Hasonlóan a magyar válogatott többi csoportellenfeléről szóló elemzésünkhöz, ezúttal is leginkább a 2018-as világbajnoki kerethez képest vizsgáljuk a német védelem változásait, átalakulását. A balul sikerült vb után – címvédőként már a csoportkör végén elbúcsúzott az orosz tornától a „nationalelf” – Joachim Löw igyekezett átszervezni a csapatát.
AZ F-CSOPORT CSAPATAI – CSAPATRÉSZENKÉNT |
A portugál védelem adhatja az Eb legfiatalabb és legidősebb játékosát is |
Három vb- és BL-győztes játékos adja a francia védelem alapját |
Míg a 2018-as német válogatott a klasszikusnak mondható négyvédős rendszert alkalmazta, addig a mostani Európa-bajnokságra Löw csapata is átvette az Európában egyre nagyobb népszerűségnek örvendő, három középső védős, két szárnyvédős játékrendszert. Ehhez olyan játékosokat keresett, akiket könnyen forgathat a pozíciók között. Nem véletlen, hogy az RB Leipzig két tornaújoncot is ad a védelembe (Marcel Halstenberg, Lukas Klostermann): a nyárig Julian Nagelsmann vezette lipcsei alakulat pontosan ezt a dinamikusan, a játékhelyzetekhez és az ellenfelekhez jól igazítható védelmi felállást alkalmazta az elmúlt években.
A 2018-as vb-csapathoz képest kikerült a keretből Jérome Boateng, Jonas Hector és Marvin Plattenhardt. Sokáig kérdéses volt egy negyedik, a német tizenegy életében korábban meghatározó játékos helyzete, Löw azonban két és fél éves szünet után – a közvélemény nem kis nyomására – úgy döntött, az Eb-n ismét számol a Borussia Dortmund védelmének vezérével, Mats Hummelsszel. Szintén a védelmi „átalakulásnál” kell feljegyeznünk Joshua Kimmich nevét, aki továbbra is meghatározó tagja a válogatottnak, azonban már nem Philipp Lahm örököseként a hátsó alakzat jobb szélén, hanem a Bayern Münchenben látott posztváltásához hasonlóan a középpálya középső részén.
Visszakanyarodva az alapfelálláshoz. A német válogatott a korábbi 4–2–3–1/4–3–3-as hadrendet 3–4–3/4–3–3-as, a helyzeteknek megfelelően változni képes hadrendre cserélte. A dánok elleni felkészülési mérkőzésen látottakból kiindulva ebben a rendszerben Löw ismét Hummelsre bízza a védelem vezetését, a 32 éves, 71-szeres válogatott bekk helyezkedik a védelem tengelyében, a két oldalán pedig Matthias Ginter és Niklas Süle kapott még lehetőséget. Vélhetően, ha a Bajnokok Ligája-döntő miatt nem kap plusz pihenőt, illetve, ha tétmeccsről van szó, a BL-trófeát a Chelsea-vel elnyerő Antonio Rüdiger kap szerepet Ginter helyén. Utóbbi pedig – bár az alapsebessége elmarad a poszton világklasszis teljesítményre képes játékosokétól – szükség esetén így „átvezényelhető” jobb oldali védőnek.
Dánia ellen Klostermann, valamint az Atalantában remek teljesítményt nyújtó Robin Gosens kezdett szárnyvédőként. Előbbi a jobb, utóbbi a bal szélen mozgott. Érdekesség, hogy bár eredeti posztját tekintve Gosens az, aki inkább középpályást játszott, mégis inkább ő kapott „konzervatívabb” szerepet a támadásoknál, és Klostermann volt az, aki bátrabban előre húzódhatott. Könnyen elképzelhető, hogy az Eb-n is ez a kettős lesz majd a két szárnyvédő poszt első számú felelőse. Már csak amiatt is, mert így Halstenberggel szabadon „legózhat” Löw. A 29 éves, eddig nyolcszoros válogatott védő – ahogyan Lipcsében is bizonyította – a középső hármas tagjaként is kész helytállni, így rotációban bármikor beforoghat oda.
S ha már beugrás, ne feledkezzünk meg a Borussia Dortmundban alapembernek számító Emre Canról sem, aki eredeti posztját tekintve középső középpályás, ám az idényben többször szerepelt középső védőként a BVB-ben. Az már más kérdés, hogy a Manchester City elleni BL-párharcban azért azt is megmutatta, nem véletlenül nem ez volt az elsődleges posztja karrierje eddigi részében. Ugyanakkor szükség esetén vele is számolhat a kapitány védőként.
Löw két amolyan „outsidernek” is bizalmat szavazott, az egyikük a 24 esztendős Robin Koch, aki 2019-ben volt először válogatott és jelenleg a Leeds United futballistája. Koch nyolc válogatott meccsen lépett pályára eddig, ezeken többnyire középső védőként – de többször kikerült a jobb szélre –, Ukrajna ellen pedig középső középpályásként is bizonyíthatott.
A másik ilyen játékos, a későn érő típusnak számító Christian Günter, a Freiburg labdarúgója 28 éves, és mindössze kétszeres válogatott. Az első meccsét 2014-ben, a másodikat pedig most, a dánok ellen játszotta. A Freiburg csapatkapitányaként a német élvonal mind a 34 fordulójában pályára lépett, három gólja és három gólpassza volt. Igazi mindenes, bal szélső középpályást, bal oldali védőt, illetve háromvédős rendszerben a bal-középső ember szerepét is képes betölteni. Günter egyértelműen a halasztás és a 26 főre bővített keret nyertese, ezzel együtt pont az a jokertípusú játékos, aki óriási hasznára lehet Joachim Löwnek, ha a torna alatt bárki kiesne a védelem bármely pontjáról.
