A csodaszép Zemplén központja Sárospatak, az általunk bemutatott túrának is kiindulópontja. A többnapos kiruccanás azoknak ajánlott, akik szeretik a várakat, a gyönyörű környezetet, a kevésbe ismert helyeket.
A városban érdemes megnézni a Makovecz Imre tervezte épületeket. Kiemelkedik a Sárospataki Református Kollégium Nagykönyvtára, amelyet a világ egyik legszebbjeként tartanak számon. A Rákóczi-vár mellett álló több évszázados, végső pusztulás előtt álló trinitárius kolostor helyreállítása volt Makovecz Imre nagy feladata. A Bodrog Áruház és a Művelődés Háza is az ő tervei szerint épült, s ha valaki a városban jár, a Református Iskolamúzeumot is érdemes megnéznie. Sárospatakért végzett munkája elismeréseként 2007-ben díszpolgári címet kapott Makovecz Imre, akinek utolsó, a városhoz köthető munkája a 2009-ben átadott Végardó Fürdő szárnyas kapui voltak. S ha már a fürdő szóba került, érdemes kipróbálni, a közelében sok szálláslehetőség van, nem mellesleg a szomszédságában egy felújított kemping is található.
Nehézség: Közepes
Táv: 15.5 kilométer
Látnivalók: Megyer-hegyi Tengerszem és Malomkőbánya, Magyar Nyelv Múzeuma
Az Országos Kéktúra szakasza ezen az útvonalon halad, így érdemes megtenni a Hollóháza–Nagy-Milic szakaszt. A Zempléni-hegység ezen a ponton emelkedik a legmagasabbra, nem mellékesen a Nagy-Milic egyfajta vízválasztó: néprajzi határ is, ahol a magyar és a szlovák nyelvterület érintkezik.
Nehézség: Nehéz
Táv: 19 kilométer
Látnivalók: füzéri vár, Hollóházi Porcelánmúzeum, Nagy-Milic
Különlegessége az egyre szűkülő völgyben vezető útvonal, amely Kőkapu megállónál sziklába vájt alagúton halad át egy szép fekvésű vadászkastély alatt. Rostallótól a sárga, kék, zöld közös jelzést kövessük egészen a regéci várig. Itt sok szálláslehetőség van, de a közeli Mogyoróska is jó opció lehet a pihenésre.
Nehézség: Nehéz
Táv: 23 kilométer
Látnivalók: Pálházi Állami Erdei Kisvasút, regéci vár
Boldogkőváralján válogathatunk a szálláslehetőségek közül, ám érdemes autóval vagy busszal átugrani a közeli Vizsolyra, ahol felkereshetjük a Vizsolyi Biblia Látogatóközpontot és a Mézmúzeumot. Innen tovább utazhatunk Göncre, ahol nem szabad kihagyni a Huszita-házat. Az épület a Gönci-patakkal párhuzamos főút mentén áll, amely régen az észak-déli kereskedelmi és hadi főút volt. A Huszita-ház udvara és a hátsó épületek Gönc régi településszerkezetét mutatják meg, amely magán viseli az 1200-as évek utáni betelepítés nyomait. Ezek a jellegzetes hosszú telkek és rajtuk az egymás mögötti soros beépítés a családosztódások következménye. A kőépületek kontyoltak, és szinte valamennyi alápincézett. A tájházban őrzik a közeli pálos kolostorrom egyetlen megmaradt faragott kőablakát is.
Nehézség: Közepes
Táv: 15 kilométer
Látnivalók: boldogkői vár, Vizsolyi Biblia Látogatóközpontot, Mézmúzeum, Huszita-ház
Fotók: MTI, Shutterstock
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!