Nem egyszerű a német labdarúgó-válogatott esetében a középpályásokról beszélni anélkül, hogy ne folyna a kérdésbe a támadószekció is. Ékes példa erre, hogy a német szövetség is csupán két kategóriába sorolta a mezőnyjátékosokat a kerethirdetéskor – védőkre és „többiekre”. Éppen emiatt alábbi elemzésünkben azokra a játékosokra koncentrálunk, akik akár négy-, akár háromvédős rendszerben a középpálya középső részén kapnak majd jó eséllyel helyet, feladatkörük lehet támadó szellemű, ám inkább szervezik a támadásokat, ritkán tényleges befejező emberek.
Ahogyan a Die Zeit szerzői, Tammo Blomberg és Oliver Fritsch is írták: „Ez a csapatrész nem működött jól a világbajnokságon, ahol nyilvánvalóvá vált, Sami Khedira kiöregedett. Toni Kroos, Ilkay Gündogan és Kai Havertz egyaránt remek futballista, de kell mögéjük egy Casemiróhoz hasonló védekező középpályás. Ezt a szerepet elvileg Joshua Kimmich tölti be. Ez papíron jól hangzik, ám a hollandok elleni NL-meccsen például nem működött, a német középpálya átjáróház volt, és 4–2–re kikaptak. A két tizenhatos közötti területet bejátszó Leon Goretzka ezért is érdekes opció, elvileg felépült a sérüléséből és Löw is kedveli.”
A német válogatott 2021-ben öt mérkőzést játszott le, a világbajnoki selejtezősorozatban Izland, Románia és Észak-Macedónia, az Eb-felkészülés jegyében pedig Dánia és Lettország ellen.
Az év eleji tétmérkőzéseken Joachim Löw szövetségi kapitány még a 4–3–3-as rendszert preferálta: mindhárom találkozón a Goretzka, Kimmich, Gündogan trió szerepelt a középső harmadban, hármójuk közül rendre Kimmich kapta a védekezőbb feladatkört. Azt azonban rögvest meg is kell jegyeznünk, hogy a Real Madridban alapembernek számító Kroos ezeken a meccseken sérülés és/vagy pluszpihenő miatt hiányzott a német válogatottból.
Löw az Eb előtt megkavarta a lapokat és a két felkészülési meccsen inkább a szárnyvédős, három középső védős rendszert próbálta. Ebben a felállásban viszont nem maradt hely három középső középpályásnak: Dánia ellen (1–1) Kimmich és a támadóbb szellemű Florian Neuhaus (utóbbi gólt is lőtt), Lettország ellen (7–1) a Gündogan, Kroos kettős kapott lehetőséget a tengelyben (eközben Kimmich korábbi önmagát idézve a védelem jobb szélére került – szárnyvédőként).
A Die Zeit azt jósolja, hogy a négyvédős rendszer, míg a Kicker szerint a felkészülési meccseken látott háromvédős szisztéma lesz majd a németek alapjátéka az Eb-n. Ha utóbbi tipp jön be – amit erősít, hogy Joachim Löw korábban azt nyilatkozta, a lettek elleni meccsen már nagyrészt az alapcsapatot szeretné játszatni –, jó eséllyel Gündogan és Kroos kezdhet majd a középpályássor közepén. Minőségi váltótársként pedig a Goretzka, Neuhaus kettős jöhet szóba, miközben Kimmich – a korábbi, védőkről szóló elemzésünkben írtakkal ellentétben – mégis jobb oldali szárnyvédőként veheti ki a részét a csapatjátékból, s csak Gündoganék esetleges sérülése, pihentetése miatt kaphat szerepet beljebb, a középpálya tengelyében.
Akárhogyan lesz, Goretzka, Kimmich, Kroos és Gündogan esetében is elmondhatjuk, mindannyian remekül olvassák a játékot, legyen szó védekezésben helyezkedésről, passzok lefüleléséről vagy támadásban a mélységi indításokról, a tizenhatos (vagy épp az ötös) előterébe való megérkezésről. Négyük közül Gündogan a legveszélyesebb a kapu előtt, ugyanakkor a City középpályása védekezésben ha nem is sokkal, de gyengébb teljesítményre képes, mint poszttársai. A 30 éves középpályás játékát februárban részletesen is elemeztük, a Cityben Kevin De Bruyne sérülése idején igazi karmesterré, egyúttal gólfelelőssé lépett elő kissé balról, a tizenhatos előteréből szervezve a játékot.
