Sportolók kedvencei – 5 érdekesség a lazacról

Nagy Nóra ZsófiaNagy Nóra Zsófia
Vágólapra másolva!
2022.11.04. 09:32
A lazac igen kedvelt az amatőr és a profi sportolók körében. De lássuk, miért éri meg fogyasztani!

1. Mennyi az annyi?

A lazac energiatartalma 213 kcal/100g, ami a hazai fogyasztású halak többségéhez képest (heck, keszeg, ponty, fogas stb.) magasabb energiatartalomnak számít, azonban a harcsához képest már kevesebb energiát szolgáltat. Ezek a különbségek a halak eltérő zsírtartalmábóll fakadnak leginkább, a lazac esetén a zsírtartalom az energiatartalom 61 százalékát adja.

2. Omega-3 zsírsavbomba

Lazacunk zsírtartalma 14 százalék, amely magasnak tekinthető. Biológiai érték szempontjából azért fontos nyersanyag, mert többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag. Omega-3 zsírsavtartalma gyulladáscsökkentő hatású, ezáltal segíti a „jó”, vagyis a HDL-szérum koleszterinszint növelését és csökkenti a trigliceridszintet. A lazac fogyasztása tehát szív- és érrendszervédő hatású, amennyiben tehetjük, igyekezzünk minél rendszeresebben étrendünkbe iktatni. Alternatívája lehet a hazai busa, amely omega-3 zsírsavban ugyancsak gazdagabb.

3. Teljes értékű fehérjeforrás

A lazac fehérjetartalma 20 g körül mozog egy 100 grammos adag esetén. Ez az érték jóval magasabbnak tekinthető ugyanennyi mennyiségű tejhez, joghurthoz vagy kefirhez viszonyítva. A lazac fehérjetartalma nemcsak magas, hanem teljes értékűnek tekinthető. Ez azt jelenti, hogy az összes esszenciális aminosavat – azokat, amelyeket a szervezet nem képes szintetizálni – tartalmazza a megfelelő mennyiségben és arányban.

4. A cinktartalom fontossága

A halak, így a lazac is, jelentős cinktartalommal rendelkeznek. A cink sokoldalúan tudja támogatni a szervezet működését, a tápanyag kiemelten fontos az anyagcsere-folyamatok optimális működésének, így a vércukorszint normál szintjének fenntartásában. Cinkhez kötött továbbá az egészséges spermiumok kialakulásának folyamata is, illetve a tápanyag antioxidáns jellegének következtében a daganatprevencióban is jelentősége van.

5. Hisztaminkérdés

Hisztaminintolerancia esetén (amikor a szervezet nem tud elegendő enzimet termelni a hisztamin lebontásához) a lazac – a többi halfajtához hasonlóan – magas hisztamintartalma miatt tüneteket tud produkálni az arra érzékenyeknél. A halak hisztamintartalma függ a termék frissességétől, így elképzelhető, hogy a frissen fogott, hamar tálalt lazac kisebb mennyiségben gond nélkül fogyasztható. A füstölt termékek és egyéb halkészítmények (például lazacpástétom) fogyasztása sajnos ebben a diétában egyáltalán nem javasolt.

+ 1. Helye az étrendben

Összefoglalva elmondható, hogy a lazac – jó tápanyag-összetételéből adódóan – hasznos nyersanyagnak számít. Hobbi- és versenysportolók a nap bármely étkezésébe beiktathatják, hiszen a fehérjebevitel növeléséhez jelentősen hozzájárul. Egy grillezett vagy aromás párolással készült lazac salátával és gabonaalapú körettel (például hajdina, köles vagy bulgur) remek ebéd vagy vacsora lehet, de gondolkodhatunk olivás lazacsalátában vagy lazacfasírtban is. Készíthetünk továbbá otthoni lazackrémet is, amely tápláló reggeli rozskenyérre kenve és friss zöldséggel elfogyasztva.

Sportolók kedvencei sorozatunk korábbi részei:
5 érdekesség a banánról
5 érdekesség a zabpehelyről
5 érdekesség az avokádóról
5 érdekesség a túróról

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik