Györgyi Gábor terepfutó az elmúlt években több nívós külföldi és hazai eseményeken vett részt. A Csupasportnak mesélt a versenyeiről a koronavírus-járvány berobbanását megelőző évtől egészen mostanáig.
„2019-ben három hosszú terepversenyen vettem részt. A Madeira Island Ultra Trail egy száztizenöt kilométeres esemény, 7200 méter szinttel fűszerezve. Madeira szigetét átszelő, gyönyörű környezetben rendezett verseny, eléggé technikás pályával. Határozott jellemzője, hogy rengeteg lépcsőt kell leküzdeni, és akadnak eléggé meredek szakaszok is, ezért tériszonyosoknak nem ajánlom a hosszútávot! Az útvonal csodás, nagyon látványos, több helyütt vadregényes, a végén klassz élmény egy meredek hegyoldalon, háromszáz méterre az óceán fölött futni. A második versenyem az Alpokban volt, ez egy százhatvan kilométeres megméretés, amely majdnem tízezer méter szinttel párosult. A Swiss Alps nem számít nagy versenynek, ám egyre népszerűbb.
Jól futható a pálya, nem mondanám technikásnak, ám háromszor is szakadék fölött százötven méterrel kell függőhídon átkelni, ahol kileng a híd. Nem mertem lenézni a mélybe.
Györgyi Gábor a koronavírus-járvány kirobbanásának évében két említésre méltó eseményen vett részt. A 152 kilométeres börzsönyi Kört másodszor teljesítette, ám most először esős körülmények között.
„Emiatt küzdelmes lett a vége, s itt derült ki igazán, hogy mekkora akaratereje van az embernek. Éjjel néhány órán át túl lazára vettem, később kénytelen voltam összeszedni magam. Ekkor több órán keresztül leszegett fejjel mentem előre az esőben. Ez a verseny lelkileg volt tanulságos számomra. A második privát kihívás volt az Alpokban, a Ortler Höhenweg. Külföldön nincsenek úgynevezett instant körök, ám ez a verseny a hazai körökhöz hasonló. Az olasz-svájci határon százhúsz kilométer hosszú, igazán látványos útvonalról beszélünk, amely mára nevet szerzett magának. A legalacsonyabb pont ezeregyszáz méter, ám a teljesítés során háromszor is háromezer méter fölé kellett felkapaszkodni. Nem figyeltem az időt, csak az élményért mentem.
Éjszaka nagy kihívást jelentő gleccsereken kellett átkelni, ott egyszer hibáztam is. A tenyeremen kicsi, ám maradandó sérülés keletkezett.”
„Nagy hagyományú, közkedvelt versenyről van szó. Különlegessége, hogy hétszáz méter magasan fekvő völgyből indulva háromezer méter fölé vezet az út, ahonnan persze vissza is kell futni. A hosszú emelkedők, lejtők miatt nem kíméli a combokat. Gyönyörű a kilátás és profi a szervezés. Útközben élveztem a helyiek szurkolását, ám a csúcs az volt, amikor egy meredek kaptatót kellett leküzdeni épp a 3050 méteren lévő tetőpont előtt.
Életem második UTMB-je felemás élményt adott, mivel száz kilométernél kiszálltam.
Györgyi Gábor harmadik alkalommal lesz ott az augusztus 22–28. között rendezendő, 171 kilométer hosszú, 10 040 méter szintemelkedést magában foglaló Ultra-Trail du Mont-Blanc-on (UTMB), egy-egy sikeres és sikertelen teljesítés után reméli, most ismét beér a célba.
„A tavalyi feladásom és a sorsolásos módszer miatt egyáltalán nem izgultam, hogy bekerülök-e a mezőnybe. Korábban mindig izgatottan vártam a sorsolást, ám most nem is követtem. Órák múlva az e-mailjeim között meglepetten láttam, hogy a rajtolók közé sorsoltak. Bízom benne, tanultam a tavalyi esetből, ugyanakkor elismerem, hűvös és esős idő esetén nem fogadnék magamra. Az elejére jobban akarok figyelni, és persze a frissítésre is nagyobb hangsúlyt fektetek. Még nyitott kérdés, de előfordulhat, hogy privát segítőt alkalmazok, ami azt jelentené, hogy öt-hat helyen is adhatna saját frissítést. A tavalyiból okulva talán jó ötlet lenne.”
(Nyitókép: Györgyi Gábor a Madeira Island Ultra Trailen)
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!