Az jól látszik, hogy az Eb-t követően búcsúzó szövetségi kapitány próbálta úgy összeválogatni a védőit, hogy azok minél univerzálisabb játékosok legyenek. Ebből a szempontból egyedül Hummels tűnik kakukktojásnak, rá viszont vezéregyéniségként van óriási szükség.
Hummels mellett óriási szerepe lesz a védelem mozgatásában a „sweeper-keeper”, azaz a söprögető-kapus kifejezést az elmúlt évtizedben megreformáló, klasszis teljesítménnyel megtöltő Manuel Neurre. Hiába 35 éves, a 2017–2018-as sérüléshullámát háta mögött hagyva újra és újra bizonyítja, továbbra is világklasszis teljesítményre képes a kapuban. Nagyszerű reflexei mellett, rendkívül robbanékony, a tizenhatoson kívül is magabiztos mozgásával megszolgálta, hogy Joachim Löw ezúttal is első számú kapusként számítson rá. Elég csak felidéznünk, ahogyan a dánok elleni meccsen is a tizenhatoson kívül, csukafejessel tisztázott az ellenfél elől.
Neuer kapcsán egyetlen kérdésünk lehet: vajon az Eb-n lesz „százados”, vagy a „nationalelf” tornát megelőző utolsó, Lettország elleni felkészülési mérkőzésén pályára lép, ezzel elérve a 100-szoros válogatottságot. Váltótársai az arsenalos Bernd Leno és a frankfurti Kevin Trapp lesznek. Előbbinek nyolc, utóbbinak öt válogatottsága van jelen állás szerint, és bár tehetségért egyiküknek sem kell a szomszédba menni, azért lábbal nyújtott teljesítményük, magabiztosságuk elmaradt a csapatkapitány, 2020-ban a Nemzetközi Labdarúgó-szövetségnél (FIFA) és az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) is az év legjobb kapusának választott Neuerétől.
A hátsó alakzat egyetlen nagy hiányzója – legalábbis név szintjén – Marc-André ter Stegen. A Barcelona 29 éves kapusa az egész idényben térdsérüléssel bajlódott, ennek ellenére több mint 40 tétmeccsen védett, ám az évad végére eldőlt, nem lehet tovább halogatni a műtétet, így nem lehet ott az Eb-n sem.
Németország a 2018-as vb-n felsült, a védelmet elnézve Joachim Löw mindent elkövetett, hogy olyan játékosok kerüljenek ezúttal a keretbe, akik jól adaptálhatók a négy- és a háromvédős rendszerbe egyaránt. Ugyanakkor az elmúlt hónapokban az is látszott, a német védelem sebezhető maradt: ez pedig főleg a védelem mögé belőtt hosszú indításoknál látszik meg (lásd: Spanyolország–Németország).
Ha a „nationalelf” rohamozni kényszerül, sokszor nincs meg a védőkben a kellő tempó ahhoz, hogy megállítsák a kontrákat, a mögöttük maradó üres területekre beinduló gyorslábú szélsőket, amilyen a csoportrivális franciáknál Kylian Mbappé vagy Kingsley Coman. Hamarosan kiderül, hogy rutinnal képesek lesznek-e orvosolni ezeket a gyengeséget az elmúlt 15 év egyik legmeghatározóbb európai labdarúgó-válogatottjánál.
NÉMETORSZÁG 26 FŐS KERETE
KAPUSOK: Bernd Leno (Arsenal – Anglia), Manuel Neuer (Bayern München), Kevin Trapp (Eintracht Frankfurt)
VÉDŐK: Matthias Ginter (Borussia Mönchengladbach), Robin Gosens (Atalanta – Olaszország), Christian Günter (Freiburg), Marcel Halstenberg (RB Leipzig), Mats Hummels (Borussia Dortmund), Lukas Klostermann (RB Leipzig), Robin Koch (Leeds United – Anglia), Antonio Rüdiger (Chelsea – Anglia), Niklas Süle (Bayern München)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: Emre Can (Borussia Dortmund), Serge Gnabry (Bayern München), Leon Goretzka (Bayern München), Ilkay Gündogan (Manchester City – Anglia), Kai Havertz (Chelsea – Anglia), Jonas Hofmann (Borussia Mönchengladbach), Joshua Kimmich (Bayern München), Toni Kroos (Real Madrid – Spanyolország)
TÁMADÓK: Jamal Musiala (Bayern München), Thomas Müller (Bayern München), Florian Neuhaus (Borussia Mönchengladbach), Leroy Sané (Bayern München), Kevin Volland (Monaco – Franciaország), Timo Werner (Chelsea – Anglia)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Joachim Löw
AZ F-CSOPORT (BUDAPEST, MÜNCHEN) PROGRAMJA | ||
Június 15., kedd, 18.00 Budapest | Magyarország–Portugália | |
Június 15., kedd, 21.00 München | Franciaország–Németország | |
Június 19., szombat, 15.00 Budapest | Magyarország–Franciaország | |
Június 19., szombat, 18.00 München | Portugália–Németország | |
Június 23., szerda, 21.00 Budapest | Portugália–Franciaország | |
Június 23., szerda, 21.00 München | Németország–Magyarország | |
További csoportok, helyszínek, menetrend – EB-ADATBANK! |