Suhajda Szilárd tragikus halála óta exponenciálisan megnövekedett az Everest- és Suhajda-szakértők száma Magyarországon, de nem volt ez annyira meglepő, ugyanígy történt tíz évvel ezelőtt, Erőss Zsolt és Kiss Péter tragédiája után is, amit testközelből élhettem át.
Ezúttal is olyanok tartották fontosnak elmondani a véleményüket, akik egy héttel ezelőtt jóformán még azt sem tudták, ki Suhajda Szilárd, életükben egy szót sem beszéltek vele, és a Mount Everestről is csak annyira emlékeztek még az általános iskola földrajzóráiról, hogy bolygónk legmagasabb hegye, és mai napig őszintén hisznek abban a blődségben, miszerint a „serpák mennyivel erősebbek a nyugati mászóknál, mer' cigizve járnak fel mindennap a hegycsúcsra”.
Ráadásul, mivel kapcsolatban volt a hazai háttércsapattal, rendszeresen bejelentkezett nekik műholdas telefonon, biztos vagyok abban, ha élete legnagyobb álma teljesült volna, és felér, bármennyire delíriumos állapotban is van, valamilyen módon biztosan tudatja az otthoniakkal, akárcsak egy gyors jelzés formájában is. Szerintem Szilárd a Hillary-lépcső aljáig jutott, visszafordulni azonban fizikai és mentális állapota miatt sem tudott.
Lett volna, aki visszarángatja az életbe, ha kell, akár káromkodással is. Ilyen magasságban ugyanis nagyon kockázatos a hegymászónak a saját megérzéseire támaszkodnia, mert a gondolatai az oxigénhiány miatt már nem tiszták.
Szerintem Szilárd a Hillary-lépcső alatt, karnyújtásnyi közelségben érezve élete álmát, egyszerűen nem tudott nemet mondani és visszafordulni, úgy gondolhatta, ilyen esélye még egyszer az életben nem lesz, és ugyan lehet, hogy kicsit kicsúszik az időből, de nekimegy és megcsinálja. Olyan döntést hozott, amit a mindig megfontolt és racionálisan gondolkozó Suhajda Szilárd biztosan nem hozott volna meg, de nem volt ott vele senki sem a hegyen, aki szembesíthette volna az ösztönös, de hibás döntésével.
„Összetörtem, a mai napig fájó pont, aminek a feldolgozása még most is tart. A legszörnyűbb mégis az volt az egészben, ahogy láttam a környezetemet, a családomat és a barátaimat szenvedni emiatt. Továbbra is igyekeztem a hegyekbe és az újabb felkészülésre koncentrálni, de szomorúsággal töltött el, hogy a megérdemelt öröm helyett ilyen méltatlan és igazságtalan támadás célpontjává váltam” – mondta nekem Szilárd egy tavalyi interjúban.
Többször beszéltünk róla, tudom, az eset mennyire megviselte, még ha nem is mutatta kifelé, és szerintem azóta is volt benne emiatt bizonyítási vágy. Ez a saját belső harca volt, és szerintem tudat alatt szerepet játszhatott abban, hogy ezúttal rosszul mérte fel a határait.
Azon viszont kellemesen meglepődtem, mennyi pozitív üzenet érkezett, mennyien szurkoltak neki őszintén, és egy pillanatig sem hibáztatták. Egyszerűen csak izgultak érte, fontos volt nekik, hogy Szilárd visszatérjen. És ez határozott előrelépés a tíz évvel ezelőtt történtekhez képest, amikor a kommentekben tort ült a hozzá nem értés és a kéretlen erkölcsi ítélet. Pedig akkor is csak annyi kérdést kellett volna feltenniük magukban az embereknek: kik ők, hogy bárkit megítéljenek?
A hegymászókat nem megérteni kell. Elárulok egy titkot: az nem is fog menni soha, olyan távol áll a világnézetük és a szabadságvágyuk, szabad gondolkodásuk a barlangjuk homályából és a chipseszacskóhalmok mögül kiabáló szerencsétlen, önjelölt bírákétól. A hegymászókat inkább elfogadni és tiszteletben tartani kell, többet nem tehetünk.
Az én szememben Suhajda Szilárd olyan ember volt, aki annyira hitt az álmaiban, hogy képes volt meghalni értük. És ha mi ezt nem értjük, az a legkevésbé Suhajda Szilárd hibája.