A filmforgatás miatt teljesítette az Országos Kéktúra 1172.5 kilométeres távját?
Bocsánat, ha lehet tegeződjünk, sportos és filmes közegben így esik jól – válaszolt Simonyi Balázs filmrendező, podcaster, ultrafutó, kilencszeres Spartathlon-teljesítő, aki 15 nap 6 óra és 50 perc alatt teljesítette futva az Országos Kéktúrát. – Bár csinálok extra hosszú távú privát futásokat, itt mégis a forgatás volt az elsődleges cél.
Nagyrészt ugyanaz a tapasztalt csapat, egy tizenhét tagú stáb működött közre, amely kétezertizennégy és kétezertizenhét között az Európai Filmdíjra-jelölt Ultra című film felvételeikor.
Íróként, rendezőként és futóként vettél részt a forgatásban. Mennyire volt ez nehéz?
Mikor mutatják be a filmet?
Kétezerhuszonnégy ősz-tél környékén lesz látható először a közszolgálati csatornákon, jelenlegi munkacíme Kékkör. Két vagy három szezont tervezünk, az első tízrészes, a második és a harmadik opcionális, a Filmintézettől és a fogadtatástól függ. Az első szériában a leginkább felkapott túrára, az északon húzódó Kéktúrára kalauzolom el a nézőket, első kézből osztom meg a tapasztalataimat, rávilágítok az érdekességekre. Utána tervezzük a Dél-Dunántúlt és az Alföldet. A legtöbb időt azoknak szenteljük, akik a túra útvonalához kötődnek valamilyen formában, azaz ott élnek, dolgoznak vagy oda tartanak mint „kékezők”. Mi az ő sztorijuk, nézőpontjuk, hátterük, motivációjuk? Kik ők? Lehetnek helyiek, digitális nomádok, gazdálkodók, zarándokok, családok, fiatalok, idősek, nagyon változatos a paletta. Minden másnak utána lehet nézni, nem gondolom, hogy a nézőt magasröptű botanikával vagy geológiával lehet a képernyő előtt tartani. Úgyis mondhatnám, hogy ez egy running roadmovie, portrékkal, infotainmenttel, filmes eszközökkel.
Mi volt a legnehezebb kihívás?
A terepviszonyok mekkora erőpróbát jelentettek?
A stábnak fel kellett magát találnia a tervek ellenére, mert sok helyre nem tudott bemenni terepjáró a forgatócsoportokkal. De akkor ott volt a OneWheel, az elektromos motor, a gördeszka vagy a drón. Volt, hogy a bicikli is elakadt az agyagos sárban, felázott traktorvályúkban, meredek hegyoldalon, például a Milicre felmenet. Hangsúlyoznám, minden területre engedéllyel léptünk be. A negyedik napon elindult a Medárd-napi esőzés, eltartott jó pár napig. Ilyen körülmények közt filmezni, óvni az eszközöket és az embereket, necces, és nagy koncentrációt, tűrést igényel. Nem panaszkodom, ezt vállaltuk. És mindezt láthatják majd a nézők. A legnagyobb problémát a kullancsok és a szúnyogok jelentették. A filmmel az oltást is népszerűsíteni szeretnénk, minden stábtagot beoltottunk, én pedig erre utalva egy nagy plüsskullancsot viszek végig a hátizsákomon. Mondjuk, amikor az az esőben megszívta magát, jó pár kilóval nehezebb lett a zsákom. A szúnyogokra egy ellenszer van: nem szabad állni vagy gyalogolni – futni kell.
A sorozat Fb-oldala: https://www.facebook.com/kekkorfilm
A sorozat Instagram-oldala: https://www.instagram.com/kekkor_film/