajtincsek láttán. Négy évvel később, Vancouverben gond nélkül megvédte címét, népszerűsége az egekben volt – ám mint minden sportoló esetében, az övében is akadtak hullámvölgyek. A 2014-es szocsi játékokon például várakozáson alul szerepelt („csak” negyedik lett félcsőben), majd jött egy még nehezebb időszak. Előbb 2017 októberében – már a pjongcsangi játékokra készülvén – edzésen horrorbalesetet szenvedett Új-Zélandon.
Egy elrontott trükk után arccal előre zuhanva fogott talajt, több mint 60 öltésre volt szükség, hogy rendbe hozzák az arcát. Kitartását, alázatát és elhivatottságát mutatja ugyanakkor, hogy idejében felgyógyult, így el is indulhatott Pjongcsangban, s ha már ott járt, ismét aranyérmet szerzett.
Az év végén azonban mással került a bulvármédiumok címlapjára. White gitározik, játszik is egy rockbandában, a Bad Thingsben – amelynek női dobosa szexuális zaklatással vádolta meg. White végül peren kívül egyezett meg a hölggyel, s azóta is váltig állítja, csupán rosszindulatú rágalomhadjáratról volt szó.
A becsületében csorbult klasszis ezek után kettőzött erővel készült a pekingi játékokra, amely az utolsó versenye volt. Direkt erre az apropóra időzítette az év elején vadonatúj, saját nevét viselő ruhamárkája, a Whitespace bemutatását, amely különféle snowboardcuccok gyártásával foglalatoskodik.
(A cikk a nemzetisport.hu oldalon jelent meg.)
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!