Goretzka a futómennyiségével és átlövéseivel, Kimmich fáradhatatlan box-to-box jellegű középpályás munkájával, Kroos rutinjával, az olasz futballt idéző, mélységi irányítóként csillogtatott meglátásaival nyújthat extrát a négyes fogatból. Kimmich és Kroos játékintelligenciáját nem kell külön bemutatni, előbbi kapcsán elég csak felidézni a 2020-as Bajnokok Ligája-döntőben Kingsley Coman győztes góljához kiosztott gólpasszát, utóbbitól pedig a legutóbbi BL-kiírásban a Liverpool elleni negyeddöntőben bemutatott „gyilkos” mélységi passzait.
Ilyen szempontból tehát a bőség zavarával küzdhet Joachim Löw.
S akkor még nem beszéltünk Emre Canról, aki mind a középpálya, mind a védelem közepén tökéletes kiegészítő embere lehet a 2014-ben vb-győztes, 2018-ban, Oroszországban viszont csúnyán lebőgő gárdának.
Szintén remek opció Jamal Musiala bevetése, a Bayern München 18 éves középpályása (ugyan többnyire csereként, de) 26 bajnokin, összesen pedig 39 tétmeccsen lépett pályára a Bundesliga-címet elhódító bajoroknál, ezeken hét gólt és egy gólpasszt jegyzett.
A szövetségi kapitány szempontjából inkább az a kérdés, hogy védekezésben elég stabil lesz-e a középső kettős. S mi történik akkor, ha nem? (Visszaállnak négyvédős rendszerre?) Illetve, hogy Kroosék mélységi indításai kiket találhatnak meg a kapu előterében…
A német csapatrészeket bemutató sorozatunk utolsó részében a leginkább a támadások befejezéséért, a tizenhatos környéki kulcs- és ziccerpasszokért felelős játékosokkal foglalkozunk: Serge Gnabryval, Leroy Sanéval, Kai Havertzcel, Jonas Hofmann-nal, Kevin Vollanddal, Timo Wernerrel és a nagy visszatérővel, Thomas Müllerrel.
NÉMETORSZÁG 26 FŐS KERETE
KAPUSOK: Bernd Leno (Arsenal – Anglia), Manuel Neuer (Bayern München), Kevin Trapp (Eintracht Frankfurt)
VÉDŐK: Matthias Ginter (Borussia Mönchengladbach), Robin Gosens (Atalanta – Olaszország), Christian Günter (Freiburg), Marcel Halstenberg (RB Leipzig), Mats Hummels (Borussia Dortmund), Lukas Klostermann (RB Leipzig), Robin Koch (Leeds United – Anglia), Antonio Rüdiger (Chelsea – Anglia), Niklas Süle (Bayern München)
KÖZÉPPÁLYÁSOK/TÁMADÓK: Emre Can (Borussia Dortmund), Serge Gnabry (Bayern München), Leon Goretzka (Bayern München), Ilkay Gündogan (Manchester City – Anglia), Kai Havertz (Chelsea – Anglia), Jonas Hofmann (Borussia Mönchengladbach), Joshua Kimmich (Bayern München), Toni Kroos (Real Madrid – Spanyolország)
Jamal Musiala (Bayern München), Thomas Müller (Bayern München), Florian Neuhaus (Borussia Mönchengladbach), Leroy Sané (Bayern München), Kevin Volland (Monaco – Franciaország), Timo Werner (Chelsea – Anglia)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Joachim Löw
AZ F-CSOPORT (BUDAPEST, MÜNCHEN) PROGRAMJA | ||
Június 15., kedd, 18.00 | Magyarország–Portugália | |
Június 15., kedd, 21.00 | Franciaország–Németország | |
Június 19., szombat, 15.00 | Magyarország–Franciaország | |
Június 19., szombat, 18.00 | Portugália–Németország | |
Június 23., szerda, 21.00 | Portugália–Franciaország | |
Június 23., szerda, 21.00 | Németország–Magyarország | |