Cseke Lilla legjei: applikációk, melyek színesebbé teszik a futást

Cseke LillaCseke Lilla
Vágólapra másolva!
2023.02.07. 14:41
Az Ultrabalaton győztese blogjában ezúttal azokat a telefonos alkalmazásokat mutatja be, amelyeket ő is használ, és amelyek szerinte újdonságot csempésznek a futásba.

Néhány hete futás közben találkoztam egy ismerősömmel, aki szintén futott és lelkendezve mesélte, hogy épp egy pályát teljesít. Meg is mutatta a telefonos alkalmazást, amelyen különböző pályákat lehet kiválasztani, megadott kontrollpontokat kell érinteni, s az eredményeket fel is lehet tölteni az oldalra. Pár percig csevegtünk, majd rohant tovább a következő pontig.

Annyira megtetszett az ötlet, hogy hazafelé azon gondolkodtam, ezt legközelebb én is kipróbálom. Az is eszembe jutott, milyen más kihívásokkal, ötletekkel lehet még színesebbé, változatosabbá tenni a futásainkat.

Kaland és tájékozódási kihívás egyben: instant útvonalak természetben és városban


Biztos hallottál már az instant körökről, sőt, talán te magad is kipróbáltál már néhányat. Pár éve robbantak be igazán, és a Covid alatti időszakban egyre többen használták ki ezt a fajta sportolási lehetőséget, melyek az ismert és kevésbé ismert túraútvonalakat érintik országszerte 10-től akár 150 kilométerig, és futva is teljesíthetők. Egyik vicces emlékem, amikor barátokkal futottunk egy instanton, és hogy beérjünk szintidőn belül, a barátnőmmel kicsit rákapcsoltunk a végén. De annyira jól elcsacsogtunk futás közben, hogy egy teljesen más településen sikerült beérkeznünk.

A Szénás Kör

Mi ezt az izgalom hevében egyáltalán nem vettük észre, hiszen még a művelődési házat is megtaláltuk, ahonnan indultunk, de gyanús volt, hogy a QR-kódot viszont nem. Kb. fél óra kellett, hogy rájöjjünk, nem annál a művelődési háznál vagyunk, ahová időközben a többiek is megérkeztek. Így vettünk egy-egy üveg sört a cukrászdában, és megvártuk, amíg a barátaink eljönnek értünk… De nemcsak a természetben, városokban is találkozhatsz vonalkódos vagy QR-kódos pályákkal, Budapesten többek között a Várnegyedben és a Római-parton.

Kifejezetten szeretem az ilyen útvonalakat, mert nemcsak izgalmas játék a keresgélés, de a tájékozódási készséget is fejleszti (ami rám fér), sőt, érmet is kaphatsz emlékbe, mint a versenyeken. Persze a kalandvágy mellett a technikai érzék sem árt, mivel a teljesítéshez különböző alkalmazások letöltésére van szükség.

Ha te is szeretnél ilyen izgalmas kalandokat, fedezd fel az instant körök világát. Ezen az oldalon remek gyűjtést találhatsz: https://www.instantturak.hu/


Közösségi alkalmazások, virtuális kihívások


S ha már az alkalmazásoknál tartunk, sokan használnak olyan applikációkat, ahová feltölthetik az edzéseiket, legyen az bringa, úszás vagy futás, de a jógától kezdve a kutyasétáltatásig igazából bármit elbír a rendszer (láttam már rollerezést is). Ha jól érzed magad az online térben, és szívesen megosztod a napi testedzésedet másokkal, sőt, kíváncsi vagy a többiekére is, akkor ez a te tereped. Két éve újdonság volt nekem, hogy létezik ilyen, bőven elég volt, hogy az órámon néha visszanéztem az edzéseket.

Azóta lelkes felhasználó vagyok, motivál, hogy könnyebben nyomon követhetem a tevékenységeimet, leírásokat, fotókat stb. csatolhatok egy-egy edzéshez, nézegethetem mások tevékenységeit, saját útvonalakat készíthetek. Sőt, vannak virtuális kihívások, amelyeken belül egymással versenyezhetünk. Bár ezekkel az alkalmazásokkal csak óvatosan, mert ha hajlamos vagy a maximalizmusra és a teljesítménykényszerre, könnyen áteshetsz a ló túlsó oldalára, és függővé válhatsz – de legalább garantáltan nőni fog a kilométereid száma.

Alkalmazások: Strava, Garmin Connect


MapRun – mobilos tájfutók közössége, nem csak tájfutóknak


Az ismerősöm által említett alkalmazás a MapRun, mely így mutatja be magát: „Ha könnyebb vagy nehezebb tájékozódási feladatra vágysz akár sétálva, akár futva, akár bringával, vagy sível, netán lovon, csatlakozz a közösséghez. Folyamatosan bővül azon helyek száma, ahol MapRun-pályák várnak – Magyarországon és külföldön is.”

Zalaegerszegtől Nyíregyházáig számos településen felfedezheted a pályákat, melyek főként jól megközelíthető és könnyen bejárható helyeken vannak, így ha kevésbé jól tájékozódsz, akkor is bátran belevághatsz. Hajrá!

Cseke Lilla blogsorozatának részei
1. A legszebb szigetkör
2. A legszükségesebb feladatok verseny előtt
3. Amikor a legnehezebb…
4. A legbosszantóbb bakik
5. A legnagyobb áldozatok
6. A legnagyobb félelmek
7. A verseny legjobb része
8. A világbajnokság legfontosabb pillanatai
9. A legfontosabb dolgok, amiket a futásnak köszönhetek
10. A legjobb tippek a regenerálódásra
11. A legjobb zenék aszfaltra vagy körözős versenyekre
12. A legjobb futócuccok az őszre
13. A legösztönzőbb ötletek futásra a hidegben
14. A kedvenc keresztedzések
15. A legjobb futótippek karácsony előtt
16. A leghasznosabb tudnivalók edzőválasztás előtt
17. A legjobb könyvek a teljesítmény javításához
18. A legjobb kifogások a bemelegítés és nyújtás mellőzésére

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik